Vzpomínáte na dobu, kdy bankéři byli ztělesněním obezřetnosti? V posledním půlroce byly téměř veškeré zprávy z bankovního světa špatné, a to přesto, že na tento sektor dohlíží značný počet regulátorů. Ve srovnání s tím neregulovaný svět hedge fondů pohřbívá své mrtvé mnohem nenápadněji a bez nepříjemných důsledků.

To vede k dvěma domněnkám. Buď je úroveň bankovní regulace velmi ubohá, anebo něco v samotné povaze regulace zavdává příčinu k problémům.

Odpovědí je pravděpodobně obojí. Regulátoři finančních trhů banky v době jejich expanze příliš neomezovali – možná s výjimkou ojedinělých poznámek o tom, že se v bankovnictví podceňují rizika. Nikdo si například nelámal hlavu s tím, že britská hypoteční banka Northern Rock se příliš exponuje půjčkami na mezibankovním trhu a přitom bez zábran poskytuje hypotéky rizikovým zákazníkům. Dokud měly banky dostatek kapitálu, nechávali regulátoři detaily obchodní strategie na manažerech a trzích.

Dokonce i stará dobrá pravidla pro kapitálovou přiměřenost stanovená basilejskou dohodou vybízela banky, aby se systémem hazardovaly – a své finanční závazky přesouvaly mimo účetní rozvahy.

Hrůza z krachu

Zatímco úřady v dobrých časech rády nechávají banky na pokoji, při prvním náznaku krize rychle zasahují. To se ukázalo při záchraně banky Northern Rock, při prudkém snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou (opětovně minulý týden) nebo loni při masivních intervencích…

20086-vobr-20086-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20086-vobr-20086-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte