2007-1477-mobr-31predlety.gif
2007–1477-mobr-31predlety.gif • Autor: Respekt

2007-1477-vobr-31predlety.jpg
Fotografie: Obálka Respektu 32/1997 – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Před deseti lety byla privatizována IPB. Třicet šest procent, která patřila státu, koupila Nomura. „Samotná příprava prodeje státního podílu v IPB byla nepřehledným gulášem… Přesto optimisté z Klausova vládního kabinetu věří, že se IPB bude úspěšně rozvíjet. Pesimisté varují, ale jedna věc je pozitivní, pokud se banka dostane v dalších letech do potíží, stát se už nebude angažovat jako vlastník, ale pouze z pozice bankovního dohledu,“ psal tehdy Respekt. Tato věta trochu shrnuje, jak to kolem privatizace IPB bylo a jak Klausovi lidé věřili Nomuře. Také téma tehdejšího hlavního článku Respektu je dnes velmi aktuální, jmenoval se „V obklíčení byrokratů“. „Počet státních úředníků v Česku se v posledních osmi letech zdvojnásobil a jejich mzdy nás přijdou ročně na dvě miliardy korun,“ psali jsme tehdy. V roce 1997 slibovala vláda, že se pokusí počty úředníků snížit. Dnešní vláda říká totéž a zatím to nevypadá, že bude úspěšnější než ta před deseti lety. Má to ještě složitější, přibyly tisíce úředníků na krajských úřadech.

Úvodní článek domácího zpravodajství konstatuje, že byl opět – po šesti letech vyšetřování – obviněn komunistický špion a udavač Pavel Minařík za plánování atentátu na mnichovské Rádio Svobodná Evropa. Dalších deset let jsme museli čekat, než jsme se dočkali konečného rozsudku. Minařík byl nedávno osvobozen. Soudce při vynesení…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte