200712-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/12

Koupit vydání
200711-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 11.–18. 3. 2007 200713-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 25. 3. – 1. 4. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Jaká je identita českého národa, o níž mluví ti politici, kteří se obávají, že se rozplyne v Evropské unii? Je to identita Čechů, kteří vstupovali po roce 1968 houfně do komunistické strany, nebo naopak těch, co z ní byli v tom čase vylučováni či nikdy ani komunisty nebyli, neboť nechtěli být?
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Za slavnostních fanfár byla prodána miliontá deska Járy Cimrmana. Kofola pohltila polský Hoop. Po dvouměsíčním pobytu se ze své stanice na arktickém ostrově Jamese Rosse vrátili čeští polárníci. V botanické zahradě v pražské Troji vykvetla smaragdová liána Strongylodon. Meteorologické zpravodajství informovalo občany, že po teplých dnech přijde ochlazení. Topolánkův kabinet se rozhodl prodat 7 procent ČEZ.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy čtenářů Respektu.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková „Máte nárok na tři dny dovolené,“ řekla mi paní na osobním. Rozklepala se mi kolena, protože neměl kdo hlídat děti. Hudba Respekt Koncerty vážné hudby i „přátelského undergroundu.“ Televize Respekt Televizní pořady pro tento týden. Výstavy Respekt Výstavy, které byste si neměli nechat ujít. Knihy Respekt Výběr z knižních titulů pro tento týden. Kulturní tip Respekt Interaktivní výstava věnovaná inspirativnímu odkazu J. A. Komenského se zrodila v hlavě výtvarníka a multiinstrumentalisty Petra Nikla.
Kultura
Hlas pro Tsvangiraie Zbyněk Petráček Policie v metropoli Zimbabwe zmlátila opozičního lídra Morgana Tsvangiraie natolik, že s poškozenou lebkou a vnitřním krvácením skončil na jednotce intenzivní péče.
Civilizace
Ach, ta gitA! Kateřina Kadlecová Jste žena, případně muž zajímající se o ženy i „podpovrchově“? Správci lidských úmyslů David Grossmann Ví, kde trávíme dovolené. Znají náš hudební vkus. Mají přehled o tom, kam a na jaké filmy chodíme. Mars jako záložní svět Martin Uhlíř, Tomáš Přibyl Představy, které jsme si o rudé planetě vytvořili v druhé polovině minulého století, se v posledních letech dramaticky mění.
Rozhovory
Nemůžu zkáze jen přihlížet Jaroslav Formánek Rozhovor s Janem Vladislavem.
Téma
Jak se kalila Evropa Zbyněk Petráček Už třetí generace velké většiny Evropanů žije v míru a svobodě.
Zahraničí
Bič nad Severním Irskem Jarka Stuchlíková Příští pondělí bude mít pro Severní Irsko větší význam než předcházející volby. Kdo chce zabít YouTube Petr Třešňák Fanouškům, kteří si zvykli na internetu najít zdarma jakékoli video, minulý týden zatrnulo. Přiznej se, Poláku Tomasz Mackowiak Polští novináři vedou mezi sebou válku. Sice jen mediální, o to však vášnivější. Najít terč je snadné Zora Hesová V lepším případě to začíná výstrahou: kulka v obálce na prahu domu znamená noc na vystěhování, říká šíitská rodina z Latifíje pod Bagdádem.
Diskuse
Měl jít Kaplický z kola ven? Respekt Návrh nové budovy Národní knihovny v Praze vzbuzuje vášně a lidé se o něj přou.
Ekonomika
Před 5 lety Respekt Rok 2002 byl zkouškou dospělosti celé střední Evropy – ta se chystala k volbám, které měly změřit, kam se celý region posunul za dvanáct let od pádu komunismu. Příliš zářivé zlato Tomáš Sachr Šest stovek horníků z posledního uranového dolu v Evropě už mělo být dávno na penzi. Jenže časy se mění.
Domov
Snášel forever Marek Švehla Mohou soudci mluvit s novináři (tedy s veřejností) o svých ostře sledovaných kauzách? Nasaď si mé oči, sousede Anneke Hudalla Nakonec to přece jen trochu skřípalo. Bohudík. Příliš velká harmonie je přece vždycky podezřelá. A hned dvakrát to platí u tak citlivé záležitosti, jako jsou dějiny dvou sousedních evropských zemí. „Měli jsme trochu odlišné názory na roli Spojených států a na charakter bývalých režimů v socialistické střední Evropě,“ říká Guillaume LeQuintrec. „Němci nás považovali za protiamerické – a my jsme si mysleli, že oni to trochu přehánějí se svým antikomunismem.“ Záviš z Bruselu Před Čechy se otevřela další pokladnice evropských fondů, tentokrát s bezmála osmi sty miliardami korun, které mají vydláždit další civilizační cestu tohoto regionu. Proč jsem chtěl být komunistou Silvie Lauder V útrobách Národního archivu leží svědectví o sedmi milionech lidí, kteří tady v letech 1945 až 1989 prošli členstvím v komunistické straně. Jeden den v životě Petr Behenský Vstoupil jsem do Strany zelených v dubnu 2006. Je to moje první politické zapojení a mám k němu, alespoň se domnívám, dobrý důvod. Noční jezdci pod vratkou střechou Kateřina Čopjaková „Přijeli jsme sem kolem jedné v noci, vyložili nás i s nábytkem před domem a starejte se,“ vzpomíná na příchod do nového domova Jan Kandrač, jeden asi ze stovky Romů, které na Jesenicko vystěhovala vsetínská radnice.
Komentáře
Na Mars! Martin Uhlíř Sny o kolonizaci Marsu, zatím jen fikce spisovatelů, dostávají reálnější základ. Otázka je, zda máme na něco takového právo. Nedávno zesnulý geolog Petr Jakeš se domníval, že by se lidé neměli na Mars vydat dokonce ani tehdy, kdyby na něm neexistoval žádný život. Rudá planeta má před sebou pět miliard let vývoje a nikdo neví, jaké organismy na ní mohou za tu dobu vzniknout. Neměli bychom jí tedy brát svými zásahy budoucnost. Výbušný dozor Marek Švehla Snaha ministra průmyslu Martina Římana zabránit odvolání šéfky jaderného dozoru Dany Drábové má logiku. Socialisté přeskakují sami sebe Erik Tabery Je to jeden z nejambicióznějších plánů v české politice. Má vlastně jen jednu chybu, svého autora. Končí Chiracova éra Jaroslav Formánek Kdo to byl Jacques René Chirac? Jaké dědictví zanechá své zemi člověk, jehož dlouhá politická kariéra ovlivnila život přinejmenším dvou generací Francouzů? Ve hvězdách František Weiner Emil Beer měl štěstí, že přežil válku a vracel se z Anglie domů do Varnsdorfu. Hry na pískovišti Anneke Hudalla Tahanice kolem Chrámu sv. Víta jsou nejen unavující a zbytečné. Debata ke všemu svědčí o nebývalé zaostalosti jejích účastníků. Tichá válka o tajné služby Jaroslav Spurný Dá se říct, že ve zpravodajských institucích byla odstartována pro veřejnost sice neviditelná, ale o to důležitější válka o budoucnost.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte