Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Karlova univerzita nechce Michnika

Pokud chcete čestný doktorát na Karlově univerzitě, neměli byste moc přemýšlet o světě kolem. A když už to děláte, tak jen v soukromí, aby se o tom nikdo nedozvěděl.

Fotografie: Že se místo hloupostí raději tenkrát nevěnoval mikroskopu. (Michnik na demonstraci Solidarity, Varšava 1981) - Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Že se místo hloupostí raději tenkrát nevěnoval mikroskopu. (Michnik na demonstraci Solidarity, Varšava 1981) - Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Pokud chcete čestný doktorát na Karlově univerzitě, neměli byste moc přemýšlet o světě kolem. A když už to děláte, tak jen v soukromí, aby se o tom nikdo nedozvěděl. Otcové naší nejstarší univerzity se totiž rozhodli, že člověk, který se „příliš zajímá o politiku“, od nich titul honoris causa nemůže dostat. Pravidla jsou to nepsaná, a i když nikdo neví, kdo je vlastně zavedl a odkdy jsou v platnosti, fungují skvěle. V těchto dnech se o tom mohla přesvědčit legenda východoevropského boje za svobodu Adam Michnik.

To je naše pojetí

Šampaňské, objetí s přáteli a kolegy a asi i nějaká ta slza dojetí. V podobných okamžicích je to tak vždycky. A nejen pro oslavovaného, i pro univerzitu je to velká událost. Aby také ne, jen párkrát do roka má tato instituce prostřednictvím emocemi prošpikovaného udělení čestného doktorátu význačné osobnosti šanci oslovit veřejnost s jasným poselstvím: jsme tady, hlásíme se k těm a těm hodnotám a myslíme si, že pro každého z vás může být uvažování o nich inspirativní. Podobná chvíle měla nastat na Univerzitě Karlově teď počátkem jara. Místo cinkání slavnostních přípitků se ale z jejích útrob ozývá hrobové ticho. A pátrání po tom, co se stalo, je mezi univerzitními hodnostáři nečekaně obtížné.

Čtyřicet pro, nikdo proti. Když loni na začátku září vědecká rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy jednomyslně odhlasovala návrh na udělení…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

200714-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.