Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Stigma enderácké minulosti

Reportáž o letošním oscarovém hitu Životy těch druhých ilustrovala v časopise Spiegel na začátku března zajímavá fotografie. Symbolicky by se dala číst i takto: vzdělaný, bohatý a protektorský Západ stále vysoko ční nad Němci z východu, které sráží k zemi stigma komunistické zkušenosti.

Fotografie: Nezaplétej se se Stasi. Za dvacet let ti to západoněmecký režisér připomene. - Autor: OutNow • Autor: Respekt
Fotografie: Nezaplétej se se Stasi. Za dvacet let ti to západoněmecký režisér připomene. - Autor: OutNow • Autor: Respekt

Reportáž o letošním oscarovém hitu Životy těch druhých ilustrovala v časopise Spiegel na začátku března zajímavá fotografie. Z podhledu snímala režiséra Floriana Henckela von Donnersmarcka a představitele hlavní role Ulricha Müheho. Mladý německý režisér se studijními zkušenostmi z Oxfordu vypadá vedle bývalého prominentního východoněmeckého herce jako obr rozkročený nad trpaslíkem. Symbolicky by se dala ta fotografie číst i takto: vzdělaný, bohatý a protektorský Západ stále vysoko ční nad Němci z východu, které sráží k zemi stigma komunistické zkušenosti.

Mühe v reportáži vyjádřil naději, že se mu konečně i díky oscarovému úspěchu filmu podaří uniknout východoněmecké minulosti. Uniknout prostředí, ze kterého vzešel, se ale nejspíš podaří jen režisérovi, který má nyní dveře do Hollywoodu otevřené.

Za vším hledej odposlech

Článek byl nejpozoruhodnějším aktuálním příspěvkem do bouřlivé diskuse, která se nad filmem o praktikách tajné policie v polovině 80. let vede už od jeho premiéry z jara loňského roku. Když se debatou člověk prodírá, začíná chápat, že rázné skoncování s nostalgickým vzpomínáním na život v NDR musel natočit až ambiciózní Bavořan, kterému bylo v době pádu berlínské zdi šestnáct let. První nápad na natočení Životů těch druhých prý Donnersmarck dostal při čtení zápisků Maxima Gorkého a jeho rozhovoru s V. I. Leninem o Beethovenově skladbě

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

200715-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.