20088-vobr-20088-mobr-01_obalka_velka.jpg

2008/8

Koupit vydání
20087-vobr-20087-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 9.–16. 2. 2008 20089-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 22.–29. 2. 2008
Editorial
Průzkum: S jakým očekáváním jdete na úřady? Respekt Průzkum Editorial Martin M. Šimečka Závěr minulého týdne opět trochu napnul nervy politikům. K událostem na Pražském hradě se vracíme komentářem Erika Taberyho (str. 11) a reportáží Jana Brabce a Ondřeje Kundry (str. 14–16). Anketa: Proč u nás stále ještě nevyšla biografická studie o Klementu Gottwaldovi? Respekt Existují obsáhlé analýzy února 1948 od Karla Kaplana, v nichž je K. G. věnováno mnoho místa. K dispozici jsou i menší charakterové črty K. G. od Pavla Kosatíka nebo Jiřího Pernese. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne
Vaše otázky
Jsou i v tradičních demokraciích politici vulgární? Respekt Jsou i v tradičních demokraciích politici vulgární?
Rozhovory
On-line rozhovor s Karlem Kovandou – zástupcem generálního ředitele pro zahraniční vztahy u Evropské komise Respekt „Studená válka“ je pojem obrazný; ale určitá neochota spolupracovat, daná možná tím, že Rusko spolupracovat vlastně možná moc nepotřebuje, je zjevná. Ve stavu neustálého připojení Ondřej Nezbeda Jiří Hlavenka (43) patří k nejstarší generaci, jejíž život v polovině 90. let zásadně změnil masový nástup internetu.
Dopisy
Dopisy Respekt V otázce prezidentskému kandidátu Janu Švejnarovi, zda půjde na Te Deum, uvádí pan Arnošt Burget, že prezidenti Masaryk a Beneš přišli na slavnostní římskokatolickou mši Te Deum.
Úspěch
Mladý chemik Kateřina Čopjaková Chemik Zatloukal dnes patří mezi světově uznávané odborníky v technologii makromolekulárních látek a k ústředním oporám respektovaného Centra polymerních materiálů na zlínské univerzitě.
Ekonomika
Tam za tou duhou The Economist Jak se zdá, politici mají v oblibě nebezpečí – rozuměj jako rétorickou pomůcku. Když George Bush obhajoval loňské posílení americké vojenské přítomnosti v Iráku, pravil, že pokud k němu nedojde, „svět bude nebezpečnějším místem k životu než dřív“.
Česko
Akce sněhový blesk Silvie Lauder Jestli tohle měla být generálka na mistrovství světa v lyžování, které čeká Liberec už za rok, tak je snad načase rovnou spustit oponu. Erasmus živější Kateřina Čopjaková Před pár lety to vypadalo, že ta berlička zdejší vysokoškoláky už brzy přestane zajímat. Země vstoupila do Evropské unie a populární výměnný program Erasmus, díky němuž desetitisíce z nich dostaly šanci strávit pár měsíců na evropských univerzitách, se zdál být za zenitem. A co změnit ústavu? Fabrice Martin Plichta Až budete číst tyto řádky, pravděpodobně vám již bude známo jméno hlavy státu na dalších pět let. Proč „pět v českých“spadlo pod stůl Jaroslav Spurný Ještě nikdy nebyli Češi tak blízko odhalení jádra korupce. Savoy, Šlouf a závoj Jaroslav Spurný Na tu událost se už týden lepí ty nejkřiklavější bombastické nálepky. Zavrtěla prý celou zemí, zásadně ovlivnila prezidentskou volbu a odhalila chapadla nehezké politicko-policejní chobotnice. Rozděleni volbou Ondřej Kundra, Jan Brabec Je fakt, že dnešnímu klání předcházel dosti divoký týden. Vzájemné obviňování z blokování volby, kulky a střelný prach ve schránkách politiků, záhadně se hroutící delegáti, obviňování z korupce, odporující si prohlášení a viditelně se prohlubující příkop mezi jednotlivými tábory.
Na pozvání
Rusko (znovu) na cestě nikam Když se ve Španělském sále v Praze debatovalo, jak si co nejsložitěji a s tradičním hulvátstvím vybrat prezidenta, oznámil světu Vladimir Putin, že začal nový závod ve zbrojení. Jsme zralí na porážku? V emocionálně vypjaté atmosféře před prezidentskou volbou se mnohé komentáře věnovaly drobným procentuálním rozdílům na cílové pásce, zřídka pak fungování prezidentské instituce dnes, včera a do budoucna.
Komentáře
Vysoké překážky The Economist Vznešená slova jsou vždy rukojmím nepřízně osudu. Olympijské hnutí se pyšní tvrzením, že hry „vždy lidi v míru sbližovaly, aby ctili univerzální morální principy“. Historie ovšem svědčí o něčem jiném. Naše závoznice Jan H. Vitvar Vyhrála mistrovství světa a olympiádu, letos možná k titulům přidá Ropáka roku. 23 let s Klausem Erik Tabery U příležitosti přímé volby prezidenta odemykáme komentář Erika Taberyho k poslední volbě prezidenta Vítězný únor Martin M. Šimečka Málokterým výročím časem roste jejich význam, ale toto je jedno z nich
Z kraje
Síla slova Tomáš Pavlíček Písmena, nebo čísla? Co líp děti vystihne, co je motivuje a přitom jim nesrazí sebevědomí? Dilema, které řeší řada základních škol.
Krátce
Krátce Respekt Nejen webové kamery, ale i odborný dozor chyběl na středním odborném učilišti v Třeboni u incidentu, který málem stál život osmnáctiletého učně.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Agentury přinesly zprávu, že v domovském Allahábádu na soutoku Gangy s Jamunou byl spálen zesnulý Mahariši Maheše. Vláda poslala do parlamentu návrh zákona, aby se do penze chodilo až od 65 let. Křesťané oslavili 150. výročí mimořádné chvíle, kdy se čtrnáctileté dívce Bernardette Soubirousové v jeskyni v Lurdách poprvé zjevila Panna Maria. Připravujeme Respekt Co připravujeme v příštím čísle
Jeden den v životě
Sound of silence? Jan Balabán Někdy se pošetile pokouším napomínat své „dospělé“ děti. Zvlášť mi vadí, že musí pořád něco poslouchat nebo koukat na nějakou obrazovku. Ach ten krásný studentský život Respekt Jmenuji se Patrik Čavoj, je mi 25 let. Studuji na Univerzitě Palackého v Olomouci obor rekreologie. Cílem tohoto oboru je dáti světu odborníky v oblasti cestovního ruchu a pobytu v přírodě.
Eseje
Špehující stát Timothy Garton Ash Timothy Ash (1955) je britský politolog a historik, jeden z nejvlivnějších autorů dnešní doby. Válka s tolerancí Ian Buruma Ian Burum (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College.
Trendy
McKafíčka Kateřina Kadlecová Na místě tradiční pražské Malostranské kavárny se zahnízdil Starbucks. Není to první řetězec, který mění obsah slova kavárna. Hodně hodných peněz Karolína Vránková Darek Šmerda je z Prahy a v Mexiku nikdy nebyl. Už tam ale investoval několik desítek tisíc korun ze svých úspor. Přesněji: své peníze půjčil ženám ve venkovské oblasti Etla.
Ve hvězdách
Nepopsaný Malcolm X 1965 Petr Třešňák „Malcolm X byl pasák, zloděj a narkoman. Bezostyšný demagog, jehož gospelem byla nenávist a jehož krédem bylo násilí: Když nebudou fungovat hlasovací lístky, kulky budou.“
Civilizace
Promýšlet 90. léta Jiří Suk Klíčové jevy první postkomunistické dekády jsou stále vykládány spíše ideologicky, přestože odstup a množství pramenů už umožňují poměrně hlubokou historickou analýzu. Dobro naslepo Peter Singer Chcete věnovat peníze dobročinné organizaci, jež pracuje na snížení počtu obětí. Takovou činnost však vyvíjí mnoho organizací. Podle čeho si vyberete? Nic jsme nerežírovali Martin Uhlíř Rozhovor s brigádním generálem Patrickem O´Reillym. Únor vlastní vinou Jan Adamec Sovětská zahraniční politika byla vždy úzce propojena s celosvětovým komunistickým hnutím. Během války přešla jeho koordinace přímo pod sovětské ministerstvo zahraničních věcí.
Kultura
Alois Nebel: Lavina Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Novinky Respekt Knižní novinky Prokletí mateřské lásky Jan Gregor „Věda mě osobně přesvědčila, že krokodýli to mají dobře vymyšlené. Žerou svá mláďata,“ tvrdí prostořeká Ida Carsonová (Eve Ardenová) hlavní hrdince filmu Mildred Pierceová (1945), kterou bezpodmínečná láska k nevděčné, zlé a po penězích bažící dceři přivede až téměř na pokraj zhouby. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Dlouhý tón pro nehostinnou zemi Karel Veselý Na fotkách vypadá jako postarší farmář z amerického Jihu, který většinu dne pozoruje pasoucí se krávy. Zdání klame: jižanský farmář by si těžko na krk pověsil elektrickou kytaru. Dylanu Carlsonovi, hlavnímu protagonistovi kapely Earth, bylo vloni čtyřicet a pochází ze severského Seattlu. Za uměním s nákupní taškou Jan H. Vitvar Takový nápor do té doby galerie nezažila: za měsíc bezmála pětadvacet tisíc návštěvníků. Jenže ta masa lidí, která se tehdy tísnila v malých sálcích dvoupatrové síně, sem nepřišla za uměním. Duševní menopauza českého filmu Jan Gregor Něco je špatně: člověk si při koupi lístků na nové české filmy připadá stejně provinile, jako když v trafice žádá o Blesk. Příliš dobře vyměřený svět Tereza Brdečková Daniel Kehlmann je zázračné literární dítě: ve dvaatřiceti má za sebou už osm knih, vysokou prodejnost, důležité literární ceny. Jak se pracovalo v disentu Vladimír Karfík V Dálkovém výslechu hovoří Václav Havel o počátku sedmdesátých let jako o začínajícím dlouhém období mrtvolného ticha, éře rezignované apatie a demoralizace, šedivé konzumní každodennosti. Františkova cesta k Bohu Petr Placák „Byl jsem pohan, chtěl jsem psát, hejbaly se mi skvrny a promítaly se mi různý věci na zeď, byl jsem zabořenej do toho sexu a neuměl jsem podat pomocnou ruku, byl jsem takovej skutečnej barbar,“ řekl mi onehdy pražský básník Fanda Pánek o své minulosti. Na krok od rudého koberce Tereza Brdečková Pondělí, sedm hodin večer. Do uvedení filmu Občan Havel zbývá půl hodiny, ale sál v berlínském multiplexu Sony Center už je plný.
Prvních 15 minut
Sto rolniček na každé noze Magdaléna Platzová V Indii byla poprvé v devíti letech: „Dávali mi krásné šaty, korálky, všem jsem se líbila, protože jsem bílá a mám světlejší vlasy než Indky."
Téma
Gottwald: neznámý příběh Marek Švehla Uplynulo šedesát let od smrti Klementa Gottwalda. Téma Marka Švehly z roku 2008 při této příležitosti odemykáme.
Svět
Ropná gesta Markéta Pilátová Venezuelský prezident Hugo Chávez minulý týden oznámil, že zastaví dodávky ropy do Spojených států. Ceny ropy se tak podle něj vyšplhají na dvě stě dolarů za barel. Zvadlé keňské růže Tomáš Lindner Jak dopadne svatý Valentýn, to závisí i na Keni. Přesněji řečeno na růžích pěstovaných na tamních polích, odkud letadly a později kamiony putují až do evropských květinářství. Smutná Hillary Jiří Sobota Senátorka Hillary Clintonová má hlavu plnou snů. Podle prohlášení lidí ze svého okolí doufá, že za tři týdny zvítězí ve velkém stylu v Texasu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte