Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Země tisíců rukojmích

Vždycky ji bylo dobře vidět. Během své první předvolební kampaně v katolické Kolumbii stávala u semaforů a rozdávala řidičům kondomy.

2007-1268-mobr-09AR282007.gif
2007–1268-mobr-09AR282007.gif • Autor: Respekt

2007-1268-vobr-09AR282007.jpg
Fotografie: Je tu horko a komáři. (Ingrid Betancourtová – vpravo – na videu FARC, 2002) – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Vždycky ji bylo dobře vidět. Během své první předvolební kampaně v katolické Kolumbii stávala u semaforů a rozdávala řidičům kondomy. „Musíte se chránit před korupcí,“ nabádala je. Mluvila s lehkým francouzským přízvukem a v bílé košili celá jen zářila. Pak ale kolumbijskou kandidátku na prezidentský úřad francouzského původu Ingrid Betancourtovou (46) unesla levicová guerilla FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie). Nyní je zakladatelka politické strany Zelený kyslík v zajetí již pět let. Spolu s ní FARC vězní další více než tři tisíce lidí.

Smutní zajatci

V tyto dny nejspíš Ingrid Betancourtová klopýtá dusnou džunglí, vyhublá a trpící malárií. Každou noc se bojí, aby na ni při nečekaném přesunu guerilly nespadla bomba nebo aby jí pod nohama nevybuchla nášlapná mina, kterých je v Kolumbii po desítkách let bojů mezi různými partyzánskými frakcemi a vládou nepočítaně. Marně čeká na vysvobození a zároveň se třese, aby vláda neudělala chybu. Kdyby totiž sáhla k násilné akci na její záchranu, jako to před nedávnem navrhoval prezident Álvaro Uribe, mohla by přijít o život. Při nepovedené osvobozovací operaci před pěti lety dva zajaté politiky guerilla zavraždila. Příbuzní a přátelé prominentní šedesátky unesených politiků a policistů tedy naléhají na vládu současného prezidenta Álvara Uribeho, aby se o další podobné kousky už nepokoušel a usedl s guerillou raději k…

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte