Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Buď se to podaří, anebo to bouchne

Zdá se, že šéf zelených dosud nebyl v tak ošemetné situaci, v jaké se ocitl v posledních dnech. Jeho kritika uvnitř strany po nevhodném e-mailu sílí.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Martin Bursík - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt
Fotografie: Martin Bursík - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Zdá se, že šéf zelených dosud nebyl v tak ošemetné situaci, v jaké se ocitl v posledních dnech. Jeho kritika uvnitř strany po nevhodném e-mailu sílí. Zelení jsou rozpolceni v názoru na stavbu radaru a na jejich bedrech z velké části leží rozhodnutí ve při o návrat Jiřího Čunka do vlády. Odejde kvůli tomu Karel Schwarzenberg z postu ministra zahraničí? A neopustí pak vládní koalici další ministři zelených? „Je to těžké rozhodování, protože v naší účasti ve vládě vidím smysl. Nemůžeme v ní však zůstávat za každou cenu,“ říká předseda Strany zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík.

Byl byste schopný zabít bobra kvůli stromu?

Přiznám se, že jsem tuhle větu Ivana Langra dobře nepochopil. Asi to mělo znamenat, že jsem fundamentalista a že nejsem schopen vidět nějaké téma v souvislostech a že na něm příliš tvrdě lpím – míněno samozřejmě, že tvrdohlavě prosazuji Jana Švejnara.

Na zveřejněných záběrech to vypadá, že vás Ivan Langer razancí svých výroků hodně zaskočil.

Nevím. Myslím, že to zapadalo do celkové atmosféry, která na Pražském hradě byla. Možná si naši koaliční přátelé na nějaké poradě bojovně zařinčeli kopími a řekli si, že do nás půjdou hodně tvrdě. A já vím, že nejlepší obranou proti tomu je udržet klid. Problém jsme neměli my, ale ODS.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].