20087-vobr-20087-mobr-01_obalka_velka.jpg

2008/7

Koupit vydání
20086-vobr-20086-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 2.–9. 2. 2008 20088-vobr-20088-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 16.–23. 2. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Tak jako mají některé redakce zásobu předem napsaných nekrologů o pravděpodobných kandidátech na smrt, my jsme byli nuceni zásobit se třemi verzemi titulní strany. Anketa: Kdo má trestat soudce? Respekt Anketa: Kdo má trestat soudce? Příštích 7 dní Respekt Události příštích 7 dní Průzkum: Reálnost hrozby pro ČR dnes Respekt Reálnost hrozby pro ČR dnes
Ekonomika
Když se srazí oblaky The Economist Srážka dvou oblaků nebývá nic dramatického – pokud k ní ale nedojde na digitální obloze technologického sektoru. A právě taková virtuální kolize nám pomůže pochopit, proč největší softwarová firma Microsoft nabízí za churavějícího internetového obra Yahoo! celých 44,6 miliardy dolarů. Jak se kalila ocel Tomáš Pavlíček Ti tři muži mohli skončit v kriminále, anebo vydělat pohádkové bohatství. Neměli ale dost kontaktů, kuráže ani věk na to, aby tak vysokou hru mohli hrát. Manažeři ostravské Nové huti nakonec byli rádi, že můžou hodit ručník do ringu a s pár našetřenými korunami po sobě zamést stopy.
Úspěch
Rotunda plná knih Pavel Černý Samotný fakt, že knihkupectví vydělává, by nestál ani za pár řádků. V třináctitisícové Roudnici je totiž jediné (za první republiky tu přitom byla tři a jeden ze zdejších knihkupců dokonce knihy i vydával). Ten zázrak spočívá spíš v tom, že podnik pana Polívky si vede úspěšně navzdory tomu, co nabízí.
Česko
Úhel pohledu Benjamin Bebee Ve svém posledním článku jsem tvrdil, že mezi našimi dvěma zeměmi už neexistuje žádný rozdíl v názorech, zájmech nebo motivech jednání – že obyvatelé obou zemí přijali jako svou prioritu touhu po bohatství a zisku za každou cenu. Kde domov tvůj Tomáš Lindner Boža a jeho kamarádi z Národní patří ke zhruba pěti stům pražských bezdomovců, kteří z neochoty podřídit se přísnému režimu nevyužívají lůžka v azylových domech. Tato společnost představuje nejviditelnější skupinu lidí bez domova – vzhledově zanedbaných, často s návykem na alkohol. Nejvyšší soud v bludném kruhu Silvie Lauder Iva Brožová, předsedkyně Nejvyššího soudu, má v poslední době ke stresu důvod: spor s prezidentem Václavem Klausem o své odvolání, petici kolegů soudců proti její osobě, padesátimilionovou pokutu od ministerstva financí za pozdní vyúčtování investic, kárnou žalobu od ministra spravedlnosti. Čekání na prezidenta Jan Brabec K historicky první přímé volbě prezidenta odemykáme článek o tom, jak se hlava českého státu volila naposledy
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů
Blogy
Diskuse s politologem Josefem Mlejnkem jr. Respekt Diskuses politologem Josefem Mlejnkem jr. Tragédie igelitové tašky Jakub Čejchan V poslední době se zdá, že svět vypověděl válku svému věrnému souputníkovi – igelitu.
Na pozvání
Srbská volba: předčasná úleva Vítězství Borise Tadiće (50,5 %) v srbských prezidentských volbách bylo všude prezentováno jako vítězství „proevropských“ sil nad nacionalisty. Všem se proto ulevilo; dokonce i poražený kandidát ultranacionalistické Radikální strany Tomislav Nikolić uznal porážku ještě před úplným sečtením hlasů, jako by i on byl radši, že nemusí začít prosazovat svůj program znovudobývání Kosova. Kdy se smí porušovat zákony Z naší ústavy vyplývá, že primát v ochraně před protiústavními zákony má Ústavní soud. Sama ústava přímo říká, že tento soud není vázán zákony, ale pouze ústavou. Zároveň má pouze tento soud výslovnou pravomoc neústavní zákony rušit.
Komentáře
Harry Potter a Tesco smrti Jaroslav Formánek Britská spisovatelka Joanne K. Rowlingová stvořila sympatickou literární postavu Harryho Pottera, čarodějnického učně, jenž ve svých příbězích bojuje proti nástrahám pána temnot Voldemorta. Omluva megafonem The Economist Posledním případem, kdy se podle pamětníků nějaký čínský vůdce odvážil s megafonem v ruce do nespokojeného davu, aby pronesl omluvu, bylo vystoupení Čao C‘-janga na náměstí Tchien-an-men v květnu 1989, kdy se dotyčný omluvil protestujícím studentům. Neuvěřitelná volba Erik Tabery K víkendové přímé volbě prezidenta odemykáme komentář k poslední volbě prezidenta z roku 2008. Lízání ran v Americe Jiří Sobota Americký republikán John McCain má problém, k jehož vyřešení potřebuje ženu.
Vaše otázky
Vaše otázky Respekt Proč stát pokračuje v soudních přích o navrácení majetku i tehdy, když některý soud zpochybní nárok státu na majetek zabavený po roce 1948, jako v nedávném případě zámku v Kolodějích?
Z kraje
Referendu ano Kateřina Čopjaková Pražští zastupitelé rozhodli, že názor svých voličů na olympiádu v roce 2016 prostřednictvím referenda zjišťovat nechtějí.
Krátce
Respekt - Despekt Respekt Stále více českých předškoláků se učí anglicky. Loňský průzkum školní inspekce odhalil, že necelá polovina mateřských školek za mírné příplatky nabízí dětem dobrovolné kroužky angličtiny. Krátce Respekt Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby, Čechům se tak prodraží úvěry i hypotéky. Základní úroková sazba stoupla o čtvrt procenta, současných 3,75 procenta je nejvyšší hodnota za posledních šest let.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Pokračovalo teplé počasí. Meteorologové oznámili, že zima už letos nepřijde. Rozkvetly sněženky. Do Česka se vrátili stěhovaví ptáci. Média přinesla zprávu, že vytrvalé husté sněžení zcela ochromilo centrální Čínu, uvěznilo miliony lidí na nádražích a letištích a komunistické úřady se začaly obávat rozsáhlé vzpoury. Připravujeme Respekt Co připravujeme na příští týden
Jeden den v životě
Naprostý opak Jiří Kratochvil Když se někdo promění v brouka, nepochybně tím potěší kafkology. Děti jako vstupenka Respekt Je lednová středa a už tři měsíce jsme celá rodina v Japonsku, kde teď působí můj manžel jako hostující profesor na Kjótské univerzitě.
Ve hvězdách
Nešťastná trefa 1945 Jan H. Vitvar 14. února 1945 zůstalo po náletu na Prahu 701 mrtvých a 1200 zraněných, úplně zničená byla skoro stovka domů. Obyvatelé hlavního města protektorátu tak až na samém sklonku války pocítili, jak ošidný je vojenský termín „collateral damage“, považující ztráty způsobené civilnímu obyvatelstvu armádními akcemi za „přidružené škody“.
Eseje
Bezejmenní Číňané Letošní letní olympijské hry v Pekingu nebudou o nic méně politické – budou však připomínat Berlín, anebo Soul? Stanou se apoteózou autoritářského režimu, anebo počátkem jeho zániku? Komu fandíte? Timothy Garton Ash Americké prezidentské volby se staly na počátku 21. století politickým ekvivalentem mistrovství světa ve fotbale. Polovina planety sleduje televizi. Každý zná jména hlavních hvězd a rozumí pravidlům hry.
Svět
Sarkozyho nápad Jaroslav Formánek Rozmluva zaznamenaná před pár týdny v Paříži výstižně popisuje stávající podobu francouzské zahraniční politiky vůči severní Africe. Neboli vůči části kontinentu, který ještě před půl stoletím Francie více než z poloviny ovládala a dodnes tam má silný vliv. Spravedlnost pro Rudé Khmery Robert Mikoláš V Kambodži stanul minulé pondělí před mezinárodním soudem nejvyšší dosud žijící vůdce Rudých Khmerů, bratr č. 2 Nuon Chea. Tak trochu náš mafián Jaroslav Spurný Jméno proslulého ruského mafiána Semjona „Sevy“ Mogileviče v médiích zazáří vždy pár měsíců předtím, než se v Moskvě vymění prezident.
Kultura
Král televizních komiků Ondřej Kundra Brněnští umělci proti němu sepisují petice, uvnitř České televize (ČT) zatím vládne ticho. Když ji před sedmi lety Karel Burian opouštěl, měl na svém kontě obvinění z těch nejtěžších prohřešků, jaké může novinář mít.
Trendy
Průvodce po Cool City Karolína Vránková Jenom ne žádná muzea. Když tak trochu lehké historie, stejně lehkou večeři, specialitky, butiky, zajímavosti. Celé cestování jaksi „zlehklo“ a najdou se lidé, kteří se teprve ve čtvrtek večer rozhodnou, do které metropole si zaletí na víkend. Mantry ve fitnessu Karolína Vránková Ve vzduchu je cítit pot, což je pochopitelné. Třicítka cvičenců právě provádí jogínské ásany při teplotě 42 stupňů Celsia.
Civilizace
Věda a fazole Václav Cílek Kdykoliv si položíme otázku, co vědci, učitelé, pěstitelé fazolí nebo pendolínoví mašinfírové potřebují nejvíc, odpovídáme: peníze a společenskou prestiž. Moje nová rodina Kateřina Kadlecová Na setkání organizace Alcoholics Anonymous (AA, Anonymní alkoholici) dorazila z přilehlých měst celá tisícovka lidí. Mnozí pracují v blízkém San Francisku, z nějž přivezli kromě levicově orientovaných konverzačních témat i závan bohatství – mezi róbami a brilianty si připadám jako na vyhlašování cen karlovarského festivalu. V Danville se však měsíc co měsíc rozdávají jiné ceny – pamětní mince (chips) za střízlivost. Verne jde na start Tomáš Přibyl Evropa vyvinula vlastní kosmickou loď, prozatím v nákladní verzi, a připravuje ji k prvnímu startu. Končí tak doba, kdy k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) létaly pouze americké raketoplány a ruské lodi.
Prvních 15 minut
Za vanu a grafiku čistější Karolína Vránková Grafická designérka Magdalena Kalistová (1980) má ráda jednoduchou a čistou domácnost a jednoduchou a čistou grafickou úpravu.
Rozhovory
Když se internet zamyslí Viktor Šlajchrt Vědecké zaměření Ivana M. Havla (69) se nedá vymezit jediným oborem, spíš připomíná křižovatku, kde se filozofie protíná s matematikou, informatikou, přírodními vědami i uměním.
Téma
Máme se bát recese? Jiří Sobota A přesto se stalo. Krach amerických hypoték nastartoval americkou recesi a ta hrozí zpomalit celou světovou ekonomiku. Tu českou rovněž, byť to někdy může vypadat jinak, než by si člověk na první pohled představoval.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte