Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Copak, sousede?

Pro výtvarnici Kateřinu Šedou (1977) nebylo snadné je k výletu do Německa přemluvit. Když si v autobuse s mikrofonem v ruce kontroluje jejich počet, je mnohem klidnější než před pár týdny. Teď si konečně může říct, že se jí to podařilo: ať už akce s jejími líšeňskými sousedy dopadne na 5. berlínském bienále jakkoli, dokázala sousedy 4. dubna dostat do jednoho autobusu.

2008-839-mobr-46AR162008n.jpg
2008–839-mobr-46AR162008n.jpg • Autor: Respekt

2008-839-vobr-46AR162008.jpg
Fotografie: Teď snad spolu budeme víc mluvit. (Kateřina Šedá během příprav v autobuse a ploty krátce po zlezení) – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

„Máte všichni svého souseda?“ Okřídlená průvodcovská fráze v tomto autobuse nabírá poněkud jiný význam. Čtyřicítka lidí, která nasedá do stroje směr Berlín, totiž bydlí v jedné ulici. Pro výtvarnici Kateřinu Šedou (1977) nebylo snadné je k výletu do Německa přemluvit. Když si v autobuse s mikrofonem v ruce kontroluje jejich počet, je mnohem klidnější než před pár týdny. Teď si konečně může říct, že se jí to podařilo: ať už akce s jejími líšeňskými sousedy dopadne na 5. berlínském bienále jakkoli, dokázala sousedy 4. dubna dostat do jednoho autobusu.

Nejdřív Slavia, teď Berlín

Líšeň leží východně od středu Brna. O čtvrti obklopené věncem panelového sídliště člověk moc často neslyší, naposledy na podzim, kdy divizní tým deklasoval v Poháru ČMFS pražskou Slavii. Teď může být o Líšni znovu pořádně slyšet. „Bylo to dost náročné, denně jsem se tomu věnovala od srpna, lidi jsem osobně přemlouvala skoro půl roku,“ vypráví Kateřina Šedá a za zády jí v deštivém ránu podřimují účastníci autobusového zájezdu.

Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2005 v Líšni bydlí a tenhle projekt s názvem Furt dokola je už několikátou akcí, kterou čtvrti věnovala. Tentokrát ji zaujaly ploty, které lemují líšeňské ulice. „Procházela jsem vsí a najednou jsem si uvědomila, že vůbec nikoho nejen nepotkám, ale ani nevidím. Všichni jsou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
200816-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte