2008-355-mobr-50VecirekR072008n.jpg
2008–355-mobr-50VecirekR072008n.jpg • Autor: Respekt

2008-355-vobr-50VecirekR072008.jpg
Fotografie: Obálka knihy – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Anglicky psaná literatura nemá o autory přicházející z jiných kultur nouzi, zmiňme třeba Conrada nebo Nabokova. Mladý řecký inženýr Panos Karnezis (1967) přišel původně do Anglie stavět mosty, pak ale učinil zásadní rozhodnutí a nastoupil do kurzu tvůrčího psaní. Pro absolventy těchto kurzů je charakteristické, že jejich psaní bývá řemeslně zdatné, ale všichni píší tak trochu stejně. U Karnezise to neplatí.

Možná mu pomohlo, že pochází z jiné jazykové oblasti a angličtinu vnímá z odstupu. Už jeho prvotina, sbírka povídek Malé hanebnosti, působila navýsost neotřele. Čtenáře oslovila především skvěle propracovanými miniaturami ze života jedné řecké vesnice, tedy kraje, který je pro Angličany obdařen jistou uhrančivostí (stačí připomenout, jak silně působil na Gravese, Durrella, Unswortha nebo Bernièresa). Karnezis dokáže na několika stránkách podat živý, nesmírně komplexní obraz prostředí i vzájemného vztahu mezi zemí a lidmi, kteří v ní žijí. Jeho zkratka je bravurní, výstižná, ale zároveň nezjednodušující. Ponechává místo pro nevyřčené.

Bylo sympatické, že se ve druhé knize Bludiště rozhodl nevyužít osvědčené schopnosti a pustil se na širší pole historického románu. Neslavný řecký pokus o získání nadvlády nad částí Malé Asie skončil naprosto opačně než dobývání Troje a Karnezis této mytické reference velice jemně využil. Spletitým příběhem rezonují osudy bájných…

20087-vobr-20087-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20087-vobr-20087-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte