Malé kinematografie se velkých témat nebojí pouze v dokumentární tvorbě.

Věra Chytilová by se chytala za hlavu. Morální poselství filmu, onen výstražný prst, na který vždy věřila, bere za své. Přestal se vztyčovat v naší kinematografii, na to ostatně upozornila nedávná debata v časopisu Respekt mezi Terezou Brdečkovou a Radimem Procházkou (Respekt č. 13/07). Ale nejsme v tom zdaleka sami. Nevztyčuje se ani v jiných menších evropských kinematografiích.

Zato se vztyčují jiné údy. Dva nejočekávanější snímky rakouského filmového festivalu Diagonale, který proběhl na konci března ve Štýrském Hradci, ukázaly, že ani u našich kinematograficky možná nejdůležitějších sousedů se žádné štráchy s filozofickými filmy prostě nepovedou.

Duší se nezabývejme

Film 42 plus od zázračného dítěte rakouského filmu, režisérky Sabine Derflingerové, pojednává o ženě středních let, jinak úspěšné šéfredaktorce vysokonákladového časopisu. Žije s mužem a dospívající dcerou a každý druhý čtvrtek se chodí vyspat s pohledným manželem své přítelkyně. Žádné velké vzruchy, žádné velké vášně. Jen sex nic, víc. Na dovolené v Itálii se seznámí s osmnáctiletých chlapcem a i s ním prožije několik vášnivých nocí. „To není sex, to je výbuch,“ líčí žena své náruživé pohlavní styky. Vypráví o proplétajících se údech, zpocených tělech a rozkoši v útrobách. A pak…

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte