0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Svět22. 2. 20084 minuty

Bush miláčkem Afriky

Od prostitutky z Rwandy by čtenář chválu George W. Bushe nejspíš nečekal.

Bushův vztah k Africe je směsí milosrdenství a chladného realismu.Od prostitutky z Rwandy by čtenář chválu George W. Bushe nejspíš nečekal. Čtyřiadvacetiletá Linda však americkému prezidentovi vděčí za záchranu života. „Dříve jsem se na AIDS testovat nechtěla. Proč také, mohla jsem se nanejvýš dozvědět, že brzy zemřu. Potom ale doktoři slíbili, že mě mohou pomoci žít, a tak jsem za nimi zašla. Zjistili, že jsem HIV pozitivní, a teď žiji díky lékům, které platí Američané,“ řekla Linda britskému deníku The Guardian.

Lindin názor není ojedinělý – nikde na světě dnes nejsou George W. Bush a Spojené státy tak oblíbení jako v Africe. Vyplývá to alespoň z mezinárodního průzkumu Pew Global Attitudes, podle kterého více než 60 procent obyvatel devíti z deseti zkoumaných afrických zemí hodnotí USA i po osmi letech Bushovy vlády kladně.

„George Bush toho pro Afriku udělal více než kterýkoli z jeho předchůdců.“ Tato chvála přišla z překvapivého tábora – ve Rwandě ji pronesl organizátor koncertů Live Aid, zpěvák Bob Geldof, který amerického prezidenta minulý týden doprovázel na části jeho návštěvy pěti afrických zemí.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Do druhé pětiletky

Bush se před pěti lety zaměřil na hrozbu AIDS, spolu se středověkou „černou smrtí“ zřejmě nejničivější epidemii v lidských dějinách, na kterou jen v roce 2007 zemřelo odhadem 1,5 milionu Afričanů. Bush…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc