Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Trendy

Co jsem viděl v Dárfúru

Bernard-Henri Lévy (1948) je filozof, jedna z nejvýraznějších postav francouzského intelektuálního života.

Fotografie: Bernard Henri Lévy. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Bernard Henri Lévy. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Bernard-Henri Lévy

(1948) je filozof, jedna z nejvýraznějších postav francouzského intelektuálního života. Česky vyšly jeho knihy Sartrovo století a Americká závrať – o cestě po stopách Alexise de Tocqueville. Velkou pozornost vyvolala také kniha Kdo zabil Daniela Pearla?, která je investigativní studií islamistického teroru v Pákistánu.

Je to toyota, pick-up bez oken a poznávací značky. Navečer pro mne přijela do Bahaje, posledního města v Čadu před vstupem do Dárfúru. V autě je Otman, mladý řidič. Na zadní plošině sedí čtyři ozbrojení chlapi s turbany na hlavách. Pátý chlap, jejich velitel, mluví trochu anglicky a ve tmě mi podá svůj satelitní telefon.

Na lince je Andul Wahid Al-Nour, šéf Súdánské osvoboditelské armády (SOA), s níž jsem byl v kontaktu ještě v Paříži. Je to jedna ze dvou vzbouřeneckých armád, které před rokem odmítly mírové dohody z Abudže. „Promiňte to zpoždění,“ řekne a jeho slova přehlušuje písečná bouře, jež zuří už od rána. „Naše telefony jsou totiž odposlouchávány. Koridor, který jsme vybrali pro váš přechod, včera přerušila kolona 4000 džandžavidů. Museli jsme najít jiné řešení. Rozumíte?“ Ano, rozumím. Ale co tady dělají džandžavidé… Že by tito hrůzostrašní milicionáři sloužící islámskému režimu v Chartúmu přišli rozsévat strach až do této zóny na sever od hranice, o níž mi v Ndžamenu řekli, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].