Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
Průzkum
Závěr minulého týdne opět trochu napnul nervy politikům. K událostem na Pražském hradě se vracíme komentářem Erika Taberyho (str. 11) a reportáží Jana Brabce a Ondřeje Kundry (str. 14–16).
Existují obsáhlé analýzy února 1948 od Karla Kaplana, v nichž je K. G. věnováno mnoho místa. K dispozici jsou i menší charakterové črty K. G. od Pavla Kosatíka nebo Jiřího Pernese.
Události příštího týdne
„Studená válka“ je pojem obrazný; ale určitá neochota spolupracovat, daná možná tím, že Rusko spolupracovat vlastně možná moc nepotřebuje, je zjevná.
Jiří Hlavenka (43) patří k nejstarší generaci, jejíž život v polovině 90. let zásadně změnil masový nástup internetu.
Jestli tohle měla být generálka na mistrovství světa v lyžování, které čeká Liberec už za rok, tak je snad načase rovnou spustit oponu.
Před pár lety to vypadalo, že ta berlička zdejší vysokoškoláky už brzy přestane zajímat. Země vstoupila do Evropské unie a populární výměnný program Erasmus, díky němuž desetitisíce z nich dostaly šanci strávit pár měsíců na evropských univerzitách, se zdál být za zenitem.
Až budete číst tyto řádky, pravděpodobně vám již bude známo jméno hlavy státu na dalších pět let.
Ještě nikdy nebyli Češi tak blízko odhalení jádra korupce.
Na tu událost se už týden lepí ty nejkřiklavější bombastické nálepky. Zavrtěla prý celou zemí, zásadně ovlivnila prezidentskou volbu a odhalila chapadla nehezké politicko-policejní chobotnice.
Je fakt, že dnešnímu klání předcházel dosti divoký týden. Vzájemné obviňování z blokování volby, kulky a střelný prach ve schránkách politiků, záhadně se hroutící delegáti, obviňování z korupce, odporující si prohlášení a viditelně se prohlubující příkop mezi jednotlivými tábory.
Když se ve Španělském sále v Praze debatovalo, jak si co nejsložitěji a s tradičním hulvátstvím vybrat prezidenta, oznámil světu Vladimir Putin, že začal nový závod ve zbrojení.
V emocionálně vypjaté atmosféře před prezidentskou volbou se mnohé komentáře věnovaly drobným procentuálním rozdílům na cílové pásce, zřídka pak fungování prezidentské instituce dnes, včera a do budoucna.
Vznešená slova jsou vždy rukojmím nepřízně osudu. Olympijské hnutí se pyšní tvrzením, že hry „vždy lidi v míru sbližovaly, aby ctili univerzální morální principy“. Historie ovšem svědčí o něčem jiném.
Vyhrála mistrovství světa a olympiádu, letos možná k titulům přidá Ropáka roku.
U příležitosti přímé volby prezidenta odemykáme komentář Erika Taberyho k poslední volbě prezidenta
Málokterým výročím časem roste jejich význam, ale toto je jedno z nich
Agentury přinesly zprávu, že v domovském Allahábádu na soutoku Gangy s Jamunou byl spálen zesnulý Mahariši Maheše. Vláda poslala do parlamentu návrh zákona, aby se do penze chodilo až od 65 let. Křesťané oslavili 150. výročí mimořádné chvíle, kdy se čtrnáctileté dívce Bernardette Soubirousové v jeskyni v Lurdách poprvé zjevila Panna Maria.
Co připravujeme v příštím čísle
Někdy se pošetile pokouším napomínat své „dospělé“ děti. Zvlášť mi vadí, že musí pořád něco poslouchat nebo koukat na nějakou obrazovku.
Jmenuji se Patrik Čavoj, je mi 25 let. Studuji na Univerzitě Palackého v Olomouci obor rekreologie. Cílem tohoto oboru je dáti světu odborníky v oblasti cestovního ruchu a pobytu v přírodě.
Na místě tradiční pražské Malostranské kavárny se zahnízdil Starbucks. Není to první řetězec, který mění obsah slova kavárna.
Darek Šmerda je z Prahy a v Mexiku nikdy nebyl. Už tam ale investoval několik desítek tisíc korun ze svých úspor. Přesněji: své peníze půjčil ženám ve venkovské oblasti Etla.
Klíčové jevy první postkomunistické dekády jsou stále vykládány spíše ideologicky, přestože odstup a množství pramenů už umožňují poměrně hlubokou historickou analýzu.
Chcete věnovat peníze dobročinné organizaci, jež pracuje na snížení počtu obětí. Takovou činnost však vyvíjí mnoho organizací. Podle čeho si vyberete?
Rozhovor s brigádním generálem Patrickem O´Reillym.
Sovětská zahraniční politika byla vždy úzce propojena s celosvětovým komunistickým hnutím. Během války přešla jeho koordinace přímo pod sovětské ministerstvo zahraničních věcí.
Komiks Alois Nebel
Knižní novinky
„Věda mě osobně přesvědčila, že krokodýli to mají dobře vymyšlené. Žerou svá mláďata,“ tvrdí prostořeká Ida Carsonová (Eve Ardenová) hlavní hrdince filmu Mildred Pierceová (1945), kterou bezpodmínečná láska k nevděčné, zlé a po penězích bažící dceři přivede až téměř na pokraj zhouby.
Zajímavé výstavy
Hudební novinky
Na fotkách vypadá jako postarší farmář z amerického Jihu, který většinu dne pozoruje pasoucí se krávy. Zdání klame: jižanský farmář by si těžko na krk pověsil elektrickou kytaru. Dylanu Carlsonovi, hlavnímu protagonistovi kapely Earth, bylo vloni čtyřicet a pochází ze severského Seattlu.
Takový nápor do té doby galerie nezažila: za měsíc bezmála pětadvacet tisíc návštěvníků. Jenže ta masa lidí, která se tehdy tísnila v malých sálcích dvoupatrové síně, sem nepřišla za uměním.
Něco je špatně: člověk si při koupi lístků na nové české filmy připadá stejně provinile, jako když v trafice žádá o Blesk.
Daniel Kehlmann je zázračné literární dítě: ve dvaatřiceti má za sebou už osm knih, vysokou prodejnost, důležité literární ceny.
V Dálkovém výslechu hovoří Václav Havel o počátku sedmdesátých let jako o začínajícím dlouhém období mrtvolného ticha, éře rezignované apatie a demoralizace, šedivé konzumní každodennosti.
„Byl jsem pohan, chtěl jsem psát, hejbaly se mi skvrny a promítaly se mi různý věci na zeď, byl jsem zabořenej do toho sexu a neuměl jsem podat pomocnou ruku, byl jsem takovej skutečnej barbar,“ řekl mi onehdy pražský básník Fanda Pánek o své minulosti.
Pondělí, sedm hodin večer. Do uvedení filmu Občan Havel zbývá půl hodiny, ale sál v berlínském multiplexu Sony Center už je plný.
Venezuelský prezident Hugo Chávez minulý týden oznámil, že zastaví dodávky ropy do Spojených států. Ceny ropy se tak podle něj vyšplhají na dvě stě dolarů za barel.
Jak dopadne svatý Valentýn, to závisí i na Keni. Přesněji řečeno na růžích pěstovaných na tamních polích, odkud letadly a později kamiony putují až do evropských květinářství.
Senátorka Hillary Clintonová má hlavu plnou snů. Podle prohlášení lidí ze svého okolí doufá, že za tři týdny zvítězí ve velkém stylu v Texasu.