Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Trendy

Král není nikdy mrtev. Ať žije král!

Jeremy Paxman (1950) je jeden nejznámějších novinářů BBC, moderuje pořady televize už od roku 1989.

Fotografie: Jeremy Paxman. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Jeremy Paxman. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Jeremy Paxman

(1950) je jeden nejznámějších novinářů BBC, moderuje pořady televize už od roku 1989. Žije v Londýně. Napsal několik knih (Přátelé na vysokých postech, Rybaření a smysl života a jiné). V českém překladu mu vyšla kniha Angličané – Portrét národa.

Když v jedné z prvních scén filmu Královna leží Helen Mirrenová ráno v posteli a probudí ji její tradiční dudák, vidíme jen, jak téměř neznatelně pokrčí čelo. Už toto gesto je téměř přespříliš. Práce královny spočívá kromě jiného v tom, že neprojevuje city a udržuje si onen známý britský „understatement“.

Královna Alžběta patří do éry, ve které byly hlavními hodnotami povinnost, loajálnost, stoicismus a jednoduchá schopnost být trpělivý. Není divu, že je ve filmové verzi tak zmatená, když se v televizi ze svého milovaného útočiště ve Skotsku musí dívat, jak se před královským palácem v Londýně kupí hory květů. Smrt princezny Diany vyvolala nejtěžší krizi britské monarchie v poválečné éře. A přesto i v tomto nejhlubším bodě ukázaly průzkumy veřejného mínění, že čtyři z pěti občanů stále upřednostňují tuto instituci před jakoukoli jinou alternativou.

Pro republikány (tak jsem se i já hrdě označoval po většinu svého dospělého života) je tento fakt matoucí a rušivý. Monarchie je staromódní, nelogická a nedemokratická. Nehodí se do 21. století. Původ této instituce se ztrácí v mlhách…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].