Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Barma se zachvěla

v Barmě, kde už čtyřicet pět let vládne jeden z nejbrutálnějších režimů světa, se minulý týden vydaly do ulic metropole Rangúnu pouhé dvě stovky demonstrantů. Přesto světová média zpozorněla.

2007-1639-mobr-12AR352007.gif
2007–1639-mobr-12AR352007.gif • Autor: Respekt

2007-1639-vobr-12AR352007.jpg
Fotografie: Dvě stovky statečných. (Demonstrace v Rangúnu, 22. srpen) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Kolik lidí na protivládní demonstraci se dá označit slovem hodně? V Moskvě v srpnu 1968 stačilo sedm demonstrantů a senzace byla na světě. Dnes jsme zvyklí počítat spíš na statisíce, výjimky se ale najdou. Třeba v Barmě, kde už čtyřicet pět let vládne jeden z nejbrutálnějších režimů světa, se minulý týden vydaly do ulic metropole Rangúnu dvě stovky demonstrantů. Přesto světová média zpozorněla.

18 let doma

Demonstraci předcházelo neohlášené, zhruba dvojnásobné zvýšení cen pohonných hmot. Ty jsou sice pořád levnější než třeba ve vedlejší Indii, takové srovnání ale nic neříká. Barmánci jsou skoro stejně tak chudí jako nesvobodní, běžný měsíční plat se tam počítá maximálně na desítky dolarů. Proto není divu, když agentury hlásí, že zdražení komplikuje lidem cestu do práce. Čtyři dny po zdražení vyhlásila opozice pouliční protest, který režim zatčením třinácti organizátorů rychle rozehnal. Opozice ale slibuje další akce.

Barmský vojenský režim je ve své podstatě podobný čínskému či vietnamskému, ale jen trochu: komunistické doktríny už nehlásá ani navenek, k soukromému vlastnictví je však více podezíravý. Uplatňuje podstatně tvrdší cenzuru, náboženství ale nepotlačuje. Opozice sice existuje, avšak je pečlivě hlídaná a všechny případné akce vláda v zárodku potlačuje. V Rangúnu je kancelář, v níž se opoziční veteráni schází, promýšlejí možné akce a vzpomínají na lepší časy…

200735-vobr-obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200735-vobr-obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2179
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte