200715-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/15

Koupit vydání
200714-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 1.–8. 4. 2007 200716-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 15.–22. 4. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Drtivou většinu neřádu, který v tomto století rozpálí a vysuší jih, vypouštěli v minulém století do vzduchu lidé ze severu.
Eseje
Ničivý dech pro Botticelliho Jaro Umberto Eco V městečku Albanella na jihu Itálie, se má postavit za asi půldruhé miliardy eur archeologický park s názvem Megale Hellas s umělým, ale neporušeným chrámem ze železobetonu, obloženým travertinem.
Trendy
Pizza s ruským kaviárem Viktor Jerofejev Mladý barman Michael z přepychového a zároveň „předuchovnělého“ hotelu Kempinski, kam míří ti Rusové, kteří nepočítají peníze, mi řekl, že když přijde do baru parta Rusů, chtějí jen to nejlepší. Dvojčata posedlá politikou Andrzej Stasiuk V poslední době to jde s mou zemí z kopce. Mám pocit, že mi někdo tu moji zemi bere, že mi ji krade a používá ke svým vlastním cílům, kterým dost dobře nerozumím a které mi připadají dosti podezřelé. Rytíř živých mrtvých Slavoj Žižek Od okamžiku, kdy byla zveřejněna dramatická přiznání Chálida Šejcha Mohameda, se s morálním rozhořčením nad jeho zločiny objevují také pochybnosti.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
Dokázaly nemožné Vladimír Ševela Asi každý se někdy zamyslel nad tím, co by byl schopen obětovat, k jakému by byl ochoten sebezapření, kdyby chtěl něco dokázat, kdyby chtěl být v něčem lepší než ostatní.
Polemika
Kdy stojí za to položit vládu Erik Tabery, Pavel Šaradín Po dvou letech je tu ta otázka znovu. Kde se vine křehká hranice, kdy je na místě opustit či položit vládu kvůli prohřešku představitele koaliční strany?
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Svítilo slunce a oteplilo se. V nížinách rozkvetly stromy. Uplynulo 38 let od chvíle, kdy se na protest proti sovětské okupaci Československa upálil v centru Jihlavy Evžen Plocek. Počet registrovaných golfistů vzrostl z 24 na 40 tisíc. Vláda představila svoji reformu daní a sociálních dávek.
Kultura
Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Na čem si Gilliam vylámal zuby Jan Gregor &bdquo;Byl to objev. Zjistit, že Bůh existuje &ndash; a že mě nenávidí,&ldquo; vyjádřil se britský režisér Terry Gilliam ke krachu natáčení svého vysněného filmu <em>Muž, který zabil Dona Quijota</em>. Hudba Pavel Klusák To nejlepší z hudby pro tento týden. Bez ubohých kompromisů Petr Kratochvíl Architekt Masák vzpomíná na dobu, kdy se tvořilo marasmu navzdory. CocoRosie v říši divů a za zrcadlem Pavel Klusák Scéna newyorské Carnegie Hall je hodně velká. O to titěrněji působí dvě sestry, které se v jejím středu přebírají hromadou nástrojů. Hledání ztraceného ráje Karolína Ryvolová Pod titulem <em>Paradise lost </em> (Ztracený ráj) se romští umělci od června představí v samostatném pavilonu na letošním bienále v Benátkách. Kup si svýho kámoše Adam Javůrek Zemřel vám přítel. Jmenoval se Alex (Antonio, Brad, Chad, jakkoli), byl mladý, usměvavý, svalnatý, pravidelně vám psal a stál vás dolar měsíčně. Strážní andělé polské tolerance Lukáš Jiřička Když se nedávno na varšavských ulicích objevily billboardy zvoucí na novou inscenaci <em>Andělé v Americe</em> režiséra Krzysztofa Warlikowského, bylo zřejmé, že polské hlavní město čeká divadelní skandál. Stigma enderácké minulosti Jan Gregor Reportáž o letošním oscarovém hitu <em>Životy těch druhých</em> ilustrovala v časopise Spiegel na začátku března zajímavá fotografie. Symbolicky by se dala číst i takto: vzdělaný, bohatý a protektorský Západ stále vysoko ční nad Němci z východu, které sráží k zemi stigma komunistické zkušenosti. Věci tohoto světa Josef Jařab Richard Wilbur Rok tisíc Jaroslav Formánek Georges Duby Korespondence I Vladimír Karfík Jiří Voskovec, Jan Werich Novinky Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Co se čte v Respektu Respekt Co čtou tento týden redaktoři Respektu.
Kulturní servis
Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Na čem si Gilliam vylámal zuby Jan Gregor &bdquo;Byl to objev. Zjistit, že Bůh existuje &ndash; a že mě nenávidí,&ldquo; vyjádřil se britský režisér Terry Gilliam ke krachu natáčení svého vysněného filmu <em>Muž, který zabil Dona Quijota</em>. Hudba Pavel Klusák To nejlepší z hudby pro tento týden.
Výběr z webu
Komplikace výzkumnice v Americe Kateřina Kadlecová Sedím v jedné z knihoven Princeton University. Přiletěla jsem sem jako výzkumnice na dva měsíce. Důkaz Googlem Lukáš Jelínek Znáte pojem &bdquo;důkaz davem&ldquo;? Je to jednoduché. Vezme se nějaké tvrzení a na základě dotazování velkého počtu lidí se dokazuje jeho pravdivost. O integraci a asimilaci (nejen pro pana Topolánka) Martin Fafejta, Viktor Dvořák Jak pan předseda vlády ukázal při projevu k slavnostnímu zahájení Evropského roku rovných příležitostí v divadle Archa, nejsou mu jasné některé základní pojmy.
Rozhovory
Je to reforma, nebo není Marek Švehla Michaela Erbenová je přední českou ekonomkou, jako první žena působila v bankovní radě ČNB.
Profil
Masarykovy vražedné choutky Martin M. Šimečka Slovenské levicově-nacionalistické vládě se půl roku dařilo vypadat navenek lépe, než jak je ve skutečnosti složena. Ať žije Piëchwagen Zbyněk Petráček Jedni ho mají za vizionáře či génia, druzí za autistu či rotvajlera. Lidé se dělí na jeho stoupence a odpůrce a jen těžko hledat neutrální hlasy.
Zahraničí
I Čína má své Rajtery Zbyněk Petráček Příběh demolice soukromého domu odhaluje více než sjezd komunistických poslanců. Ahmadínežád prohrává Cyril Bumbálek Britové si nedobrovolně zahráli v dramatu mocenských třenic samotného íránského režimu. Mudžáhidé na Africkém rohu Tomáš Lindner Fakt, že se v Somálsku opět bojuje, nepřekvapí. Ale v očích al-Káidy i Washingtonu jde stále více o zástupný konflikt ve válce s terorem. Juščenko se nepodřídil Alexandre Gajdamacký Obrovská země Evropy, rozlohou větší než Francie a šestá v počtu obyvatel. Má hospodářský i lidský potenciál odpovídající její velikosti, ale sama ještě vězí v postsovětské strnulosti.
Ekonomika
Uděláme vám to realisticky Petr Fischer Vládní reformy myslí na všechny, nejvíc na pány Melčáka a Pohanku. Menší podíl, zato větší díly The Economist Světová ekonomika už celou generaci roste rekordním tempem.
Literatura
Věci tohoto světa Josef Jařab Richard Wilbur Rok tisíc Jaroslav Formánek Georges Duby Korespondence I Vladimír Karfík Jiří Voskovec, Jan Werich Novinky Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Co se čte v Respektu Respekt Co čtou tento týden redaktoři Respektu.
Domov
Mongolové mají rádi Švejka Petra Hůlová Pro Enchbajsgalan (47) nebyla Evropa žádný zvláštní šok, to spíš ona pro Evropu. &bdquo;Chtěla jsem pryč a Amerika se mi zdála moc daleko. Takže když mi kamarád poslal pozvání do Čech, neváhala jsem,&ldquo; vzpomíná mongolská lékařka, jak před jedenácti lety opustila rodnou zemi. &bdquo;Uměla jsem rusky, takže jsem se docela domluvila, a díky ruskému vlivu jsem byla na řadu zdejších věcí zvyklá už z Ulánbátaru. Takže žádné velké překvapení,&ldquo; říká Enchbajsgalan. Překvapení ale nakonec přece jen přišlo. Příliš mnoho ananasů Tomáš Sachr Zní to jako vtip: Česko dostalo teď od Bruselu pokutu za to, že před třemi lety při vstupu do Unie leželo ve zdejších skladech dost jídla. Třesení v CzechInvestu Silvie Lauder Otřepané motto říká, že úspěšný tým se nemění. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman si asi myslí něco jiného. Máme dotovat sníh? Tomáš Pavlíček Bylo jen otázkou času, kdy to přijde. Po bankéřích a zemědělcích si letos na startu jara řekli o státní pomoc i čeští vlekaři. Příběh muže, který se spletl Vladimír Ševela Vzali mu byt za to, že onemocněl v západním Německu. 16 let bojuje za spravedlnost a stále věří, že vyhraje. Na vnitru objevili 150 agentů Jaroslav Spurný Ministr vnitra Ivan Langer nechal podle informací Respektu prolustrovat osmnáct set významných zaměstnanců svého rezortu.
Jednatřicítka
Mimochodem Jiří Kratochvil Slušelo by se, aby se autor ve svém prvém sloupku představil. Však neučiním tak. Místo toho představím vesničku, v níž teď žiju. Jeden den v životě Jaromír Bláha Šest třicet, už fakt musím z postele. Naprosto nic se mi nechce dělat. Nejmenší syn je vzhůru, budím ostatní děti, Jára je nepříčetný. Vařím snídani. Ve hvězdách Jiří Sobota Španělka Inmaculada Echevarría ztratila vládu nad svým tělem i osudem. Potom přišlo něco, co sama nazvala zázrakem &ndash; nemohoucí žena svůj život znovu ovládla a zároveň rozproudila diskusi a posunula hranice etiky. Respekt před 10 lety Respekt <em>Tajemství stranických pokladen</em> a <em>Jeho Veličenstvo sponzor</em> (Strany ukázaly obsah svých peněženek).
Civilizace
Naučit se žít s menším množstvím vody Jan Pretel Snaha přizpůsobit se klimatické změně by se měla stát významnějším doplňkem snižování emisí. Tři stupně &ndash; víc než dost Martin Uhlíř Stovky vědců a zástupců vlád se v Bruselu přely až do pátečního rána o konečnou podobu nejnovější zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). Boční světlo Jiří Suk Mluví se o nutnosti vrátit národu paměť. Historický kompromis z roku 1989 zřejmě nepřežije generační výměnu, která právě nastává. Ani život, ani smrt Petr Třešňák Srazí vás tramvaj, zastaví se vám srdce nebo se při koupání uhodíte do hlavy a zůstanete pár minut pod vodou. Ještě před pár lety byste se pravděpodobně brzy odebrali na onen svět. Dnes máte lepší šance.
Komentáře
Týden, kdy se oteplilo Martin Uhlíř Nejvyšší soud USA dal za pravdu dvanácti státům Unie, které žalovaly americkou Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA) za to, že odmítá omezit emise CO2 z automobilových výfuků. Proč ODS dobyla CzechInvest Jiří Sobota Ministr průmyslu Říman ovládl vlajkovou loď české státní správy. Ve hře je osud zahraničních investic a sto miliard korun z evropských fondů. Potomci globalizace The Economist Nadnárodní společnosti byly po celou dobu své existence &ndash; a někteří historikové je datují už do roku 1135, do časů templářského bankovnictví &ndash; kritiky pohrdlivě označovány za nenasytná monstra z bohatého světa. Katolíci po odchodu Vlka Petr Třešňák Současný kardinál končí, nástupci se rýsují. Nad budoucností církve v Česku se ale čím dál víc stahují mraky. Skončí vláda? Marek Švehla Je to něco málo přes tři měsíce, co Češi po půl roce vyjednávání uvedli do života většinovou vládu. Teď o ni ale zase možná přijdou.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte