Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Největší soudní příběh

Po dvanácti letech je na tom kurdský lékař Yekta Uzunoglu přece jenom lépe než na začátku. Minulý týden dostal u soudu dva roky vězení, podmínečně odložených na pět let za pouhé mučení.

Po dvanácti letech je na tom kurdský lékař Yekta Uzunoglu přece jenom lépe než na začátku. Minulý týden dostal u soudu dva roky vězení, podmínečně odložených na pět let za pouhé mučení. Před dvanácti lety měl na krku navíc vydírání, podvody a přípravu tří vražd. Ale teď vážně. Odsouzení Yekty Uzunoglua je (prozatímní) šokující tečkou za procesem, který je jedním z největších průšvihů krátké historie české justice i policie.

Pozor semtex

Kdo si večer po jeho odsouzení pustil televizní zpravodajství, dostal to v kostce a zpravodajsky vyrovnaně. Soud říká vinen a uděluje podmínku, Kurd od počátku trvá na své nevině. Překvapivý byl bonus pro diváky – jedna odvysílaná věta policejního vyšetřovatele z roku 1994: „Našli jsme u něj při domovní prohlídce igelitku s hmotou podobnou semtexu.“ Nikdo z diváků, dokonce ani těch, kteří mají o případu dobré povědomí, nemůže po takové bombě pochybovat o Kurdově vině a špatných úmyslech. Divák už ale nedostal informaci, že šlo o igelitku s reklamním potiskem, která se začala vyrábět až dva měsíce po provedení domovní prohlídky. Nedostala se k němu ani informace, že žádná hmota podobná semtexu se oficiálně mezi důkazy nikdy neobjevila.

Podobně jako s televizní zprávou je to s důkazy a obviněními od počátku procesu. Nikdo, kdo jej sledoval, nepochyboval o tom, že soudce Vítězslav Rašík nemůže vynést jiný než osvobozující rozsudek. Dokonce ani po závěrečné řeči žalobce, která působila jako…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

200714-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.