Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Jednatřicítka

Privatizace IPB

Před deseti lety byla privatizována IPB. Třicet šest procent, která patřila státu, koupila Nomura.

Fotografie: Obálka Respektu 32/1997 - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Obálka Respektu 32/1997 - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Před deseti lety byla privatizována IPB. Třicet šest procent, která patřila státu, koupila Nomura. „Samotná příprava prodeje státního podílu v IPB byla nepřehledným gulášem… Přesto optimisté z Klausova vládního kabinetu věří, že se IPB bude úspěšně rozvíjet. Pesimisté varují, ale jedna věc je pozitivní, pokud se banka dostane v dalších letech do potíží, stát se už nebude angažovat jako vlastník, ale pouze z pozice bankovního dohledu,“ psal tehdy Respekt. Tato věta trochu shrnuje, jak to kolem privatizace IPB bylo a jak Klausovi lidé věřili Nomuře. Také téma tehdejšího hlavního článku Respektu je dnes velmi aktuální, jmenoval se „V obklíčení byrokratů“. „Počet státních úředníků v Česku se v posledních osmi letech zdvojnásobil a jejich mzdy nás přijdou ročně na dvě miliardy korun,“ psali jsme tehdy. V roce 1997 slibovala vláda, že se pokusí počty úředníků snížit. Dnešní vláda říká totéž a zatím to nevypadá, že bude úspěšnější než ta před deseti lety. Má to ještě složitější, přibyly tisíce úředníků na krajských úřadech.

Úvodní článek domácího zpravodajství konstatuje, že byl opět – po šesti letech vyšetřování – obviněn komunistický špion a udavač Pavel Minařík za plánování atentátu na mnichovské Rádio Svobodná Evropa. Dalších deset let jsme museli čekat, než jsme se dočkali konečného rozsudku. Minařík byl nedávno osvobozen. Soudce při vynesení…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

200732-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.