200714-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/14

Koupit vydání
200713-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 25. 3. – 1. 4. 2007 200715-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 4.–11. 4. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Vážení čtenáři, dnešním dnem rozšiřujeme Respekt z 24 na 32 stran a vycházíme tak vstříc vašim žádostem, jak je mnozí z vás vyjádřili v anketě z loňského roku. S tím souvisí také menší změny ve struktuře Respektu, které rychle odhalíte pohledem na obsah na protější straně.
Výběr z webu
Iluze rozbitého okna žije Aleš Tůma Britská vláda přiznala, že pořádání olympiády v Londýně bude třikrát, opakuji, TŘIKRÁT, dražší, než se původně odhadovalo. Svobodný tisk je občas na obtíž Jan Vurbs Svobodná média jsou hlídacím psem demokracie. Psát o tom na blogu Respektu je jako nosit dříví do lesa. Svatá smrt Ivan Derer Kult Svaté smrti je nejrychleji rostoucím „náboženstvím“ v Mexiku.
Kultura
Ne (anebo jen velmi málo) Pavel Klusák Úterní koncert v pražském Paláci Akropolis bude už pátou českou zastávkou japonského hudebníka Toshimaru Nakamury. Televize Jan Gregor Televizní tip pro tento týden. Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Hudba Pavel Klusák To nejlepší z hudby pro tento týden. Co se čte v Respektu Respekt Co čtou tento týden redaktoři Respektu. Novinky Respekt Knižní novinky pro tento týden. O čem sní Sunshine Karel Veselý Po letech strávených na nekonečných štacích po Evropě i Americe si kvarteto získalo na Západě jistou proslulost i náklonnost vlivných jmen hudebního průmyslu. Prostě jenom tancuje Adam Javůrek Kde je ksakru Matt? Tuhle otázku si zase začnou klást miliony internetových brouzdalů. Matt Harding totiž vyrazil na další cestu kolem světa. Na vlnách odvahy a bázně Jan H. Vitvar Kresby Bohumila &bdquo;Bimby&ldquo; Konečného (1918&ndash;1990) milovaly tisíce kluků i holek, ale na sklonku života byl bez práce a mohl být vděčný, že ho na veřejnou debatu pozvalo alespoň pár nadšenců z Klubu sběratelů autogramů. Bez distribuce je underground Jan Gregor Teprve třetí pražská a devátá česká projekce filmové adaptace kultovního románu českého undergroundu <em>&hellip;a bude hůř</em> od Jana Pelce se koná v útulném prostoru s několika stoly připomínajícím větší obývák. Jen sex, nic víc Radovan Holub Malé kinematografie se velkých témat nebojí pouze v dokumentární tvorbě. Dukla Jaroslav Formánek Andrej Stasiuk Paměť esejisty Vladimír Karfík Pavel Švanda Kniha 1: Vynalézání politiky / Kniha 2: Hledání nového řádu Erik Tabery Kniha 1: Ulrich Beck / Kniha 2: Ralf Dahrendorf
Téma
Korupce jako porucha Tomáš Sachr, Jaroslav Spurný, Tomáš Pavlíček, Marek Švehla Zdá se to neuvěřitelné, ale tak banální záležitost, jako je registrace nové firmy na úřadech, tady ještě před pár lety připomínala kapitoly z Kafkova Zámku.
Trendy
Co jsem viděl v Dárfúru Bernard-Henri Lévy Bernard-Henri Lévy (1948) je filozof, jedna z nejvýraznějších postav francouzského intelektuálního života. Svatyně Jasukuni stále straší Francis Fukuyama Sotva půl roku po nástupu do funkce vyvolává japonský premiér Šinzó Abe hněv po celé Asii a smíšené pocity v USA, které jsou klíčovým spojencem jeho země. Král není nikdy mrtev. Ať žije král! Jeremy Paxman Jeremy Paxman (1950) je jeden nejznámějších novinářů BBC, moderuje pořady televize už od roku 1989.
Jednatřicítka
Jeden den v životě Jaroslav Kořalka Budím se před šestou, už se rozednívá. Ještě před snídaní si dám několik bazénů, jako každý den, pokud zrovna neleje. Tunel desetiletí Respekt Toho jara před deseti lety se zrodil bez nadsázky symbol českého tunelářství. Mimochodem Jan Balabán Jsou všude. Kam se podíváš, tam vystrkují své výhonky. Za chvíli jsou z nich pruty a z prutů kmeny. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Že jméno automobilové firmy přežije skon svého tvůrce, je běžné. Citroëny, hondy, daimlery i peugeoty potkáváme denně na silnicích.
Kulturní servis
Televize Jan Gregor Televizní tip pro tento týden. Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Hudba Pavel Klusák To nejlepší z hudby pro tento týden.
Literatura
Co se čte v Respektu Respekt Co čtou tento týden redaktoři Respektu. Novinky Respekt Knižní novinky pro tento týden. Dukla Jaroslav Formánek Andrej Stasiuk Paměť esejisty Vladimír Karfík Pavel Švanda Kniha 1: Vynalézání politiky / Kniha 2: Hledání nového řádu Erik Tabery Kniha 1: Ulrich Beck / Kniha 2: Ralf Dahrendorf
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Z oblaků padal písek a prach. Média oznámila, že se týmu korejských vědců podařilo naklonovat první vlky. V Praze začalo sčítání veverek. Evropská unie oslavila půlstoletí své úspěšné existence. Počet českých občanů využívajících počítač vystoupal na 70 procent. Na sjezdovkách v Orlických horách se rozloučili se zimou. Vodáci odemkli řeky. Za celoživotní mistrovství byla vyznamenána cenou Thálie baletka Jiřina Šlezingerová (82).
Profil
Špatný víkend Martin M. Šimečka Důsledky vývoje slovenské politiky v posledním roce už se dostavují. A není důvod pro k radosti. Terminátor Ramzan Alexandre Gajdamacký V březnu se mu splnil sen &ndash; stal se prezidentem Čečenské republiky. Kandidaturu Ramzana Kadyrovova navrhl osobně ruský prezident Vladimir Putin.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů.
Zahraničí
Za nezávislé Bělorusko Alexandre Gajdamacký Týž den, kdy EU slavila své 50. výročí, policie v Minsku mlátila a zatýkala demonstranty s evropskými vlajkami. Jedna země, dva systémy Robert Mikoláš Historická volba. Tak se označuje událost z minulé neděle. Čím historická? Poprvé za deset let od začlenění bývalé britské kolonie do komunistické Číny se proti kandidátovi podporovanému Pekingem postavil demokraticky zvolený politik. Egyptské referendum oddálilo revoluci Jan Fingerland Na takový spěch nejsou Egypťané zvyklí. Před čtrnácti dny parlament schválil 34 ústavních změn, a hned minulé pondělí je v referendu odkývly tři čtvrtiny voličů. Únos v Perském zálivu Jiří Sobota Írán a Velká Británie si již déle než týden hypnotizovaně hledí do očí a zbytek světa fascinovaně přihlíží.
Civilizace
V dynamickém světě Hana Librová Brzy přiletí rorýsi. Koncem dubna se k nám vracejí po dlouhém letu ze střední a jižní Afriky. Na urychlovač jsme si půjčili Martin Uhlíř Francouzský fyzik dr. Robert Aymar (70) je od roku 2004 ředitelem CERN. S Respektem hovořil o Nobelově ceně, finančních problémech a nevyčerpatelném zdroji energie. Nervozita stoupá Martin Uhlíř Úkolem urychlovače LHC, který má být letos dokončen bude potvrdit, že naše představy o struktuře vesmíru jsou správné, a především ukázat, kudy se ve výzkumu ubírat dál. Kam směřuje poloostrov Evropa Václav Cílek Kdysi to byl jeden z uzlových bodů světa, kontinent, který udával směr. Teď se však Evropa ocitla v krizi.
Ekonomika
Ruská okupace Evropy Keith l. Smith Když Gazprom, ruský monopol v oblasti zemního plynu, v lednu 2006 odřízl dodávky na Ukrajinu a do Gruzie, všeobecně se tento krok považoval za zřetelné výstražné upozornění na ochotu Kremlu využít energetických zdrojů k uplatnění svého vlivu nad Evropou. Supi se slétají The Economist Vzpomínají na prasknutí internetové bubliny začátkem tohoto století, nostalgicky se ohlížejí za recesí v devadesátých letech: firmy obchodující s rizikovými dluhy nakupují dluhopisy, kterých by se jiný nedotkl.
Domov
Převrat na Šumavě Tomáš Pavlíček Tři roky se přel s těžaři, lesáky, starosty i hejtmany o šetrné zacházení s lesem na Šumavě a neměl přitom ani podporu svého šéfa, který ho do funkce jmenoval. Nové televizní tytyty! Ondřej Kundra Kupčová, Dostálová, Ekert, Kučera. Jména bývalých poslanců zpravidla neznamenají nic, co by směrem do budoucna zasluhovalo zvláštní pozornost. Chudí přijdou o peníze, aby dostali rozum Kateřina Čopjaková Martinovi je padesát čtyři let, má plnovous, trochu delší šedivé vlasy, oblečený chodí ve vojenské bundě z výprodeje. Po rozvodu s manželkou se odstěhoval do podnájmu, který však časem nezvládal platit. Bez domova je asi šest let, o budoucnosti už vlastně nepřemýšlí, žije okamžitými naplněními svých základních potřeb. &bdquo;Nejlépe je mi, když si dojdu pro dávky, zajdu do svojí hospody na pár piv, dám si něco lepšího k jídlu, třeba sekanou. Většinou s penězi vydržím tak čtrnáct dnů, pak chodím na polívku do charity nebo se ptám lidí, jestli mi nedají nějaké drobné,&ldquo; říká Martin. Milovníci půstu v Čechách Vladimír Ševela Velikonoce nelze kvůli obchodům obloženým beránky, zajíčky a barevnými pomlázkami přehlédnout ani v nejateističtější zemi Evropy. O odposlechu dětí vláda věděla Jaroslav Spurný Policie svévolně odposlouchávala nevinné lidi včetně dvou třináctiletých dětí a povolenku k tomu skryla pod jiná jména. Po Trávníku má padnout Anička Tomáš Pavlíček Už devět tisíc lidí z Hradce Králové podepsalo petici proti bourání jedné z architektonických ikon města, vily Anička. Karlova univerzita nechce Michnika Ondřej Kundra, Kateřina Mahdalová Pokud chcete čestný doktorát na Karlově univerzitě, neměli byste moc přemýšlet o světě kolem. A když už to děláte, tak jen v soukromí, aby se o tom nikdo nedozvěděl.
Komentáře
O televizi Erik Tabery Blíží se sezona zákulisních obchodníků s politickým vlivem, tedy volba nových členů Rady České televize. Alibismus české vzdělanosti Martin M. Šimečka Je to sotva měsíc, co významný maďarský politolog László Lengyel napsal: &bdquo;Čechy strhává dolů fakt, že spotřebovali své výhody plynoucí z rozdělení státu, a to, že unavená a zkorumpovaná posthavlovská, postklausovská elita ztratila orientaci.&ldquo; Největší soudní příběh Jaroslav Spurný Po dvanácti letech je na tom kurdský lékař Yekta Uzunoglu přece jenom lépe než na začátku. Minulý týden dostal u soudu dva roky vězení, podmínečně odložených na pět let za pouhé mučení. Ikony ani náhodou Marek Švehla Vracelo se to nenápadně, ale teď už je to tady s plnou parádou a nelze tomu utéct. Moc povyku pro pár raket The Economist Na první pohled se celý spor točí kolem hrstky raket, které, ať je jejich úkol jakýkoli, rovnováhu moci v Evropě nezmění.
Polemika
Mají se novináři lustrovat? Tomasz Mackowiak, Maciej Ruczaj Polsko zažívá vášnivou a zásadní debatu &ndash; mají se žurnalisté i v soukromých médiích lustrovat? Diskuse se dotýká samotné podstaty dnešního Polska a vlastně postkomunistických zemí vůbec.
Rozhovory
Je snadné se omlouvat za minulost Jaroslav Formánek <strong>Pascal Bruckner</strong> (1948) je významný francouzský filozof, autor úspěšných románů. Česky vyšly jeho romány Láska k bližnímu, Hořký měsíc a Zloději krásy.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte