20085-vobr-20085-mobr-01_obalka_velka.jpg

2008/5

Koupit vydání
20084-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 20.–27. 1. 2008 20086-vobr-20086-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 2.–9. 2. 2008
Editorial
Příštích 7 dní Respekt Ve čtvrtek 31. ledna projedná Ústavní soud návrh poslanců ČSSD na zrušení vládní reformy veřejných financí. Editorial Martin M. Šimečka Někdy v zimě v roce 1990 přijel Václav Klaus do Bratislavy do sídla VPN (obdoby českého OF), aby v užším kruhu debatoval o ekonomické transformaci včetně kuponové privatizace. Hodnocení roku 2007 Respekt Průzkum:Hodnocení roku 2007 Anketa: Měl by se Jan Švejnar jako kandidát na post prezidenta ČR vzdát amerického občanství? Respekt Myšlenka, že by se Jan Švejnar měl vzdát amerického občanství, pokud se stane prezidentem České republiky, je absurdní.
Blogy
On-line rozhovor s francouzským politologem a novinářem Jacquesem Rupnikem Respekt EU musí být nejen „hlídačem“ při vyhlášení nezávislého státu, ale musí také dát společnou šanci Srbům a Albáncům v EU.
Dopisy
Dopisy Respekt V březnu bude ministerstvo projednávat novelu zákona o pedagogických pracovnících, během prvního pololetí nás čeká příprava dvou rozsáhlejších novelizací školského zákona a do června bude dokončen návrh novelizace zákona o výkonu ústavní výchovy.
Vaše otázky
Má stát stejné povinnosti jako rodič? Respekt Má stát stejné povinnosti jako rodič, převzal-li odpovědnost za dítě? Mám na mysli situaci dětí, které v osmnácti letech odcházejí z dětských domovů, a tím končí péče státu o ně.
Krátce
Krátce - přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Po celý minulý týden bránilo několik mužů ze sdružení za práva otců K 213 v Brně nově jmenované ředitelce Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Lence Pavlové ve vstupu do práce.
Svět
Kosovo na prodej Alexandre Gajdamacký Kosovo zůstane součástí Srbska, nepřipustíme, aby naše slovanské bratry někdo ponižoval; pokud by došlo k nejhoršímu, jsme připraveni jednat i o rozmístění ruských vojenských základen v tomto regionu. Takové výhrůžné proslovy z Moskvy zaznívají čím dál častěji. Španělé, bděte Markéta Pilátová Ve Španělsku se neblahý 11. březen, kdy islamisté před čtyřmi lety zaútočili na příměstské vlaky, neopakoval. Australské sorry Tomáš Lindner Nový premiér Kevin Rudd si v těchto dnech připravuje omluvu, kterou jeho předchůdce sveřepě odmítal. Zatímco John Howard prosazoval romantizující výklad bělošského osídlení, pokusí se jeho přemožitel z listopadových voleb naslouchat názorům Austrálců, kteří příchod bělochů na kontinent vnímají spíše jako invazi.
Ekonomika
Drsné časy The Economist Finanční bouře, která v loňském roce rozmetala americký trh s rizikovými hypotékami, přerostla v hurikán.
Česko
Správní Češi na bruslích Silvie Lauder Blíží se ratifikace nové evropské smlouvy českým parlamentem a strana muže, který ji za Česko podepsal, má problém. Evropa bez hranic Jorge Zúniga Pavlov Vývoj Evropy koncem 90. let se mi zdál kuriózní. Nemocnice ve varu Tomáš Sachr Na dramatické lednové finále, kdy stovky protestujících lékařů, sestřiček i pacientů zastoupily prostranství před karlovarským krajským úřadem, zprvu vlastně vůbec nic neukazovalo. A proč ne Klaus? Tomáš Pavlíček, Marek Švehla Stráví totiž bezmála čtvrtstoletí ve vrcholné ústavní funkci: napřed chvíli jako ministr, pak premiér, šéf parlamentu a nakonec prezident.
Úspěch
Šťastná kapela z Bezdružic Jan Brabec Jsme v Konstantinových Lázních a místní dětský orchestr se právě za uspokojení přihlížejících zhostil nelehkého úkolu. Už řadu let je chloubou kraje: říká si Juvenka a pochází z nedalekých Bezdružic.
Na pozvání
„Kauzy“, skandály a vytáčky Luboš Dobrovský Všelicos, co zprvu, zejména pak s ohledem na všeobecnou povinnost zachovávat presumpci neviny, smí nám klásti pouze otázky, vede nás použitím – či spíše zneužitím – odborného právního termínu „kauza“ k předčasným podezřením, že ten či onen je nejspíše zločinec. Kuchyňský koutek Tenkrát za takzvané revoluce, s klíči v ruce, si to patrně mnohý z nás představoval jinak, ale věci se nakonec vyvinuly tak, že žijeme dobu, jejíž duchovní obsah se zdá nejlíp popsán slovy: nejde o nic víc než o to dohnat a předehnat v životní úrovni naše sousedy, milé, bohaté Němce.
Komentáře
Pět pod stolem Jaroslav Spurný Říci, že osvobozujícím rozsudkem Zdeňka Doležela v kauze „pět v českých na stole“, zemřela šance objasnit korupci kolem privatizace Unipetrolu do rukou polské společnosti PKN Orlen, je poněkud nepřesné. Srbsko ve dveřích léčebny Jiří Sobota Slovinsko bude muset řešit nejzašmodrchanější problém současné Evropy – rozhovory o budoucnosti Kosova skončí nezdarem, odtržená srbská provincie vyhlásí nezávislost, Srbsko zahájí odvetné akce a do hry se zapojí Rusko, OSN i Spojené státy. Napnutá Evropa Americká ekonomika lavíruje na pokraji recese, Evropa, stejně jako Česko a zbytek světa, si kouše nejistotou nehty a vyčkává. Neví se s jistotou, zda se přemrštěná spotřeba z minulých let promítne do bolavé kocoviny, nebo jen výrazného zpomalení růstu bohatství. Volba strachem Erik Tabery Napětí stoupá, protože počet dní do volby prezidenta rapidně klesá.
Z kraje
Drsná Blanka je tady Adam Šůra S milovníky klidné nálady v pražské Stromovce lomcuje nervozita.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Uběhlo 1100 let od narození sv. Václava, vévody české země. Otevřením svého prvního tuzemského provozu na místě bývalé Malostranské kavárny v Praze přišel do Česka americký kavárenský gigant Starbucks. Klesly ceny plazmových televizí. Připravujeme Respekt Co připravujeme do příštího čísla
Jeden den v životě
Chvála náhodnému setkání Petra Hůlová S Janeke jsme před pár dny nastoupily do poloprázdného vlaku Praha–Amsterdam a rychle jsme si padly do oka. Terapie cestou Je týden po Silvestru a v půl páté ráno mi u hlavy vrčí budík, narušitel nočního klidu a tak příjemné, do tepla zabalené pohody.
Ve hvězdách
Aljašská odysea 1925 Petr Třešňák Doktor Curtis Welsh seděl ve své ordinaci, když do dveří vstoupil rozrušený eskymácký muž a žádal o rychlou pomoc.
Eseje
K fyziognomii české prezidentury Zdenek Slouka (1923) je profesor politologie. Pálení tabáku Claude Imbert Claude Imbert (1929) je francouzský novinář a autor několika knih o francouzské i mezinárodní politické scéně, rovněž napsal historický román Aureliánův hrob.
Trendy
Kabelku na týden Karolína Vránková Michail Gorbačov si loni klidně sedl do limuzíny, aby dělal reklamu brašně Louis Vuitton. Hledači rodinných tajemství Adam Šůra Ještě na začátku devadesátých let mohl člověk do archivu k matrikám jen s tužkou a bločkem na poznámky. Současní badatelé ale matriky rovnou fotí digitálními fotoaparáty a získaná data sázejí do notebooků vybavených programy na sestavování rodokmenů.
Civilizace
Je fras? Se snaž Erika Hníková Leden, severní Čechy. Inverzní mlha, sídlištní nepořádek, děvky a fet, blikající neony heren – prostě fras. Volby jako povinnost Peter Singer Vysoká volební účast v Austrálii není náhodná. Když se ve 20. letech minulého století dostavilo k urnám méně než 60 % voličů, uzákonil parlament povinné hlasování. A přestože se poté střídaly u moci nejrůznější vlády, neobjevila se žádná vážná snaha tento zákon, který podporuje přibližně 70 % obyvatel, zase zrušit. Vyhnání z ráje? The Economist Převážnou část své existence na Zemi prožil současný člověk jako lovec-sběrač. Až do vzniku zemědělství tvořilo jeho jídelníček ulovené maso a rostlinná potrava získaná sběrem.
Kultura
Drsňák mezi plyšáky Ondřej Kundra Několik mužů, kteří se loni koncem roku sešli v baru na moskevské pěší zóně Arbat, mělo na programu jediný bod: ovládnutí Česka.
Prvních 15 minut
Robot a jeho trable Jan Gregor Loňský absolvent pražské FAMU Martin Duda (1981) je hračička.
Rozhovory
Z jelena se neurotik nestane Petr Třešňák Ve věku 90 let zemřel britský psycholog a spisovatel David Boadella, zakladatel biosyntézy
Téma
Jak se rozlézáme Karolína Vránková Výsledek této politiky se dostavil a nejlépe je vidět z letadla. Nekonečné šachovnice řadových domů, dálnic a shopping mallů, které se táhnou desítky kilometrů. Lze to vyjádřit i čísly. Například rozloha zastavěné půdy v Chicagu se za posledních dvacet let zvýšila skoro o polovinu, ale obyvatel přibyla jen 4 procenta.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte