Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2008/9 • RESPEKT 9/2008
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2008/9
9/2008, 22.–29. 2. 2008
Koupit vydání
Vydání
16.–23. 2. 2008
Vydání
1.–8. 3. 2008
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Srbská reakce na vyhlášení nezávislosti Kosova byla trochu zvláštní: děti dostaly minulý týden ve čtvrtek volno ze školy a vlaky do Bělehradu jezdily zdarma.
Anketa: Měly by evropské státy uznat nezávislost Kosova?
Respekt
Anketa na téma nezávislost Kosova.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Průzkum: Vláda pevné ruky
Respekt
Průzkum
Kultura
Buldozerova Jižní Korea
Martin Vlnas
Poprvé v novodobé historii se do čela Jižní Koreje nepostaví ani generál, ani jeden z demokratických aktivistů, ale „pouhý“ pragmatický obchodník.
Česko
Do srdce temnoty
Adam Šůra
Papež Benedikt změni pár slov v latinské velkopáteční modlitbě katolíků prosící Boha, aby zařídil konverzi židů ke křesťanství.
Nahý, ale bez víza
Anneke Hudalla
Třeba mi to nebudete věřit. Ale ještě nikdy jsem nebyla v USA. Přežila jsem už šestatřicet let, aniž bych viděla Grand Canyon.
Štempl a zapomeň
Kateřina Čopjaková
Ten rozpor je čím dál trapnější. Zatímco Češi už od dob premiéra Špidly troubí do světa, že tato země nade vše stojí o příliv vzdělaných cizinců, místní úřady jim často chystají skutečně perný uvítací ceremoniál plný ponižování a mrhání časem.
To nepochopíte
Ondřej Kundra
Čeští poslanci a senátoři zpravidla prohlašují, že se nebrání, aby se to zrušilo, ale nakonec hlasují přesně naopak. Řeč je o poslanecké imunitě, jejíž nekonečný příběh předminulý týden pokračoval už čtrnáctým dílem.
Spřízněni koaliční nouzí
Tomáš Pavlíček
Sídlo vlády na vltavském nábřeží minulý týden osiřelo – řada ministrů včetně premiéra si vzala dovolenou, aby zklidnila tep po prezidentské volbě. Horská idylka by je však neměla ukolébat. Kabinet dospěl do poločasu svého funkčního období a do léta má prakticky poslední příležitost se odvážit provést nějakou bolestnou reformu.
Kdo nesmí na vysokou
Adam Šůra
Podle tabulek Ústavu pro informace ve vzdělávání přijaly minulý rok vysoké nebo vyšší odborné školy přes sedmdesát procent maturantů, v devadesátých letech to byla jen polovina. A počty mají stále růst.
Úspěch
S nálepkou vyvrhele
Jaroslav Formánek
Aleš Bureš je ředitelem dětského domova. Nevstřícný erární ústav dokázal změnit v pro děti inspirativní místo.
Svět
Začátek konce generála Mušarafa
Marek Švehla
Ve volbách naprosto prohrály islamistické strany: rozpadla se jejich koalice zformovaná před čtyřmi roky jako reakce na americký útok na Afghánistán a torzo získalo v 268členném parlamentu pouhá tři křesla. K poraženým pak nutno počítat i Mušarafovu stranu s 39 křesly.
Bush miláčkem Afriky
Tomáš Lindner
Od prostitutky z Rwandy by čtenář chválu George W. Bushe nejspíš nečekal.
Víra má své meze
The Economist
Případ se týká italského páru, který byl oddán v katolickém kostele v roce 1962. Po pětadvaceti letech nepříliš šťastného soužití dosáhla manželka zákonné odluky u občanského soudu, který manželovi uložil měsíční platby výživného. Manžel měl ale na věc jiný názor: přesvědčil církevní soud, že manželský svazek nebyl nikdy právoplatný, jelikož partneři jsou blízcí pokrevní příbuzní.
Ekonomika
Krach plný naděje
Tomáš Sachr
Statistiky České národní banky už několik let upozorňují na to, že zadlužení českých domácností roste zhruba trojnásobným tempem než ve zbytku Evropy a koncem loňského roku přesáhlo osm set miliard korun.
Blogy
On-line rozhovor s Martinem Paloušem, velvyslancem a stálým představitelem ČR při OSN v New Yorku
Martin Palouš
Lze zefektivnit elitářsko-obstrukční rozhodovací mechanismus Rady bezpečnosti OSN?
Íránský elixír
Viera Langerová
Když si s hlubokým ulehčením sundá z hlav černé šátky ženská polovina zahraničních hostů filmového festivalu Fajr v Teheránu, s údivem hledí do tváří svých kolegyň.
Na pozvání
Euro jako výmluva
Před téměř dvěma měsíci přešly další dvě země bezproblémově na euro.
Taková normální sebelítost
Ester Kočičková
Dlouhých pět let jsme s Oldřichem Kužílkem alias Olafem Lávkou připravovali nedělní čtvrthodinku „Ptá se“ pro rozhlasovou stanici Radiožurnál.
Komentáře
Mnoho radosti zatím pro nic
Markéta Pilátová
Fidel Castro se vzdal své koruny.
Rázný skok do očistné lázně
Jaroslav Spurný
Čerstvá snaha šéfky Nejvyššího soudu Ivy Brožové pohnat před kárný senát svého zástupce Pavla Kučeru nabízí zdejší justici rázný skok do očistné lázně. Při troše štěstí bychom se tím mohli posunout o notný kus dál na cestě k justičnímu ideálu.
Boj? Ale proč a proti čemu?
Marek Švehla
Politik Václav Klaus je zneklidňující postava, to vědí všichni. Není to ale kvůli jeho názorům jako takovým.
Nedokončené Kosovo
Jiří Sobota
Radovat se ze vzniku nezávislého národního státu na území jiné země proti její vůli i proti vůli části obyvatel nového útvaru je obtížné. Ve dvoumilionovém Kosovu žije alespoň sto tisíc obyvatel, kteří nový nezávislý stát neberou za svůj a nechtějí s ním mít nic společného.
Dopisy
Dopisy
Respekt
Vysokým a nesprávným údajem dává autor československým voličům z r. 1946 ještě horší vysvědčení, než si zasluhují.
Vaše otázky
Smazal Schengen hranice?
Respekt
Jsou přistoupením k Schengenské smlouvě smazány státní hranice Česka?
Z kraje
Strach ze střetů
Silvie Lauder
Nebudou mít sice „městské maskáče“, kanady ani transparenty či nášivky „odporující současným právním předpisům“, ale budou tam. Neonacisté prvního března v ulicích Plzně.
Krátce
Krátce
Respekt
Přibližně stovka srbských odpůrců osamostatnění Kosova po čtvrteční demonstraci násilím vnikla do budovy americké ambasády v Bělehradě a podpálila ji.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Cena barelu americké ropy přeskočila stodolarovou hranici. Teploty se vyhouply na patnáct stupňů Celsia a meteorologové oznámili, že žádná větší zima už asi nebude. OSN varovala konzumenty, že kvůli nepokojům v producentských zemích letos rekordně zdraží čaj, káva a kakao. Do kin se po dvaceti letech vrátil John Rambo.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do příštího čísla
Jeden den v životě
Puntenel
Petra Hůlová
Za měsíc v Amsterdamu se člověk naučí leccos. Rozeznat vlámské hranolky od obyčejných, spoléhat na všudypřítomnost cyklostezek, orientovat se podle vodních kanálů. Už jsem si zvykla i na to, že amsterdamskými ulicemi neustále fouká, a chutná mi už i místními oblíbená bramborová kaše s mrkví – hutspot.
Mám na víc
Respekt
Jmenuji se Michaela Křížová, je mi 29 let a pracuji jako recepční v hotelu Atom v Třebíči. Pokud si myslíte, že vám sdělím něco převratného, tak se mýlíte.
Ve hvězdách
Tahle země není pro bílý
Petr Třešňák
Každý ty čtyři gigantické sochy amerických prezidentů zná z filmů, fotografií nebo svých turistických cest. Skulpturám vytesaným do hory Mount Rushmore v lesích Jižní Dakoty se říká Svatyně demokracie, ročně ji navštíví dva miliony lidí a pro celý svět symbolizuje Ameriku podobně jako třeba socha Svobody.
Eseje
Zase jeden historický den
Slavenka Drakulič
Slavenka Drakulićová (1949) je spisovatelka a novinářka. Žije ve Stockholmu a v Záhřebu.
Smrtící stroje ze Západu
Emanuele Ottolenghi
Emanuele Ottolenghi je politolog a ředitel Transatlantického institutu se sídlem v Bruselu (www.transatlanticinstitute.org).
Trendy
Parní stroj
Karolína Vránková
Nenápadným svědkem přerodu české společnosti od socialismu ke kapitalismu byl fritovací hrnec. Na přelomu 80. a 90. let stál v kuchyni jako symbol blahobytu, škvířily se v něm litry oleje a kila hranolků.
Domy ze stromů
Karolína Vránková
Když se řekne „starosta maloměsta pod Alpami“, člověk by si asi představil někoho, jako je Paul Ammann, starosta Ludesche ve spolkové zemi Vorarlbersko.
Civilizace
Kudy mezi elitu
Pavel Jungwirth
Na sklonku loňského roku vyhlásila vládní vědecká nadace Spolkové republiky výsledky druhého a na delší dobu zřejmě posledního kola takzvané Iniciativy excelence německých univerzit.
Jak žít navždy
The Economist
Jak pravil John Maynard Keynes, „v dlouhodobém horizontu jsme všichni mrtví“. To je pravda. Ale dal by se ten dlouhodobý horizont výrazně protáhnout?
Prvních 15 minut
Smrt je jen začátek
Jaroslav Formánek
„Ne. Kdyby mě rodiče nutili, tak bych to určitě nedělala,“ odpoví Marcela Pátková (1980) na dotaz, zda její záliba ve hře na akordeon a kreslení vychází z nějaké rodinné tradice, vlivu domácího prostředí.
Rozhovory
Mladí už prezidenta na nic nepotřebují
Marek Švehla
„Jak se mám? Den ode dne hůř, ale to je v mém věku naprosto přirozené,“ prohodí se smíchem na uvítanou ze svého kolečkového křesla, v němž se po svém bytě na pražské Letné pohybuje. Ivan Medek zažil první republiku a všechno, co přišlo po ní.
Téma
Nejméně špatné řešení
Timothy Garton Ash
Když se v běhu událostí stane pro některý národ nezbytným rozvázat politické svazky, které jej poutaly k jinému národu ... pak tak učiní pouze tehdy, když slavnostně odpřisáhne do posledního detailu všechny podmínky EU, OBSE, NATO, Mezinárodního soudního tribunálu.
Kosovo
Jiří Sobota
Osm let žila srbská provincie Kosovo pod správou OSN a chráněna jednotkami NATO. Dva roky trvala vyjednávání o jeho budoucím statusu. Bez výsledku. V neděli 17. února vyhlásil kosovský parlament deklarací nezávislost a Evropa má nový stát.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte