200716-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/16

Koupit vydání
200715-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 4.–11. 4. 2007 200717-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 22.–29. 4. 2007
Editorial
Editorial Erik Tabery Pohled na politiku se mění, respektive měl by se posunout dál. Její oficiální tvář už dokážeme celkem srozumitelně analyzovat – politické strany lze dělit podle pravidel používaných na Západě, známe cíle a úkoly vlády i opozice.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů.
Polemika
Máme se zbavovat bolesti? Jan Hnízdil, Jiří Kozák Stále dokonalejší medikamenty chrání pacienty před různými formami utrpení. Nadšení z úlevy má však i stinné stránky. Kde je tedy hranice?
Trendy
Štěnice v evropském domě Viktor Jerofejev Bez ohledu na diplomatické úsměvy si Západ představuje dnešní Rusko jako velký zaneřáděný pokoj se špinavými okny a štěnicemi ve společném evropském domě. Anonymní americký narkoman Kurt Vonnegut Co je největším přínosem Ameriky pro kulturu této planety? Mnozí určitě řeknou, že džez. To chaotické místo neuklízejte Tony Judt Ve Spojených státech amerických stačí, když vyslovíte OSN, a hned se vám ozvěnou vrátí slova jako „skandály“, „plýtvání“ a „selhání“.
Kultura
Štěstí a past v Třanovicích Jaroslav Pašmik Uprostřed problémů, které hýbou Moravskoslezským krajem, se v tisícihlavé obci na úpatí Beskyd podařilo během pár let snížit počet lidí bez práce na polovinu.
Téma
Stíny českého parlamentu Ondřej Kundra Málokdo z běžných smrtelníků je kdy spatřil, přesto ovlivňují naše životy, aniž o tom máme nejmenší tušení. Nejvyšší čas seznámit se. Vítejte v pozoruhodném světě českých lobbistů.
Výběr z webu
Výběr z webu respekt.cz Jiří David Skoro každé ráno jsem prolétl kromě kulturní stránky Hospodářských novin také server Aktuálně.cz. Výběr z webu respekt.cz Fedor Gál Seděl jsem nedávno u Rudy Dzurka, skvělého výtvarníka. Postěžoval si na byrokratické obstrukce, které mu ztěžují prodej jeho děl. Výběr z webu respekt.cz Vlastimil Marek Psychologové a neurologové stále častěji píšou a hovoří i o našem emočním a softwarovém „dědictví“, které v našich mozcích a tělech zbylo po milionech let evolučního vývoje. Výběr z webu respekt.cz Monika Al-Anni Chvílemi mi uniká, nač to všechno. Přece jen, a nemějte mi to za zlé, mi připadá lehce přehnané, aby div ne na každém rohu Damašku postával muž zákona se samopalem.
Rozhovory
Můžeme věřit večerním zprávám? Silvie Lauder <strong>Leslie Woodhead</strong> (69), klasik britského dokumentárního filmu, je považován za zakladatele nového žánru na pomezí dokumentu a fikce.
Profil
Alžírsko po 15 letech Zbyněk Petráček Že al-Káida rozšiřuje svůj záběr na místa, kde se úder nečeká, patří k jejímu letitému know-how. Ale že se de facto vrátí tam, kde islamistický teror ve velkém začal, nicméně pak utichl, působí jako novinka. Dokládají to středeční atentáty v Alžíru. Muž Západu Mušaraf Tomáš Vlach Parvíz Mušaraf se literární slávou vyrovná velikánům světových dějin. Paměti pákistánského prezidenta byly pasovány na bestseller dříve, než vyšly, a londýnské Timesy je tiskly na pokračování pod názvem V palebné linii.
Zahraničí
Nigérie hledá odpovědnost Tomáš Lindner V žádné jiné africké zemi nežije tolik lidí jako v Nigérii, podle posledních údajů jich je 140 milionů. Žádný jiný africký stát také nedisponuje takovými zásobami ropy. Za prestiž a dobré jméno Itálie Ondřej Houska Když tálibáni propustili novináře Mastrogiacoma, celá Itálie si oddychla. Když ale vycházejí najevo podmínky jeho osvobození, Prodiho vláda se ocitá pod palbou kritiky. Co je pravda, Bushi Tomáš Klvaňa Amerika sleduje kauzu odvolaných žalobců. Jedná prezident podle dobrých mravů, nebo ne? V jádru jde však o mocenský zápas před volbami 2008 a na pozadí Iráku. Galskou cestou k světu Jaroslav Formánek Po celé čtvrtstoletí znali Francouzi v úřadě prezidenta jen Françoise Mitterranda a Jacquesa Chiraca. O nástupci těchto dvou těžkých vah budou v prvním kole rozhodovat už tuto neděli.
Ekonomika
Nezaměstnanost klesá a vláda si kazí šanci Petr Fischer Osmdesát pět tisíc lidí našlo za poslední rok práci. Není to krásné číslo? Ale proč si ho nikdo nevšímá? Jak je možné, že pro zpravodaje z celého Česka není takový údaj &bdquo;sexy&ldquo;? McAmbulance The Economist V žádném jiném oboru není vztah mezi spotřebitelem a poskytovatelem služby tak nevyrovnaný jako ve zdravotnictví.
Domov
Manažeři unikli šikaně. Nebo zákonu Jaroslav Spurný Dopis ministrů přibrzdil vyšetřování milionových odměn v ČEZ. Takže výběr je jasný: buď ochranu před &bdquo;zvůlí policie&ldquo; všem, nebo právo pro všechny. Kupte si, vážení, kousek politika Silvie Lauder Občanské demokraty měli sponzoři loni rádi, darovali jim přes sto milionů korun. Radost jim &ndash; a nám &ndash; ale kazí fakt, že opět panují nejasnosti a podezření kolem toho, kdo oni sponzoři jsou a jakými se vlastně české strany při přijímání darů řídí pravidly. Zadarmo to nedáme Tomáš Pavlíček Má smysl při zapnutí počítače trnout strachy, že nás někdo sleduje? Tak zlé to není, ale na místě je maximální obezřetnost. Přísně tajné! Jaroslav Spurný Policie odložila vyšetřování možných manipulací s bezpečnostními prověrkami na Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ). Obyčejní hrdinové Vladimír Ševela Když poslanec Karel Šplíchal společně s kolegy Pavlem Plocem a Petrem Bratským propagoval v lednu ve sněmovně rentu pro všechny sportovce na penzi, kteří v minulosti vybojovali některou z olympijských medailí, varoval veřejnost, že tito hrdinové dnes živoří na okraji společnosti.
Komentáře
Neviditelná ruka moci Ondřej Kundra I když se to na první pohled nezdá, moderní demokracie je potřebuje. Často ji totiž obohacují, například tím, že zprostředkovávají politikům názory, které by k jejich uším jinak sotva kdy dolehly. Řeč je o lobbistech. Hledá se prezident Erik Tabery Jestliže vám přijde, že čas ubíhá nesnesitelně rychle, tak v politice se žene ještě dvakrát rychleji. Než se všechno vyjedná a uzavře, uplyne spousta času. Proto je už dnes svým způsobem pozdě, že se nehledá adept na post hlavy státu, vždyť volit se bude už za deset měsíců. Většina politické scény se na první pohled shodne, že nechce Václava Klause znovu na Hradě, což ale vůbec nic neznamená. ODS má v Senátu a v Poslanecké sněmovně tolik zástupců, že jí stačí hledat přeběhlíky. Podporu Klausovi nenápadně naznačují někteří lidovci a komunisté. Ale co ti zbývající? Čím to je, že tu ještě nezazněla další jména? Amerika se probouzí Jiří Pehe S přibližujícím se koncem éry George W. Bushe, která je fatálně poznamenána neúspěšnou válkou v Iráku, sílí ve Spojených státech kritická reflexe současného postavení USA ve světě. Závada v plynovodu The Economist Velcí exportéři těžko ovládnou ceny na globálním trhu, protože globální trh s plynem neexistuje. Kocour místo tygra Martin Uhlíř Zpravodajství médií vzbuzovalo koncem zimy dojem, že se Česko stává vědeckým tygrem Evropy.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Ostře sledována zvědavou novinářskou kamerou, a díky ní pak v přímém přenosu i desítkami tisíc lidí na internetu, porodila mrtvé mládě gorila Kamba zavřená v kleci pražské zoo. Ve Žďáru nad Sázavou hráli Slade. Počet tuzemských stoletých občanů dosáhl čísla 673. Za vytrvalou nezištnou pomoc českým dělníkům ve Skotsku získala Sue Smithová z Arbroath titul Šlechetný Skot roku. Kabinet sepsal a schválil Národní plán přijetí eura.
Kulturní servis
Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Kde jste, bratři Coenové? Jan Gregor Film <em>Bratříčku, kde jsi?</em> (2000) renomovaných bratrů Joela a Ethana Coenových by v soutěži o nejbláznivější převyprávění Homérovy Odyssey mohl bezesporu pomýšlet na vítězství. Nové nahrávky Pavel Klusák Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Literatura
Tahle země není pro starý Ladislav Nagy Cormac McCarthy Proklaté dny Tereza Brdečková Ivan Alexejevič Bunin Země literatury Jaroslav Formánek Pierre Lepap Novinky Respekt Knižní novinky pro tento týden. Co se čte v Respektu Respekt Co právě čtou redaktoři Respektu.
Jednatřicítka
Mimochodem Petra Hůlová Ve sporu o to, zda radarovou základnu v Čechách ano, nebo ne, se prozatím přikláním k variantě první a před několika týdny jsem se zúčastnila také demonstrace na pražském Hradčanském náměstí. Jeden den v životě Radek Špirhanzl Na odchodu ze zóny s průmyslovým zbožím v prvním patře si nedaleko řady pokladen všímám roztržky mezi třemi členy ochranky hypermarketu Tesco a štíhlým mladíkem. Ve hvězdách Jan Gregor Břitký satirik a vtipný, okouzlující společník trpěl v soukromém životě depresemi a jen tak tak v roce 1984 přežil pokus o sebevraždu alkoholem a prášky. Respekt před 10 lety Respekt V Německu dohasínala stálice tamější politiky &ndash; kancléř Helmut Kohl. V Británii se naopak nová hvězda měla teprve zrodit. Vladimír Dlouhý, ministr průmyslu, zase informoval vládu o stadiu výstavby Temelína.
Civilizace
Jak vytvořit nové srdce Michaela Mužíková Lze pěstovat lidské orgány v laboratořích? Zní to jako představa z románu Frankenstein, vědci ale už před několika lety ukázali, že to možné je. Někde to skřípe, profesore Pavel Jungwirth Letos v lednu dostal český prezident Václav Klaus čestný doktorát na ČVUT. Zdá se, že prezident má s místní akademickou obcí dobré vztahy. Přinejmenším lepší než jeho velký vzor Margaret Thatcherová. Pohodlný život na ropný dluh Václav Cílek Jak by vypadala ekonomie, která by nebyla součástí společenských, ale přírodních věd? Nedávno si tuto otázku položili dva američtí ekonomové, Charles Hall a Kent Klitgaard. Vzpoura oceánů David Vačkář Boris Worm vedl tým vědců, který čtyři roky pracoval na studii, jež zhodnotila naše dosavadní znalosti o stavu oceánů. Vyplývá z ní, že světové rybářství se může zhroutit do poloviny století.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte