20086-vobr-20086-mobr-01_obalka_velka.jpg

2008/6

Koupit vydání
20085-vobr-20085-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 27. 1. – 3. 2. 2008 20087-vobr-20087-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 9.–16. 2. 2008
Editorial
Příštích 7 dní Respekt Dvacet čtyři států USA uspořádá 5. února své primárky pro nominaci kandidátů do letošních prezidentských voleb. Editorial Martin M. Šimečka Když se „občan Havel“ ve stejnojmenném filmu rozčiluje nad českým tunelováním, možná měl na mysli i Pavla Tykače. Anketa: Hrozí, že se rozpadne vláda, pokud nebude Václav Klaus zvolen prezidentem? Ondřej Nezbeda Klausův pád by vládní koalici bezprostředně neohrozil, došlo by však k jejímu postupnému rozkladu. To by znamenalo trvalé oslabení M. Topolánka a rozpolcenost vládní koalice, kterou by při životě držela pouhá setrvačnost a příprava na české předsednictví EU. Průzkum Respekt Vzteh čechů k národnostem.
Kultura
Medveděvův veselý doprovod Alexandre Gajdamacký Černý kůň prezidentských voleb 2008 Andrej Bogdanov pochází z městečka Solncevo, které je dnes již součástí Moskvy; mimochodem, zde má kořeny největší gangsterské uskupení postsovětského Ruska.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Vichřice ženoucí se nad Českem lámala stromy, odnášela střechy, strhávala dráty elektrického napětí a zastavila železniční dopravu. Rozkvetly kočičky. Kvůli jarnímu počasí netopýři předčasně vyletěli ze svých zimovišť. Připravujeme Respekt Co připravujem do příštího čísla
Jeden den v životě
Bazény Tereza Brdečková Mám ráda bazény. Ne ty nóbl, kde se procházejí polobozi v luxusních koupacích pláštích, ale ty obyčejné, městské, veřejné. Ledový klid na středeční burze Respekt Mám rád kvalitní spánek a alespoň po ránu žádný stres. Z postele nevstanu ani tentokrát před devátou, čeká mě práce do pozdních nočních hodin a dopolední relax bude dnes obzvláště potřeba.
Ve hvězdách
Velká knižní loupež 1803 Ondřej Nezbeda Guglielmo Libri Carucci dalla Sommaja se narodil do staré šlechtické toskánské rodiny jedné zimní noci před 205 lety.
Eseje
Stranický či nestranický? Luboš Dobrovský Debata o tom, kdo má být zvolen prezidentem, je značně zpožděná a zároveň v jistém ohledu nezodpovědně předčasná. Zpožděná proto, že politické strany nebyly schopny nabídnout relativně včas (tedy už před nějakými dvěma roky) možné budoucí kandidáty. Muž, který ví až moc Slavenka Drakulič Představte si, že třeba v Německu se po volbách sejde nový spolkový parlament. Dále si představte, že jeden z poslanců stojí před soudem – obžalován z válečných zločinů na civilním obyvatelstvu.
Trendy
Čaj v pytlíku Karolína Vránková „Cože? Vy ještě máte doma tu strašnou radioaktivní a jedovatou věc? V tom případě máte velký zdravotní problém a musíte se postarat o bezpečnou likvidaci!“ Jak najít bod N Karolína Vránková Žena nakoupila, před vchodem brýle odevzdala a změnila se zase v obyčejnou paní se spoustou tašek. Kus své mozkové činnosti ale předala spolu s brýlemi. Zařízení zvané oční kamera totiž po celou dobu nákupu zaznamenávalo, na co se dívala.
Civilizace
Nespravedlivý Ámos Hana Librová Ze sta učitelů působících na základních školách je 83 žen a 17 mužů, na středních školách je podíl 58 ku 42. Jen silnější káva? Jaroslav Petr Na trhu je hned několik léků, které zlepšují paměť a soustředění a zároveň potlačují impulzivní jednání a sklony k rizikovému chování. Lékaři je předepisují duševně nemocným pacientům nebo lidem s poškozeným mozkem. Pomáhají však i zdravým, usnadňují jim například práci v třísměnných provozech Příliš rychlý svět Václav Cílek Skoro přesně před rokem vyšel v Bruselu návrh společné energetické politiky zemí EU.
Prvních 15 minut
I blbost se má dělat pořádně Jan H. Vitvar Jinou variantu jsem si opravdu moc nedokázal představit,“ přiznává František Antonín Skála (1984) a rozpačitě se usměje.
Dopisy
Dopisy Respekt V recenzi o Janu Čepovi Vyhnanec s tajemstvím (Respekt 3/08) se nám vloudila chyba. Ve větě „Dcera Klára naléhavě a vroucně hovoří o otcově pláči, (...) o jeho ztrátě víry v Boha,“ správně mělo být uvedeno „o své ztrátě víry v Boha“ – Čep víru v Boha neztratil.
Blogy
Ohnivá voda Lucie Kellnerová-Kalvachová V Ulánbátaru byla začátkem roku vyhlášena prohibice.
Vaše otázky
Co s řidičem, který telefonuje? Respekt Pokud by byl zvolen, pokládal by pan Švejnar za čest se slavnostní mše Te Deum zúčastnit.
Krátce
Krátce - přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Vládní reforma veřejných financí i nadále platí. Ústavní soud zamítl zrušení její části, která upravuje daňové změny.
Svět
Kandidát Castro Markéta Pilátová Před rokem a půl se „ostrov svobody“ zachvěl v očekávání velkých změn. Co odchází s Prodim Ondřej Houska Budu dědečkem svých vnoučat – tak odpovídal předminulý týden odstupující italský premiér Romano Prodi na otázky ohledně své politické budoucnosti. Kudy ven z Gazy Jan Fingerland Statisíce vyhladovělých a frustrovaných lidí se shromažďují u bariér, které je oddělovaly od okolního světa. Nakonec je prorážejí a po mnohaměsíčním, resp. mnohaletém zoufalství vybíhají ven, aby se konečně najedli a nadechli svobodného vzduchu.
Úspěch
Zapamatuj si mé jméno Tomáš Sachr Na paneláky litvínovského sídliště Janov padá těžká lednová mlha a na čas tak mizí z dohledu proslulý Horní Jiřetín, o jehož zbagrování už roky usilují těžaři.
Ekonomika
Všechno to platím - stravenkou Tomáš Pavlíček Cestu stravenkám v Česku kdysi prošlapaly odborářské poukázky. O renesanci se pak zasloužily firmy, které mají s podobným obchodem dlouholetou zkušenost z Francie. Bezbranná banka The Economist Když druhá největší francouzská banka Société Générale oznámila obchodní ztrátu ve výši 4,9 miliardy eur, oprášila média starý výrok Henryho Paulsona.
Česko
Školní duch Rakouska-Uherska Jan Brabec Čeští školáci se už potřetí za sebou ocitli v mezinárodním výzkumu PISA nad světovým průměrem. Svými vědomostmi dokonce předstihli žáky vyspělých zemí, jako je třeba Švýcarsko nebo Rakousko. Češi a prezident Silja Schultheis Jako občan země, ve které prezidentské volby nikoho moc nelákají a jsou spíše formálním aktem poslanců a představitelů jednotlivých krajů, se zájmem a zároveň s údivem sleduji zdejší rámus kolem prezidentských voleb. AIDS zase letí vzhůru Anneke Hudalla Počet nových infekcí HIV se v roce 2007 vyšplhal na 122, o třetinu více než v roce 2006 a dvojnásobek roku 2003. Hodně drahé zbraně Jaroslav Spurný Ministerstvo obrany dokázalo svým záměrem zaměstnat představitele spojenecké velmoci USA, zemí jako Itálie či Španělsko a tajné služby dalších států. Ve hře je totiž velká politika: stále radikálnější bolivijský prezident Evo Morales. Tykač na střeše Ondřej Kundra Nejdřív investoval deset miliard do uhlí, a teď dal přes půlmiliardy do historických střech v centru Prahy. Při finančníkově známém tahu na branku řada lidí zpozorněla: co se to nad našimi hlavami ve stavebně nejcennějším koutu České republiky děje?
Na pozvání
Týden před TÍM Snad jen finále soutěže o pobyt na Hradě konkuruje na titulních stránkách novin informacím o problémech na finančních trzích. Stabilizovaná brněnská televize Ustanovení Karla Buriana šéfem brněnského studia České televize vyvolalo na Nový rok jednoznačně negativní reakci reprezentativní skupiny intelektuálních špiček Brna a celé jižní Moravy.
Komentáře
Tajní agenti Jaroslav Spurný Nelegálové, policejní agenti, undercovered. A mnoho jiných názvů pro muže a ženy, členy policejního sboru, kteří pod falešnou identitou infiltrují zločinecké spolky, rozkryjí jejich aktivity a pak proti nim svědčí u soudu. Skalpelem na vědu Martin Uhlíř Česko se musí změnit ze země montoven na společnost znalostní ekonomiky, a proto naléhavě potřebuje reformu české vědy. EU jako rukojmí Martin M. Šimečka Brusel žasne. Jak je možné, že Slovensko, tento věrný příznivec sjednocování Evropské unie, najednou hrozí, že zablokuje ratifikaci tzv. lisabonské reformní smlouvy? Hliněné nohy The Economist Vzpomínáte na dobu, kdy bankéři byli ztělesněním obezřetnosti? V posledním půlroce byly téměř veškeré zprávy z bankovního světa špatné, a to přesto, že na tento sektor dohlíží značný počet regulátorů. Co chceme od prezidenta Erik Tabery Je s podivem, jak se v českém veřejném prostoru lehce usazuje pocit zmaru, blížícího se konce, či že stojíme na prahu osudového až fatálního rozhodování.
Z kraje
Proti všem Adam Šůra V Litoměřicích vládne napětí: zastavila se stavba, která má centru města ulehčit od automobilové dopravy.
Rozhovory
Bušení do opony Národního divadla Marika Pecháčková „Opera ani vážná hudba nejsou mrtvé,“ říká dirigent Národního divadla a hudební skladatel Marko Ivanovič (31). „Jen už po příchodu avantgardy nikdo není schopen říct, co je dobrá a kvalitní muzika.“
Téma
Svět (jenom) na dosah Tomáš Brolík Nenahraditelnou je schopnost sledovat řeč těla, mimiku či jen intonaci hlasu protějšku hluchoslepého člověka. Nedostane-li se hluchoslepému pomoci druhých lidí, snadno a rychle upadne do společenské izolace.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte