Co se skrývá za odmítnutím Univerzity Karlovy udělit čestný doktorát Adamu Michnikovi.

Je to sotva měsíc, co významný maďarský politolog László Lengyel napsal: „Čechy strhává dolů fakt, že spotřebovali své výhody plynoucí z rozdělení státu, a to, že unavená a zkorumpovaná posthavlovská, postklausovská elita ztratila orientaci.“ Citát je z jeho předmluvy k maďarskému vydání knihy esejů Adama Michnika.

Jedním ze smutných důkazů, že Lengyel má pravdu, je čerstvá zpráva, že Univerzita Karlova zamítla návrh její filozofické fakulty udělit čestný doktorát světoznámému Polákovi Adamu Michnikovi.

Nemusíme Michnika litovat – má několik čestných doktorátů ze slavných amerických univerzit a nepotřebuje rozšiřovat sbírku. Litovat bychom ale měli stavu Karlovy univerzity, jejíž elita „ztratila orientaci“. Anebo se naopak orientuje až příliš dobře?

Přepíšeme dějiny?

Státy střední Evropy procházejí obdobím hodnotového bloudění, které se projevuje v každé zemi různě, ale všude je provázeno podezřením, ne-li přímo vášnivým odporem vůči generaci tehdejších intelektuálů z disentu, kteří v roce 1989 určili způsob, jak bez násilí přejít od komunismu k demokracii. Začínají se přepisovat dějiny posledních dvaceti let. Polsko je jasným příkladem, i když tam už jde o mnohem víc než jen o výklad nedávné minulosti. Popřením jejího étosu chce vláda bratří Kaczyńských změnit charakter liberálního státu a…

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte