Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Kolekce umělecké avantgardy

Když kliknete na stránky www.ubu.com, uvítá vás vrásčitý obličej Samuela Becketta.

Když kliknete na stránky www.ubu.com, uvítá vás vrásčitý obličej Samuela Becketta. Nejenom pesimismem je však nasáklý projekt UbuWeb, který v roce 1996 založil americký básník a kritik Kenneth Goldsmith. Stránka je věnována „všem druhům avantgardy, etnopoetiky a umění mimo mainstream“ a svojí obsáhlostí nemá na internetu obdoby. Kdo chce procestovat umělecké pochyby minulého i tohoto století, má zde netušené pole působnosti. Guillaume Apollinaire, Kurt Schwitters, Louis Aragon, Marcel Duchamp nebo třeba Allen Ginsberg patří mezi ty známější a nyní už zavedené autory. Jsou zde však díla desítek dalších mnohem méně známých. I pro ty, kdo neumí anglicky, francouzsky či německy, a neocení tak unikátní záznamy a rozhovory třeba s Maxem Ernstem či Johnem Cagem, může být web přínosem. Sbírka avantgardních videí a zvukových ploch zaujme sama o sobě. Najdete zde mnoho hudby, která je normálně nedostupná. O videosekci to platí dvojnásob. Co se na této stránce, která je financovaná pouze z darů a grantů, naposledy urodilo? Mezi novými příspěvky jistě vévodí převedení Wittgensteinova Traktátu logicko-filozofického do vizuální podoby. Wittgensteinův text o logice, jazyku a realitě tímto způsobem v roce 1992 zpracoval Maďar Péter Forgács. Bez UbuWebu by o tomto bizarním počinu vědělo jen pramálo lidí.

Autor je spolupracovníkem Respektu.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte