20084-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/4

Koupit vydání
20083-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 12.–19. 1. 2008 20085-vobr-20085-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 27. 1. – 3. 2. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Rozdíl mezi americkými a českými volbami prezidenta jistě souvisí s váhou těchto funkcí v obou zemích a se způsobem volby. Anketa: Je příhodná doba vzít si hypotéku? Respekt Anketa na téma hypoték. Průzkum Respekt Počet obyvatel francie i Česka se loni zvýšil. Příštích 7 dní Respekt Událostí nového týdne
Ekonomika
Choulostivý stav The Economist, Tomáš Sachr Globální inflace roste, přestože světová ekonomika zpomaluje. Nakolik by si měli vlivní politici a ekonomové dělat starosti?
Česko
Obrat na české dálnici Tomáš Sachr Spolu s předsedou brněnského občanského sdružení přivezli do Bruselu dokumentaci k dvěma dálničním okruhům – kolem Prahy a Brna. Pro obě stavby existují dva scénáře. České ministerstvo dopravy přitom v obou případech tlačí na tu dražší variantu krájející vejpůl chráněné přírodní rezervace. K myslivcům mají poslanci blíž Marek Švehla Senát minulý týden vetoval rozhodnutí Poslanecké sněmovny, aby bylo v Česku opět legální cvičit psy norníky na živých liškách. Čečenci v ráji Schengenu Tomáš Lindner Žádný z obyvatel českých azylových center do Rakouska po vstupu do Schengenu neodešel, ačkoli to rakouský kancléř naznačoval,“ říká Tomáš Haišman, ředitel odboru pro azylovou a migrační politiku na českém ministerstvu vnitra. Zákon a Hrad Ondřej Kundra Na začátku jich bylo třicet dva. Dali se dohromady z pocitu křivdy, slíbili si věrnost a rozhodli se společně bít za své právo. Pak začali odpadávat. Někdo to nevydržel psychicky, ostatní to vzdali výměnou za otevření cesty ke kariéře. Nakonec zbyl jen jeden – Petr Langer (30). Až to začne Anneke Hudalla Jsou dva typy lidí, které úplně nesnáším. Případ okradeného autolakýrníka Marek Švehla Autolakýrníka Petra Melichárka ze Štěchovic u Prahy probudil loni pátého dubna o půlnoci zvonek. Za dveřmi stál jeho zaměstnanec se zprávou, že někdo vykradl dílnu. S kandidáty naživo Jan Brabec Divoké cvakání fotoaparátů, hlasitý potlesk a nadšený výkřik muže v hnědé bundě „Ať žijou yankeeové“ startují pro zhruba dvě desítky novinářů a místních fanoušků dnešní událost. Je pondělí deset hodin dopoledne a před budovou brněnské radnice právě vystupuje z černé škodovky kandidát na prezidenta Jan Švejnar se svou mluvčí a poradci.
Dopisy
Dopisy Respekt V Respektu 3/08 jsme v rubrice Vaše otázky – Proč jsou na trhu práce diskriminováni arteterapeuti – citovali zakladatele ateliéru arteterapie při JU v přítomném čase, ačkoli je několik let po smrti, a ještě z hrubou chybou ve jméně (Kizour místo Kyzour). Též jsme zkomolili jméno jeho syna na Pazour.
Blogy
On-line rozhovor s ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Pavlem Žáčkem Respekt Bohužel v posledních více než 15 letech se nikdo nezabýval podrobným srovnáním zachovaných hlášení o tzv. úbytku svazků s reálným stavem svazkové agendy v archivu. Evropská půda v ohrožení – opomíjený problém Miroslav Šuta Během posledních desetiletí dochází v Evropě k intenzivní degradaci půdy, která je způsobena nebo zhoršována lidskou činností.
Vaše otázky
Proč jsou nepřístupné matriky zaznamenávající veřejné akty? Respekt Mezi Informačním systémem evidence obyvatel a matrikou je zásadní rozdíl.
Svět
Polská těžká četba Tomasz Mackowiak Knihou roku se na počátku ledna v Polsku nestal poslední díl Harryho Pottera, ba ani žádná jiná čtivá literatura. Polská veřejnost těžce a bez radosti čte a snaží se pochopit knihu Strach historika Jana Tomasze Grosse. Se sígry se počítá Jan Rozkošný V prázdném podchodu stanice mnichovského metra Arabellapark přiběhnou dva mladíci ke staršímu muži, zezadu ho srazí pěstí na zem, zuřivě do něj kopou, nakonec mu seberou batůžek a utečou. Kdo to zaplatí? Jaroslav Formánek, Markéta Pilátová, Jiří Sobota, Anneke Hudalla, Helena Březinová Nejsilnější inspiraci cítí čeští odborníci na otázky školného ve Velké Británii. Také proto, že tamní „designér“ systému školného Nicholas Baar teď pomáhá v Maďarsku a svou radou hodlá přispět i u nás. Věci ale nejsou jednoznačné ani u Britů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Ve Vídni byl pochován Karel Ludvík Habsburský, syn posledního rakousko-uherského císaře. Začaly zápisy prvňáčků. Do Evropy dorazila americká finanční krize. Nikdo se jí nevyhne. Zasaženy budou i ekonomiky střední Evropy, citovaly Hospodářské noviny slova expertů Evropské banky pro obnovu a rozvoj, vyvracející názor odborníků z tuzemska, že „nám se nemůže nic stát“. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalšího čísla
Úspěch
Nemám ani vlastní počítač Kateřina Kadlecová Do laboratoře jezdí na kole, víkendy tráví kempováním v přírodě a spolu s americkou manželkou indického původu vychovává bilingvní dceru. Molekulární biolog Dalibor Blažek (35) se snaží žít v kalifornském San Francisku stejně aktivně, jako by byl doma v Česku.
Jeden den v životě
Výkony Jan Balabán Tlumočil jsem nedávno technické jednání. V elektrárně potřebovali zregulovat něco, čemu se anglicky říká idle power. Mám posed a klid Respekt 24. prosince mi bylo 43 let a jsem třebíčský bezdomovec. Už čtvrtým rokem jsem na ulici. Nemám vůbec nic, jen to, co mám na sobě.
Ve hvězdách
Zrození režiséra revoluce 1898 Ondřej Nezbeda Čtyři roky před svou smrtí si režisér Sergej Michajlovič Ejzenštejn poznamenal do deníku: „Ve vlastní historii jsem se uchyloval k hrdinnému sebeponižování."
Eseje
Chudáci z jihu Bora Ćosić Bora Ćosić (1932) je srbský spisovatel. Narodil se v chorvatském Záhřebu, ale valnou část života strávil v Bělehradu. Rok „čínského modelu“ Ian Buruma Ian Buruma(1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College.
Trendy
Vlastní Večerníček Karolína Vránková Vzdělávací dětský seriál S Hurvínkem za lékařem asi nepatří k vrcholům české kinematografie. Surfování pod rovníkem Petr Třešňák Snad ani do nebe vynášený iPhone nevyvolal loni takové nadšení jako bílo-zelený přenosný počítač XO u některých technorecenzentů.
Civilizace
Proroci růstu Jiří Suk Jak nejvýstižněji pojmenovat naši dobu? Že je to nadmíru složité, ukazuje kniha sociologa Miloslava Petruska Společnosti pozdní doby. Pokrytectví na moři Michal Singer Před třiceti lety zabíjela australská plavidla u západního pobřeží země vorvaně obrovské. Budete prvořadý cíl Martin Uhlíř Rozhovor s Philipem Coylem. Radar bez raket? Martin Uhlíř Málokteré téma vzbuzuje v Česku tolik emocí jako americký plán vybudovat ve střední Evropě část systému protiraketové obrany.
Kultura
Český sen Martina Romana Tomáš Pavlíček Je to jeden z hmatatelných důsledků českého snu, který si v osmatřiceti letech plní generální ředitel nejziskovějšího domácího podniku, Martin Roman. Díky motivačnímu programu pro vrcholový management firmy dostal balík akcií, který mu letos vynesl 677 milionů korun.
Prvních 15 minut
Literatura je normální práce Jaroslav Formánek „Venku se fotit nechci, zčervenal by mně nos,“ řekne Petra Soukupová (1982) redakčnímu fotografovi s nádechem lehkého pobavení v hlase, za nímž se však skrývá jasně vyřčené stanovisko. Což přesně odpovídá narativní formě její prozaické prvotiny K moři (recenze Respekt 1/2008).
Na pozvání
Rjazaň a kariéra prezidenta Putina Do povědomí světa vstoupil Putin v srpnu 1999, když z úřadu šéfa FSB (dříve: KGB) přešel na post předsedy vlády. Byl loutkou prezidenta Jelcina a jeho popularita kolísala mezi 2 a 5 procenty. Sešli se k poradě výrobci hesel... Ester Kočičková Jednalo se o anketu o „nové heslo, vystihující co nejlépe českou zemi“. Do redakce iDNES přišlo přes tři sta návrhů, z nichž ona tajemná „redakce“ vybrala patnáct nejlepších.
Komentáře
BBC a klece Marek Švehla Před některými problémy se špatně utíká, zvlášť pokud se člověk ocitne ve společnosti, která má potřebu mu ony problémy připomínat. Nasadit správnou cenu The Economist Skandinávci prý už jsou zelení; Východoevropané moc chudí; Belgičané jsou příliš malý národ; Francouzi zas moc zaměření na jádro a tak dále. Drahá svoboda Martin M. Šimečka Slovenská inflace je pozoruhodně nízká, ale v jedné oblasti letí ceny nahoru raketovou rychlostí: svoboda projevu tam začíná být pořádně drahá. Co s radarem Erik Tabery Nervozita v české diplomacii narůstá – blíží se doba, kdy by měl parlament rozhodnout o tom, jestli na českém území bude americký radar, nebo ne. Žalobkyně končí Jaroslav Spurný Bezpochyby nastala chvíle, kdy by měl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil začít uvažovat o odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.
Z kraje
Konec vstřícných porodů v Česku? Tomáš Lindner Vrchlabská porodnice se již dlouho liší od podobných ústavů v zemi. Drží prvenství v počtu porodů do vody, k tišení bolestí rodiček obvykle nepoužívá léky, umožňuje budoucím matkám zvolit si vhodnou polohu a pustí jim v sále i oblíbenou hudbu.
Krátce
Krátce Respekt Šest dní poté, co americký prezident George Bush v Izraeli prohlásil, že mírová dohoda mezi Izraelci a Palestinci, jež má být podle něho podepsána ještě letos. Krátce Respekt Americký radar v Česku bude součástí obranného systému NATO. S tímto vzkazem přijel do Česka šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering.
Rozhovory
Nenechám se tlačit ke zdi Erik Tabery, Martin M. Šimečka Mirek Topolánek je člověk ostrých soudů a odsudků, ale nutno přiznat, že také racionálního úsudku. Mé zvolení nevyvolá zemětřesení Ondřej Kundra, Erik Tabery „Jsem připraven prezidentskou volbu vyhrát,“ říká Jan Švejnar (55).
Téma
Závod o Bílý dům Jiří Sobota Chcete být jako on a zároveň se toho děsíte. Je prostě dokonalý, ale něco, co se ukrývá uvnitř jeho těla, gest a hlasu, rozsvěcuje ve vaší hlavě červená signální světla. Republikánský kandidát Mitt Romney stojí na pódiu a klidným hlasem mluví o rodinných hodnotách a světlé budoucnosti pro všechny přičinlivé Američany.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte