20089-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/9

Koupit vydání
20088-vobr-20088-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 16.–23. 2. 2008 200810-vobr-200810-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 1.–8. 3. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Srbská reakce na vyhlášení nezávislosti Kosova byla trochu zvláštní: děti dostaly minulý týden ve čtvrtek volno ze školy a vlaky do Bělehradu jezdily zdarma. Anketa: Měly by evropské státy uznat nezávislost Kosova? Respekt Anketa na téma nezávislost Kosova. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne Průzkum: Vláda pevné ruky Respekt Průzkum
Kultura
Buldozerova Jižní Korea Martin Vlnas Poprvé v novodobé historii se do čela Jižní Koreje nepostaví ani generál, ani jeden z demokratických aktivistů, ale „pouhý“ pragmatický obchodník.
Česko
Do srdce temnoty Adam Šůra Papež Benedikt změni pár slov v latinské velkopáteční modlitbě katolíků prosící Boha, aby zařídil konverzi židů ke křesťanství. Nahý, ale bez víza Anneke Hudalla Třeba mi to nebudete věřit. Ale ještě nikdy jsem nebyla v USA. Přežila jsem už šestatřicet let, aniž bych viděla Grand Canyon. Štempl a zapomeň Kateřina Čopjaková Ten rozpor je čím dál trapnější. Zatímco Češi už od dob premiéra Špidly troubí do světa, že tato země nade vše stojí o příliv vzdělaných cizinců, místní úřady jim často chystají skutečně perný uvítací ceremoniál plný ponižování a mrhání časem. To nepochopíte Ondřej Kundra Čeští poslanci a senátoři zpravidla prohlašují, že se nebrání, aby se to zrušilo, ale nakonec hlasují přesně naopak. Řeč je o poslanecké imunitě, jejíž nekonečný příběh předminulý týden pokračoval už čtrnáctým dílem. Spřízněni koaliční nouzí Tomáš Pavlíček Sídlo vlády na vltavském nábřeží minulý týden osiřelo – řada ministrů včetně premiéra si vzala dovolenou, aby zklidnila tep po prezidentské volbě. Horská idylka by je však neměla ukolébat. Kabinet dospěl do poločasu svého funkčního období a do léta má prakticky poslední příležitost se odvážit provést nějakou bolestnou reformu. Kdo nesmí na vysokou Adam Šůra Podle tabulek Ústavu pro informace ve vzdělávání přijaly minulý rok vysoké nebo vyšší odborné školy přes sedmdesát procent maturantů, v devadesátých letech to byla jen polovina. A počty mají stále růst.
Úspěch
S nálepkou vyvrhele Jaroslav Formánek Aleš Bureš je ředitelem dětského domova. Nevstřícný erární ústav dokázal změnit v pro děti inspirativní místo.
Svět
Začátek konce generála Mušarafa Marek Švehla Ve volbách naprosto prohrály islamistické strany: rozpadla se jejich koalice zformovaná před čtyřmi roky jako reakce na americký útok na Afghánistán a torzo získalo v 268členném parlamentu pouhá tři křesla. K poraženým pak nutno počítat i Mušarafovu stranu s 39 křesly. Bush miláčkem Afriky Tomáš Lindner Od prostitutky z Rwandy by čtenář chválu George W. Bushe nejspíš nečekal. Víra má své meze The Economist Případ se týká italského páru, který byl oddán v katolickém kostele v roce 1962. Po pětadvaceti letech nepříliš šťastného soužití dosáhla manželka zákonné odluky u občanského soudu, který manželovi uložil měsíční platby výživného. Manžel měl ale na věc jiný názor: přesvědčil církevní soud, že manželský svazek nebyl nikdy právoplatný, jelikož partneři jsou blízcí pokrevní příbuzní.
Ekonomika
Krach plný naděje Tomáš Sachr Statistiky České národní banky už několik let upozorňují na to, že zadlužení českých domácností roste zhruba trojnásobným tempem než ve zbytku Evropy a koncem loňského roku přesáhlo osm set miliard korun.
Blogy
On-line rozhovor s Martinem Paloušem, velvyslancem a stálým představitelem ČR při OSN v New Yorku Martin Palouš Lze zefektivnit elitářsko-obstrukční rozhodovací mechanismus Rady bezpečnosti OSN? Íránský elixír Viera Langerová Když si s hlubokým ulehčením sundá z hlav černé šátky ženská polovina zahraničních hostů filmového festivalu Fajr v Teheránu, s údivem hledí do tváří svých kolegyň.
Na pozvání
Euro jako výmluva Před téměř dvěma měsíci přešly další dvě země bezproblémově na euro. Taková normální sebelítost Ester Kočičková Dlouhých pět let jsme s Oldřichem Kužílkem alias Olafem Lávkou připravovali nedělní čtvrthodinku „Ptá se“ pro rozhlasovou stanici Radiožurnál.
Komentáře
Mnoho radosti zatím pro nic Markéta Pilátová Fidel Castro se vzdal své koruny. Rázný skok do očistné lázně Jaroslav Spurný Čerstvá snaha šéfky Nejvyššího soudu Ivy Brožové pohnat před kárný senát svého zástupce Pavla Kučeru nabízí zdejší justici rázný skok do očistné lázně. Při troše štěstí bychom se tím mohli posunout o notný kus dál na cestě k justičnímu ideálu. Boj? Ale proč a proti čemu? Marek Švehla Politik Václav Klaus je zneklidňující postava, to vědí všichni. Není to ale kvůli jeho názorům jako takovým. Nedokončené Kosovo Jiří Sobota Radovat se ze vzniku nezávislého národního státu na území jiné země proti její vůli i proti vůli části obyvatel nového útvaru je obtížné. Ve dvoumilionovém Kosovu žije alespoň sto tisíc obyvatel, kteří nový nezávislý stát neberou za svůj a nechtějí s ním mít nic společného.
Dopisy
Dopisy Respekt Vysokým a nesprávným údajem dává autor československým voličům z r. 1946 ještě horší vysvědčení, než si zasluhují.
Vaše otázky
Smazal Schengen hranice? Respekt Jsou přistoupením k Schengenské smlouvě smazány státní hranice Česka?
Z kraje
Strach ze střetů Silvie Lauder Nebudou mít sice „městské maskáče“, kanady ani transparenty či nášivky „odporující současným právním předpisům“, ale budou tam. Neonacisté prvního března v ulicích Plzně.
Krátce
Krátce Respekt Přibližně stovka srbských odpůrců osamostatnění Kosova po čtvrteční demonstraci násilím vnikla do budovy americké ambasády v Bělehradě a podpálila ji.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Cena barelu americké ropy přeskočila stodolarovou hranici. Teploty se vyhouply na patnáct stupňů Celsia a meteorologové oznámili, že žádná větší zima už asi nebude. OSN varovala konzumenty, že kvůli nepokojům v producentských zemích letos rekordně zdraží čaj, káva a kakao. Do kin se po dvaceti letech vrátil John Rambo. Připravujeme Respekt Co připravujeme do příštího čísla
Jeden den v životě
Puntenel Petra Hůlová Za měsíc v Amsterdamu se člověk naučí leccos. Rozeznat vlámské hranolky od obyčejných, spoléhat na všudypřítomnost cyklostezek, orientovat se podle vodních kanálů. Už jsem si zvykla i na to, že amsterdamskými ulicemi neustále fouká, a chutná mi už i místními oblíbená bramborová kaše s mrkví – hutspot. Mám na víc Respekt Jmenuji se Michaela Křížová, je mi 29 let a pracuji jako recepční v hotelu Atom v Třebíči. Pokud si myslíte, že vám sdělím něco převratného, tak se mýlíte.
Ve hvězdách
Tahle země není pro bílý Petr Třešňák Každý ty čtyři gigantické sochy amerických prezidentů zná z filmů, fotografií nebo svých turistických cest. Skulpturám vytesaným do hory Mount Rushmore v lesích Jižní Dakoty se říká Svatyně demokracie, ročně ji navštíví dva miliony lidí a pro celý svět symbolizuje Ameriku podobně jako třeba socha Svobody.
Eseje
Zase jeden historický den Slavenka Drakulič Slavenka Drakulićová (1949) je spisovatelka a novinářka. Žije ve Stockholmu a v Záhřebu. Smrtící stroje ze Západu Emanuele Ottolenghi Emanuele Ottolenghi je politolog a ředitel Transatlantického institutu se sídlem v Bruselu (www.transatlanticinstitute.org).
Trendy
Parní stroj Karolína Vránková Nenápadným svědkem přerodu české společnosti od socialismu ke kapitalismu byl fritovací hrnec. Na přelomu 80. a 90. let stál v kuchyni jako symbol blahobytu, škvířily se v něm litry oleje a kila hranolků. Domy ze stromů Karolína Vránková Když se řekne „starosta maloměsta pod Alpami“, člověk by si asi představil někoho, jako je Paul Ammann, starosta Ludesche ve spolkové zemi Vorarlbersko.
Civilizace
Kudy mezi elitu Pavel Jungwirth Na sklonku loňského roku vyhlásila vládní vědecká nadace Spolkové republiky výsledky druhého a na delší dobu zřejmě posledního kola takzvané Iniciativy excelence německých univerzit. Jak žít navždy The Economist Jak pravil John Maynard Keynes, „v dlouhodobém horizontu jsme všichni mrtví“. To je pravda. Ale dal by se ten dlouhodobý horizont výrazně protáhnout?
Prvních 15 minut
Smrt je jen začátek Jaroslav Formánek „Ne. Kdyby mě rodiče nutili, tak bych to určitě nedělala,“ odpoví Marcela Pátková (1980) na dotaz, zda její záliba ve hře na akordeon a kreslení vychází z nějaké rodinné tradice, vlivu domácího prostředí.
Rozhovory
Mladí už prezidenta na nic nepotřebují Marek Švehla „Jak se mám? Den ode dne hůř, ale to je v mém věku naprosto přirozené,“ prohodí se smíchem na uvítanou ze svého kolečkového křesla, v němž se po svém bytě na pražské Letné pohybuje. Ivan Medek zažil první republiku a všechno, co přišlo po ní.
Téma
Nejméně špatné řešení Timothy Garton Ash Když se v běhu událostí stane pro některý národ nezbytným rozvázat politické svazky, které jej poutaly k jinému národu ... pak tak učiní pouze tehdy, když slavnostně odpřisáhne do posledního detailu všechny podmínky EU, OBSE, NATO, Mezinárodního soudního tribunálu. Kosovo Jiří Sobota Osm let žila srbská provincie Kosovo pod správou OSN a chráněna jednotkami NATO. Dva roky trvala vyjednávání o jeho budoucím statusu. Bez výsledku. V neděli 17. února vyhlásil kosovský parlament deklarací nezávislost a Evropa má nový stát.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte