2007-537-mobr-21A.gif
2007–537-mobr-21A.gif • Autor: Respekt

2007-537-vobr-21A.jpg
Fotografie: Za nadvládu metrosexuálů! (Zlotřilý perský král Xerxes) • Autor: Respekt

K filmu 300: Bitva u Thermopyl nelze zaujmout neutrální stanovisko. Buď jej ocejchujete jako válečnou propagandu s patetickými dialogy a nulovou zápletkou, nebo si jej užijete jako vizuálně nabušenou testosteronovou jízdu pro puberťáky jakéhokoli věku.

Podobně jako Borat (2006) vyvolal i přepis komiksu Franka Millera mezinárodní diplomatickou přestřelku. Ale zatímco komik Sasha Baron Cohen představil Kazachy jako zaostalé burany ve zjevné nadsázce a ublížená reakce kazašského prezidenta byla přehnaná, filipika íránských vládních kruhů proti zobrazení perské armády v nové interpretaci thermopylské bitvy má reálný základ.

Krvavý balet

Režisér Zack Snyder před dvěma lety debutoval remakem zombícké klasiky Úsvit mrtvých. Komediálně-hororovou podívanou potěšil fanoušky vyvražďovaček, pro které byla čtvrt století stará satira na konzumní způsob života málo nadupaná. Sklon k okázalé klipovité poetice nyní ve svém druhém filmu dovedl k formální dokonalosti.

S živými herci a na počítači vytvořeným pozadím převedl Millerův komiks na plátno tak věrně, až oči přecházejí. Vynalézavým kompozicím záběrů a propracovaným detailům do béžova a šeda tónovaného světa ladícího s vizuály předlohy se dá těžko odolat – brutální scény bitvy Snyder inscenuje pomocí zpomalování a zrychlování pohybu jako hyperrealisticky krvavý balet. Jenže emočně je divák do spektáklu zapojen, asi jako kdyby…

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte