Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Trendy

Štěnice v evropském domě

Bez ohledu na diplomatické úsměvy si Západ představuje dnešní Rusko jako velký zaneřáděný pokoj se špinavými okny a štěnicemi ve společném evropském domě.

Fotografie: Viktor Jerofejev. - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK
Fotografie: Viktor Jerofejev. - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Viktor Jerofejev

(1947) je ruský spisovatel, uznávaný je i coby editor a literární organizátor. Žije v Moskvě, část dětství strávil v Paříži. Jeho román Ruská krasavice (česky 1992) byl přeložen do více než 20 jazyků. V roce 1979 byl jedním z autorů a organizátorů samizdatového sborníku Almanach, který mu vynesl zákaz publikování. Koncem 90. let sestavil dnes už slavnou antologii povídek Ruské květy zla (vyšlo ve slovenštině).

Bez ohledu na diplomatické úsměvy si Západ představuje dnešní Rusko jako velký zaneřáděný pokoj se špinavými okny a štěnicemi ve společném evropském domě. Západ je rozhořčen, že Rusové ne a ne vzít do ruky kbelík s hadrem.

Zdá se, že západní trpělivost se chýlí ke konci. Proti obydlí nakaženému mikroby se začíná vést nový typ studené války – mediální válka, u níž nehrozí, že přeroste do válečného konfliktu, nicméně směřuje k vzájemnému odcizení. Západ trestá Rusko za nedodržování etické hygieny tím, že tvoří jeho mimořádně odpudivý obraz.

Odpovědět tím, že Rusko je vzorné, znamená především zesměšnit sebe sama. Veřejné mínění v Rusku je sice rozpolcené, ale neznám jediného člověka, který by byl spokojen s korupcí, bezduchou byrokracií, se situací v armádě, se zdravotnictvím, školským systémem, vysokými cenami bytů a tak dále. Navzdory tomu a navzdory všem neštěstím však Rusko sebe samo nevnímá – a také nemůže vnímat …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].