0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Svět16. 2. 20085 minut

Ropná gesta

Venezuelský prezident Hugo Chávez minulý týden oznámil, že zastaví dodávky ropy do Spojených států. Ceny ropy se tak podle něj vyšplhají na dvě stě dolarů za barel.

Největší venezuelská státní firma se potýká s obtížemi a dluhy.Venezuelský prezident Hugo Chávez minulý týden oznámil, že zastaví dodávky ropy do Spojených států. Ceny ropy se tak podle něj vyšplhají na dvě stě dolarů za barel. Myslí to vážně? Zůstanou Američané bez ropy? A co se tedy vlastně stalo?

Největší soukromá těžařská firma Exxon Mobil vyhrála minulý týden mezinárodní soudní spor se státním venezuelským těžařským podnikem PDVSA. Exxon Mobil tvrdí, že venezuelská vláda firmu nechce odškodnit za skutečnou tržní cenu zařízení a projektů, o něž přišla při velkém znárodňování ve Venezuele před dvěma lety. Společnost získala soudní příkazy ke zmrazení aktiv venezuelského státního těžařského podniku PDVSA v hodnotě až 12 miliard dolarů (213 miliard korun). Majetek má být obstaven po celém světě, o rozhodnutí se jednalo v soudních síních ve Velké Británii, Nizozemsku, Nizozemských Antilách a Spojených státech. Jedná se o vůbec nejradikálnější krok ropné společnosti proti vládě, která se v době rostoucích cen ropy a plynu snaží získat kontrolu nad přírodními zdroji.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Znovuzvolení Cháveze před dvěma lety naplnilo obavy investorů v ropném průmyslu rozsáhlým znárodněním projektů v největším ropném nalezišti na světě, tzv. Faja de Orinoco. Zahraniční firmy dostaly určitou náhradu, a některé dokonce ve Venezuele zůstaly, a přestože mají minoritní zastoupení, drží se na velkém ropném koláči zuby nehty.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc