Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
Britská vláda přiznala, že pořádání olympiády v Londýně bude třikrát, opakuji, TŘIKRÁT, dražší, než se původně odhadovalo.
Svobodná média jsou hlídacím psem demokracie. Psát o tom na blogu Respektu je jako nosit dříví do lesa.
Kult Svaté smrti je nejrychleji rostoucím „náboženstvím“ v Mexiku.
Úterní koncert v pražském Paláci Akropolis bude už pátou českou zastávkou japonského hudebníka Toshimaru Nakamury.
Televizní tip pro tento týden.
Ty nejlepší výstavy pro tento týden.
To nejlepší z hudby pro tento týden.
Co čtou tento týden redaktoři Respektu.
Knižní novinky pro tento týden.
Po letech strávených na nekonečných štacích po Evropě i Americe si kvarteto získalo na Západě jistou proslulost i náklonnost vlivných jmen hudebního průmyslu.
Kde je ksakru Matt? Tuhle otázku si zase začnou klást miliony internetových brouzdalů. Matt Harding totiž vyrazil na další cestu kolem světa.
Kresby Bohumila „Bimby“ Konečného (1918–1990) milovaly tisíce kluků i holek, ale na sklonku života byl bez práce a mohl být vděčný, že ho na veřejnou debatu pozvalo alespoň pár nadšenců z Klubu sběratelů autogramů.
Teprve třetí pražská a devátá česká projekce filmové adaptace kultovního románu českého undergroundu …a bude hůř od Jana Pelce se koná v útulném prostoru s několika stoly připomínajícím větší obývák.
Malé kinematografie se velkých témat nebojí pouze v dokumentární tvorbě.
Andrzej Stasiuk a jeho sonda za oponu postkomunistického zapadákova.
Celou sumou životního a uměleckého poznání se Pavel Švanda jeví jako silně kritický typ. Jde vůbec o Švandův vyhraněný vztah k prožité existenci české společnosti, bez iluzí k prvním poválečným létům.
Svět politiky mnohdy působí jako stále dokola se opakující nuda. Zdání ale klame. Je to svým způsobem nejdynamičtěji se měnící obor lidského konání.
Bernard-Henri Lévy (1948) je filozof, jedna z nejvýraznějších postav francouzského intelektuálního života.
Sotva půl roku po nástupu do funkce vyvolává japonský premiér Šinzó Abe hněv po celé Asii a smíšené pocity v USA, které jsou klíčovým spojencem jeho země.
Jeremy Paxman (1950) je jeden nejznámějších novinářů BBC, moderuje pořady televize už od roku 1989.
Budím se před šestou, už se rozednívá. Ještě před snídaní si dám několik bazénů, jako každý den, pokud zrovna neleje.
Toho jara před deseti lety se zrodil bez nadsázky symbol českého tunelářství.
Jsou všude. Kam se podíváš, tam vystrkují své výhonky. Za chvíli jsou z nich pruty a z prutů kmeny.
Že jméno automobilové firmy přežije skon svého tvůrce, je běžné. Citroëny, hondy, daimlery i peugeoty potkáváme denně na silnicích.
Důsledky vývoje slovenské politiky v posledním roce už se dostavují. A není důvod pro k radosti.
V březnu se mu splnil sen – stal se prezidentem Čečenské republiky. Kandidaturu Ramzana Kadyrovova navrhl osobně ruský prezident Vladimir Putin.
Týž den, kdy EU slavila své 50. výročí, policie v Minsku mlátila a zatýkala demonstranty s evropskými vlajkami.
Historická volba. Tak se označuje událost z minulé neděle. Čím historická? Poprvé za deset let od začlenění bývalé britské kolonie do komunistické Číny se proti kandidátovi podporovanému Pekingem postavil demokraticky zvolený politik.
Na takový spěch nejsou Egypťané zvyklí. Před čtrnácti dny parlament schválil 34 ústavních změn, a hned minulé pondělí je v referendu odkývly tři čtvrtiny voličů.
Írán a Velká Británie si již déle než týden hypnotizovaně hledí do očí a zbytek světa fascinovaně přihlíží.
Brzy přiletí rorýsi. Koncem dubna se k nám vracejí po dlouhém letu ze střední a jižní Afriky.
Francouzský fyzik dr. Robert Aymar (70) je od roku 2004 ředitelem CERN. S Respektem hovořil o Nobelově ceně, finančních problémech a nevyčerpatelném zdroji energie.
Úkolem urychlovače LHC, který má být letos dokončen bude potvrdit, že naše představy o struktuře vesmíru jsou správné, a především ukázat, kudy se ve výzkumu ubírat dál.
Kdysi to byl jeden z uzlových bodů světa, kontinent, který udával směr. Teď se však Evropa ocitla v krizi.
Když Gazprom, ruský monopol v oblasti zemního plynu, v lednu 2006 odřízl dodávky na Ukrajinu a do Gruzie, všeobecně se tento krok považoval za zřetelné výstražné upozornění na ochotu Kremlu využít energetických zdrojů k uplatnění svého vlivu nad Evropou.
Vzpomínají na prasknutí internetové bubliny začátkem tohoto století, nostalgicky se ohlížejí za recesí v devadesátých letech: firmy obchodující s rizikovými dluhy nakupují dluhopisy, kterých by se jiný nedotkl.
Tři roky se přel s těžaři, lesáky, starosty i hejtmany o šetrné zacházení s lesem na Šumavě a neměl přitom ani podporu svého šéfa, který ho do funkce jmenoval.
Kupčová, Dostálová, Ekert, Kučera. Jména bývalých poslanců zpravidla neznamenají nic, co by směrem do budoucna zasluhovalo zvláštní pozornost.
Martinovi je padesát čtyři let, má plnovous, trochu delší šedivé vlasy, oblečený chodí ve vojenské bundě z výprodeje. Po rozvodu s manželkou se odstěhoval do podnájmu, který však časem nezvládal platit. Bez domova je asi šest let, o budoucnosti už vlastně nepřemýšlí, žije okamžitými naplněními svých základních potřeb. „Nejlépe je mi, když si dojdu pro dávky, zajdu do svojí hospody na pár piv, dám si něco lepšího k jídlu, třeba sekanou. Většinou s penězi vydržím tak čtrnáct dnů, pak chodím na polívku do charity nebo se ptám lidí, jestli mi nedají nějaké drobné,“ říká Martin.
Velikonoce nelze kvůli obchodům obloženým beránky, zajíčky a barevnými pomlázkami přehlédnout ani v nejateističtější zemi Evropy.
Policie svévolně odposlouchávala nevinné lidi včetně dvou třináctiletých dětí a povolenku k tomu skryla pod jiná jména.
Už devět tisíc lidí z Hradce Králové podepsalo petici proti bourání jedné z architektonických ikon města, vily Anička.
Pokud chcete čestný doktorát na Karlově univerzitě, neměli byste moc přemýšlet o světě kolem. A když už to děláte, tak jen v soukromí, aby se o tom nikdo nedozvěděl.
Blíží se sezona zákulisních obchodníků s politickým vlivem, tedy volba nových členů Rady České televize.
Je to sotva měsíc, co významný maďarský politolog László Lengyel napsal: „Čechy strhává dolů fakt, že spotřebovali své výhody plynoucí z rozdělení státu, a to, že unavená a zkorumpovaná posthavlovská, postklausovská elita ztratila orientaci.“
Po dvanácti letech je na tom kurdský lékař Yekta Uzunoglu přece jenom lépe než na začátku. Minulý týden dostal u soudu dva roky vězení, podmínečně odložených na pět let za pouhé mučení.
Vracelo se to nenápadně, ale teď už je to tady s plnou parádou a nelze tomu utéct.
Na první pohled se celý spor točí kolem hrstky raket, které, ať je jejich úkol jakýkoli, rovnováhu moci v Evropě nezmění.