Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Nejdřív byty, pak ulice

Co si budeme namlouvat. Utápět se mezi šedivými vysokými domy, koukat do kuchyní sousedů a každé ráno se hnát rozbahněnou zkratkou na autobus není žádné terno.

Fotografie: Čím živěji je v prolukách, tím menší šance má kriminalita. (Chomutov, únor 2007) • Autor: Respekt
Fotografie: Čím živěji je v prolukách, tím menší šance má kriminalita. (Chomutov, únor 2007) • Autor: Respekt

Co si budeme namlouvat. Utápět se mezi šedivými vysokými domy, koukat do kuchyní sousedů a každé ráno se hnát rozbahněnou zkratkou na autobus není žádné terno. Jenže tři stovky českých panelových sídlišť, v nichž žijí skoro tři miliony lidí, postupně mění líčení. Šedou nahrazují barevné tóny. Domy se obalují zateplovacím pláštěm a mezi nimi se prosazuje zelená parků se vzrostlými stromy. Předpovědi, že panelové dědictví komunismu postupně ovládnou gangy zlodějů a dealerů drog, se nenaplňují. Roky svobody přinesly jiný scénář – obyvatelé „králíkáren“ tady kupují byty, opravují je a tvrdí, že v nich bydlí rádi. A jejich politici teď přemýšlejí, jak postupně zlidštit nekonečné prostory mezi probouzejícími se domy.

Není kam utéct

Na hladině chomutovského Kamencového jezera se zrcadlí nekonečná řada oken. Vodu čeří vítr a obraz je rozbitý. A stejně je na tom dobrá polovina domů. Chomutovské sídliště Březenecká obývá na čtyři tisíce lidí, ale ve vyfoukaných průrvách mezi domy je pusto. Lezavé počasí končící zimy nikoho neláká ven. „To je normální,“ říká jeden ze starousedlíků, pan Slavík, který právě vede ze školky svého vnuka. Pan Slavík přišel do Chomutova v roce 1959 z východního Slovenska za prací. „Tehdy tu skoro nešlo potkat člověka, který se tu narodil. Všichni odněkud přišli,“ popisuje realitu města, z něhož Češi po válce vyhnali…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

200713-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.