Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Bursíkova volba

Před dvěma lety po volbách se zdálo, že i Martin Bursík získal „všechno“. Ovládl zelené, protlačil je do parlamentu, uchlácholil stranické radikály a vedle ODS nabídl program nejvíc namířený do budoucnosti. Svým klidem a profesionalitou si získal respekt oponentů a místo klídku a zaučování se v opozici zvolil prosazování zeleného programu v nejisté vládě. Teď ale přišly chyby a zelení ukazují, jak vratkou lávkou do budoucnosti jsou.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Politika je nevděčná disciplína: stojí hodně sil a každý její špičkový aktér neustále balancuje nad pádem do bezvýznamnosti. Stačí jedna chyba a „všechno“ se rychle může změnit v „nic“. Důsledky přitom nesou všichni kolem. Před dvěma lety po volbách se zdálo, že i Martin Bursík získal „všechno“. Ovládl zelené, protlačil je do parlamentu, uchlácholil stranické radikály a vedle ODS nabídl program nejvíc namířený do budoucnosti. Svým klidem a profesionalitou si získal respekt oponentů a místo klídku a zaučování se v opozici zvolil prosazování zeleného programu v nejisté vládě. Teď ale přišly chyby a zelení ukazují, jak vratkou lávkou do budoucnosti jsou.

Druhá ztráta

Situace u zelených není dobrá. Předseda Bursík a jeho zástupkyně Dana Kuchtová trpí vzájemnou averzí minimálně od podzimu, kdy Kuchtová musela předčasně opustit vládu. Skupiny jejich stranických stoupenců vedou nesrozumitelné žabomyší války přes média. Deník Právo teď dokonce začal na svých titulních stranách tisknout doslovné výpisy z porad vedení zelených, které někdo z nich vynáší ven. A konečně někdo dal novinám i omylem odeslaný e-mail, v němž Bursík mluví o své kolegyni, poslankyni Olze Zubové (známé svojí neomluvenou nepřítomností na prezidentské volbě), jako o krávě. „Ona ta kráva nás už ani neumí oslovit. Donutíme ji ke spolupráci – silou,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].