2008-361-mobr-57AR072008n.jpg
2008–361-mobr-57AR072008n.jpg • Autor: Respekt

2008-361-vobr-57AR072008.jpg
Fotografie: Zatím poveze jen náklad. (Evropská loď poblíž Mezinárodní kosmické stanice) – Autor: Esa/D. Ducros • Autor: Respekt

Evropa vyvinula vlastní kosmickou loď, prozatím v nákladní verzi, a připravuje ji k prvnímu startu. Končí tak doba, kdy k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) létaly pouze americké raketoplány a ruské lodi. Evropský kosmický náklaďák ATV by měl poprvé vzlétnout 8. března nebo bezprostředně po tomto datu. Vynese jej raketa Ariane-5 z kosmodromu ve Francouzské Guianě.

V současnosti má nákladní loď k dispozici pouze Rusko; americké raketoplány sice také mohou vynášet do kosmu náklad, je to však poměrně drahé a neefektivní.

Evropská loď vstupuje na scénu v důležitém okamžiku. Podle nejnovějšího plánu NASA mají raketoplány odejít na odpočinek už v dubnu 2010. Nová americká loď Orion přitom začne pravidelně létat k ISS nejdříve v roce 2015 a ruské lodi, jejichž kapacita už teď nestačí, by zásobování kosmické stanice v přechodném období samy nezvládly.

V pozadí evropského projektu je však víc než lety kosmického trajleru bez posádky. Konstruktéři navrhli ATV tak, aby se mohla změnit v loď pilotovanou. Zároveň se Evropská kosmická agentura (ESA, obdoba americké NASA) chystá omladit svůj oddíl kosmonautů. Zdá se tedy, že se na evropském nebi bude v příštích letech odehrávat hodně zajímavého.

Hledá se kosmonaut, praxe není nutná

Evropské země sní o vlastní kosmické lodi už dlouho. Německo a Británie chtěly v 80. letech začít vyvíjet vlastní raketoplány, Francie přišla…

20087-vobr-20087-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20087-vobr-20087-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte