2008-215-mobr-68AR042008nahled.jpg
2008–215-mobr-68AR042008nahled.jpg • Autor: Respekt

2008-215-vobr-68AR042008.jpg
Fotografie: Dejte Africe technologie, vzývá Bono i ekonom J. Sachs. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Snad ani do nebe vynášený iPhone nevyvolal loni takové nadšení jako bílo-zelený přenosný počítač XO u některých technorecenzentů. Tak jako novinka firmy Apple, měl i své ostré kritiky. Ale ti blogeři a novináři, kteří jeho kouzlu podlehli, mluvili o lásce na první pohled.

Není divu. XO totiž není ledajaký laptop. Můžete ho hodit ze dvou metrů na zem. Vylít na něj kbelík vody. Nechat ho válet v písečných dunách nebo na zaprášené podlaze chatrče. Jeho baterie vydrží desetkrát déle než napájení běžného notebooku, jeho displej potřebuje k provozu dvacetkrát méně energie. Po spuštění na vás nevyskočí Windows, ale otevřený systém Linux, který si může kreativnější uživatel dolaďovat podle svých potřeb. K tomu mimořádně jednoduché a efektivní ovládání, a navíc několik vynálezů, z nichž se technofilům prostě zatočila hlava. Třeba takový systém propojení „mesh“. Dvacet afrických dětí chodí do jedné vesnické školy, ale bydlí roztroušené daleko od sebe. Jen jedno z nich je připojené k internetu, protože má dům v dosahu školního wi-fi. Každé z nich se ale pomocí notebooku (s dosahem půl míle) dokáže připojit alespoň k jednomu spolužákovi, takže vytvoří řetěz nebo síť a takhle propojené pak mohou všechny surfovat po internetu nebo si od ostatních stahovat třeba úkoly do školy. A co je na XO laptopu vůbec nejlepší – celý tenhle zázrak stojí jen sto dolarů.

Respektive – měl…

20084-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 61 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20084-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 61 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte