Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Kolik stojí misionář

Skupinu 23 jihokorejských misionářů zajatých v Afghánistánu zřejmě jejich víra oslepila. Vydali se do země radikálního islámu, jako by neslyšeli o tom, že únosy cizinců jsou vedle teroristických útoků nejúčinnějšími zbraněmi takzvané asymetrické války.

Fotografie: Na konci cesty (nalezené tělo rukojmího Talibanu) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Na konci cesty (nalezené tělo rukojmího Talibanu) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Skupinu 23 jihokorejských misionářů zajatých v Afghánistánu zřejmě jejich víra oslepila. Vydali se do země radikálního islámu, jako by neslyšeli o tom, že únosy cizinců jsou vedle teroristických útoků nejúčinnějšími zbraněmi takzvané asymetrické války. V ní proti sobě stojí silné, moderně vyzbrojené armády a spontánně organizované skupinky povstalců. Na cestu z metropole Kábulu do Kandaháru na jihu země si misionáři najali autobus, zatímco i ti nejotrlejší z cizinců mezi těmito destinacemi raději létají. Poblíž Ghazní, v místě proslulém silničními loupežemi (nedaleko odtud před časem jen se štěstím vyvázl z přestřelky český velvyslanec), je přepadli a unesli afghánští povstalci, dva z rukojmích pak postupně zastřelili.

Amatérské záběry plačících rukojmích na Západě vyvolávají zděšení, zahraniční experti odcházejí z postižené země. Politici přistoupí na kompromis a lze tak poměrně snadno dostat na kolena i vojenskou velmoc. Únosy se pak šíří jako infekce. To je případ současného Afghánistánu. Zatímco před čtyřmi lety tu byly únosy cizinců neznámým pojmem, teď je toto riziko spolu s Irákem, palestinskou Gazou a Severním Kavkazem jedno z nejvyšších na světě.

Únosci v Afghánistánu plně převzali irácký scénář: videonahrávky rukojmích, popravy nebo kšeftování se zajatými lidmi mezi jednotlivými gangy. Někteří z polních velitelů Tálibánu v nedávné minulosti jezdili „na stáže“ k…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

200733-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.