Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Olympiáda v zadluženém městě

Pražští radní odklepli investici ve zdejších podmínkách nevídanou. Sto třicet miliard přímých a skoro půl bilionu nepřímých výdajů by mělo spolknout pořádání letních olympijských her.

Jak vypadá hospodaření města, které chce pořádat nejdražší slavnost planety.

Pražští radní odklepli investici ve zdejších podmínkách nevídanou. Sto třicet miliard přímých a skoro půl bilionu nepřímých výdajů by mělo spolknout pořádání letních olympijských her. Euforie pražských zastupitelů je zatím jen na papíře, už teď má ale jeden pořádný háček. Zatím vůbec není jasné, kdo by tuhle astronomickou částku zaplatil. Účast vlády je nejistá, a tak největší podíl zřejmě připadne na rozpočet hlavního města. Na úplný začátek tedy vzniká otázka, jak na tom vlastně dnes pražské finance jsou.

Osm let ve schodku

Hlavní město hospodaří s ročním rozpočtem čtyřicet miliard, z nichž asi čtvrtina jde na investice. Vedle toho má dnes Praha 33 miliard dluhů, které začaly narůstat od konce devadesátých let. Propad do té doby vyrovnaného rozpočtu si postupně vyžádalo několik mamutích investic, ať už prodlužování metra, vodohospodářské projekty nebo stavba tunelu Mrázovka na vnitřním městském okruhu.

Je takový dluh pro Prahu hodně, nebo málo? A jakou dnes mají hospodáři z pražského magistrátu vůbec pověst? Ekonomové se jasnějšímu hodnocení vyhýbají a spíš odkazují na tradiční ekonomické ukazatele – zájem o dluhopisy a rating. „S pověstí neschopných hospodářů by o dluhopisy města nebyl zájem, Praha ale s odbytem zatím neměla problém,“ říká analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Těchto „dokladů důvěry“ už přitom…

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte