Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
200713-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/13

Koupit vydání
200712-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 18.–25. 3. 2007 200714-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 1.–8. 4. 2007
Editorial
Editorial Erik Tabery Prvním jarním číslem se vine téma filmu. Ať už je to <a href="http://respekt.cz/c1-36295810-pohodicka-pul-pravdy-o-ceskem-filmu">polemika</a>, jestli je v české kinematografii určující snaha zobrazovat nekonfliktní pohodičku, <a href="http://respekt.cz/c1-36295930-film-je-v-krizi-uz-od-lumi-232-ru">rozhovor</a> s dokumentaristou a producentem Gunnarem Berghdalem nebo <a href="http://respekt.cz/c1-36295930-film-je-v-krizi-uz-od-lumi-232-ru">recenze filmu 300</a>: Bitva u Thermopyl.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Skončila nejteplejší zima za poslední půlstoletí. Na horách napadlo půl metru sněhu. Čeští chovatelé dobytka ustoupili od plánu zablokovat česko-rakouský přechod v Dolním Dvořišti na protest proti tomu, že některé zdejší obchodní řetězce přestávají kvůli drahotě a nízké kvalitě prodávat české maso a raději je na své pulty dovážejí ze zahraničí. Po komunistické straně vystoupil Miloš Zeman i z České strany sociálně demokratické. Vypukly velikonoční nákupy.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy čtenářů.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Úřad. Venku je sice jarní teplo, ale tady se řádně topí podle zimního kalendáře. Bude to jenom formalita, pomyslím si a zmáčknu políčko na elektronickém pořadníku. Hudba Respekt Nová zajímavá alba. Televize Respekt Výběr z televizních pořadů tohoto týdne. Výstavy Respekt Výstavy, které si nenechte ujít. Knihy Respekt Výběr z nových knižních titulů. Kulturní tip Respekt Vyšla další fotografická monografie Jana Saudka.
Civilizace
Na obranu evoluce Martin Uhlíř Biologický druh Homo sapiens vznikl zhruba před 200 tisíci lety. Shodím tě z mostu, cizinče Peter Singer Když odsuzujeme chování politika, celebrity nebo přítele, často končíme apelem na naše morální cítění. &bdquo;To mi prostě připadá nesprávné!&ldquo; říkáváme. Kde se však tyto intuitivní soudy berou? A jsou spolehlivými morálními rádci? Jeden neotřelý výzkum nedávno vyvolal nové otázky o tom, jakou roli intuitivní reakce v etických úvahách skutečně hrají. Joshua Greene z Harvardu zkoumal, jak lidé reagují na sérii imaginárních dilemat. Na hedvábné stezce Tomáš Lindner Dočtete se tu o přechodu Grónska, podávání kokakoly při mši v indiánské vesničce v Mexiku, o cestách po kulturních památkách Etiopie... Kolekce umělecké avantgardy David Klimeš Když kliknete na stránky www.ubu.com, uvítá vás vrásčitý obličej Samuela Becketta. Předseda vám naslouchá Petr Třešňák Oběd s japonským císařským párem byl velmi milý a přátelský. Paní císařovna zná Smetanu a Dvořáka, k mému překvapení i Komenského a má přečteného Čapka,&ldquo; popsal nedávno Václav Klaus na svém webu dojmy z prezidentské návštěvy Japonska.
Rozhovor
Film je v krizi už od Lumi&#232;rů Tereza Brdečková Gunnar Berghdal (56) řídil v letech 1994&ndash;2002 Mezinárodní festival v Göteborgu a přivedl ho mezi nejprestižnější přehlídky nekomerčního filmu na světě.
Téma
Konec utrpení v Čechách Petr Třešňák, Kateřina Mahdalová Žen, které nikdy neodcházejí z domova bez kabelky, je mnoho. Bývalá zdravotní sestra Jana Dočekalová k tomu má ale opravdu speciální důvod.
Zahraničí
Cena novináře? Pět teroristů Zbyněk Petráček Po pěti letech války proti terorismu, a zvláště po čtyřech letech jejího rozšíření na Irák, už nikoho nic nepřekvapí a světem se valí skepse. Čí je srdce Maďarska Petr Morvay Pokus svrhnout vládu neuspěl,&ldquo; zhodnotil premiér Ferenc Gyurcsány poměrně klidný průběh národního svátku 15. března. Spatřit Kanáry a zemřít Václav Prášil Mauritánie je úspěšnou zemí Afriky. Volbou prezidenta získá i punc arabské demokracie. Potlesk pro Evropu, prosím Luboš Palata V Berlíně je víc novinářů a policajtů než normálních lidí. Polovina centra je zavřená. Viděla jste ten mumraj u Braniborské brány?&ldquo; rozčiluje se důchodce na bleším trhu u Ostrova muzeí.
Diskuse
Před 5 lety Respekt &bdquo;Poprvé od vzniku nového státu zde došlo k pokusu o lynč člověka, který poměrně úspěšně obhajoval svoji nevinu u soudu.&ldquo; Pohodička? Půl pravdy o českém filmu Tereza Brdečková, Radim Procházka Je český film nemocný touhou po zachycování pouhé &bdquo;pohodičky&ldquo;, jak psala Tereza Brdečková? Jeden z filmařů s tímto názorem polemizuje.
Ekonomika
Olympiáda v zadluženém městě Tomáš Sachr, Tomáš Pavlíček Pražští radní odklepli investici ve zdejších podmínkách nevídanou. Sto třicet miliard přímých a skoro půl bilionu nepřímých výdajů by mělo spolknout pořádání letních olympijských her. Ropné překvapení Alexander Popov Benzinová lobby bude pořád silná a vliv těch ropných gigantů, které včas zajistí svoje zájmy v Kanadě a Jižní Americe, ještě zesílí.
Domov
Láska za časů registrace Anneke Hudalla Před pěti lety zachránilo Šárku před německou policií to, že milovala Ivonu. Výchova zločinem a trestem Jáchym Topol Krajnosti života na šikmé ploše ožívají ve vyprávění Františka Friedla jako temný dobrodružný film. Jeden den v životě Pavel Matouš Nevím, co budu dnes dělat, protože si plánuji práci teprve tehdy, když vyleze slunko a já vím, jak je venku. Nejdřív byty, pak ulice Kateřina Mahdalová Co si budeme namlouvat. Utápět se mezi šedivými vysokými domy, koukat do kuchyní sousedů a každé ráno se hnát rozbahněnou zkratkou na autobus není žádné terno. Buldozer se zadrhl Silvie Lauder Když před dvěma lety Stanislav Gross jen těsně obhájil křeslo šéfa ČSSD, vysloužil si tím v tisku titul poražený vítěz. Sázka na policejního prezidenta Jaroslav Spurný Asi nejnebezpečnější chorobou české policie je sklon jejích šéfů skákat podle píšťalky &bdquo;těch nahoře&ldquo;.
Komentáře
Padlý anděl Jan Gregor Spiritistickou seanci připomínalo chvílemi letošní předávání hudebních Andělů. Couvat vpřed Anneke Hudalla Malá otázka z oddělení pro mezinárodní stereotypy: Němec a Čech se domluví na nějakém společném díle. Trestejme právo trestat Zbyněk Petráček Německá soudkyně rozhodla s poukazem na Korán a společnosti se otevřely oči. Končíme, Husáku, končíme Jaroslav Spurný To datum bychom si měli zapamatovat. Čtvrtek 22. března se stal dnem, kterým by mohla v Česku odstartovat druhá revoluce &ndash; aspoň co se policejního sboru týče. Ve hvězdách Jan H. Vitvar Málokdo z rakouského velení očekával, že bude terezínská pevnost hrát během konfliktu s pruskou armádou nějakou zásadní roli. Profesorova bublina splaskla Marek Švehla Díky zvědavosti amerických zákonodárců Češi konečně vědí, na čem se svým prezidentem jsou. Hlavně nikoho nenaštvat Erik Tabery Pokud máte pocit, že svět daní je pro vás nepochopitelný, nepropadejte panice, že máte sníženou inteligenci.
Kultura
Bismarck žen a rodiny Zbyněk Petráček Má sedm dětí, přitom stačila vystudovat dvě vysoké školy a je ministryní spolkové vlády. Pomoč to a natoč to Jan H. Vitvar Mladá blondýnka Anna v poloze &bdquo;na koníčka&ldquo; souloží s obstarožním Timem. &bdquo;Nemají žádnou fantazii, tihle umělci,&ldquo; stěžuje si komolenou francouzštinou. Tlustý bílý levičácký lhář Petr Třešňák Dokumentaristu Michaela Moorea si pravidelně podávají kritici z řad americké pravice. Teď ale dostal za vyučenou i od svých příznivců. Pubertální propaganda Jan Gregor Bitva u Thermopyl nelze zaujmout neutrální stanovisko. Český zvukový orloj Pavel Klusák Je to muzika? Výstava? Je to prostor pro veřejnou hru? Publikum se ptá už poněkolikáté. Žena v osidlech Evropy Hana Ulmanová Americké literatuře druhé poloviny 19. století vévodí dvě jména: Mark Twain a Henry James. Festivalová událost Tereza Brdečková Všechny filmové festivaly od Třeboně po Cannes mají společný problém: potřebují reklamu a ta si žádá prostoduché informace a známá jména. Mejdany nové generace Pavel Klusák Kopírování a internetové sdílení nezabilo hudbu.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte