0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura9. 2. 20085 minut

Tajemství citlivého kluka

V sále pražské Staroměstské radnice běží video, na kterém člen Hitlerjugend dovádí s nezletilým hochem: honí se po louce, hajlují, mazlí se, líbají, běží s hořícími loučemi, aby šli nakonec společně „hajat“. Natočil ho Mark Ther (1979), první výtvarník vybraný Galerií hl. města Prahy do nového výstavního cyklu pro mladé autory s výmluvným názvem Hustý provoz.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Copak měl asi malý blonďák ve svém červeném kufru? - Autor: Mark Ther • Autor: Respekt
Fotografie: Copak měl asi malý blonďák ve svém červeném kufru? - Autor: Mark Ther • Autor: Respekt
Reklama

Kustodka se tentokrát usmívá o něco rozpačitěji než obvykle. „Další projekce je tady po schodech nahoru,“ řekne a nesměle ukáže směrem k tabulce s varovným nápisem, že se promítané dílo může „dotknout vašeho přesvědčení a citů“. V sále pražské Staroměstské radnice běží video, na kterém člen Hitlerjugend dovádí s nezletilým hochem: honí se po louce, hajlují, mazlí se, líbají, běží s hořícími loučemi, aby šli nakonec společně „hajat“. Natočil ho Mark Ther (1979), první výtvarník vybraný Galerií hl. města Prahy do nového výstavního cyklu pro mladé autory s výmluvným názvem Hustý provoz.

Therovi generační druzi a přátelé Ondřej BrodyKristoferem Paetauem chtěli loni ve stejné galerii prezentovat svou pornografickou parafrázi Manetovy Snídaně v trávě. Tehdy jim vedení instituce video zachycující například masturbaci se zeleninovými pomůckami nepovolilo vystavit. Také pro Thera v umění neexistují žádná sexuální tabu, nepoužívá ale zdaleka tak explicitní výrazivo, takže si jeho video Was für Material! vystačí se zmíněnou tabulkou. Nicméně i tak může být přehlídka průkopníka českého gay artu pro leckoho opravdu „hustým“ zážitkem.

Božská Maria

Absolvent pražské AVU je na české výtvarné scéně nepřehlédnutelným zjevem. A to doslova: Ther se před lety vizuálně i mimicky…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc