200717-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/17

Koupit vydání
200716-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 15.–22. 4. 2007 200718-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 29. 4. – 6. 5. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Český stát je systematicky krutý k dětem a příliš se v této krutosti neliší od přírodních národů, jejichž mučivé iniciační obřady mají ze čtrnáctiletých jinochů a dívek udělat muže a ženy.
Trendy
Karneval umírajícího národa Jean Rouaud Je to nová země, která se ještě nepoznává, ještě neví, jak bude v budoucnu vypadat. V bolestech se chystá vyloupnout ze starého těla národa. Modrá není oranžová Oksana Zabužko Víme, jak to je: čím je život zajímavější, tím víc se blíží literatuře. Politický život na Ukrajině byl před pár dny zase jednou zajímavý. Dunaj, řeka vzpomínek Andrzej Stasiuk Dunaj plyne proti proudu času. Jeho vody se přelévají ze současnosti do minulosti, plují z toho, co právě je, k tomu, co kdysi bylo
Komentáře
Hurá na Berlín Anneke Hudalla Spor kolem víz do USA není konfliktem mezi Čechy a Němci, ale mezi Prahou a Bruselem. Přesto největší tuzemské noviny z celé věci udělaly česko-německý skandál. Škoda mění Česko Petr Fischer Událostí posledních dní, ne-li rovnou událostí roku, byla bezesporu stávka ve Škodě Auto. A to nejen proto, že po dlouhé době čeští odboráři přistoupili ke krajnímu nátlakovému kroku, jenž je v místních podmínkách považován pomalu za zradu na kapitalistickém systému, který jsme v roce 1989 přijali za svůj (pozoruhodné je, že podobně byla chápána stávka i za socialismu – jako útok na systém). Nakonec není podstatné, jak a na čem se ve Škodě dohodli, nýbrž právě to, že se o některých věcech konečně začalo mluvit. Proč zdražuje elektřina Marek Švehla ČEZ opět chystá růst cen elektřiny – od příštího ledna o pětinu. Důvod? Americká tragédie The Economist Tváří v tvář následkům masakru, který se odehrál 16. dubna na virginské polytechnické univerzitě, oplakával národ ztrátu mladých životů zmařených jarním deštěm kulek psychopata. Sněmovna potřebuje provětrat Erik Tabery Vláda se kvůli tomu bojí předložit reformu daní a výdajů státu, ministr financí se strachuje o podobu státního rozpočtu a šéf rezortu vnitra proto odkládá modernizaci policie.
Domov
Další díl české sody: Topolánek a voyeuři Silvie Lauder Premiéři této země měli vždycky problém vyjít se svobodným tiskem. A delší část své zatím tak krátké vlády s ním bojuje i ten poslední. Kdo má kontrolovat ČT Ondřej Kundra Posílí se nezávislost, či slabost veřejnoprávní televize? I o tom rozhodne blížící se volba pěti členů Rady České televize, která dohlíží na svrchovanost této instituce a zároveň na plnění jejího poslání. Šifra mistra Uteši Tomáš Sachr, Marek Švehla Schvalujete nesmysly,“ utrousil nedávno český premiér na adresu svých kolegů v Evropské unii. Vitásková, jedna kariéra Jaroslav Spurný Alena Vitásková, šéfka vlivné společnosti Pražská teplárenská, dostala ke svému platu nedávno od týdeníku Respekt slušný závdavek. Den, který rozhoduje o životě Tomáš Pavlíček Děti odrostlé „základce“ dnes jako každý rok touto dobou začínají roztáčet ruskou ruletu přijímaček na střední školy.
Ekonomika
Možná přijde i Pohanka Ondřej Kundra Potkat se s nimi je zhola nemožné. Ve svých poslaneckých lavicích nesedí a na veřejnosti se neukazují. Bylo tomu tak i minulý týden: Ženy a bohatství národů The Economist Muži s oblibou říkají, že řídí svět. Není to iluze. V politice po celém světě nadále ovládají většinu vlád a zákonodárných sborů.
Téma
Křováci se vracejí Tomáš Lindner Ozvěna jejich vítězství doletěla před pár týdny z hlubin Afriky až do Česka. Křováci porazili diamantové impérium, hlásil internet a další média zprávu z celosvětově sledované soudní pře.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů.
Polemika
Rušit, či nerušit nelegální centrum? Daniela Vrbová, Mette Buchardtová Výbuch násilí v Kodani, který doprovázel likvidaci tamního alternativního kulturního centra, může vypadat jako konflikt dvou okrajových částí společnosti.
Profil
Ficovy prohry Martin M. Šimečka Česko a Slovensko se začínají pomalu už tradičně svým vývojem jakoby míjet v čase. Povrchně viděno směřuje Česko pod vládou pravicového Mirka Topolánka k reformám a Slovensko pod vládou levicového Roberta Fica od nich naopak couvá. Gambit Garriho Kasparova Alexandre Gajdamacký Co táhne víc? Bývalý mistr světa v šachu, či jeden z lídrů opozičního hnutí Jiné Rusko? Ať tak nebo tak, pro Garriho Kasparova byl Pochod nespokojených dárkem k narozeninám.
Zahraničí
Den holocaustu pro Dárfúr Zbyněk Petráček Nad Dárfúrem létají stroje natřené na bílo a s písmeny UN na křídlech. Jenže domnělá letadla OSN tam dovážejí zbraně i munici pro arabské milice džandžavídů Milostný život Paula Wolfowitze Jiří Sobota V centrále Světové banky ve Washingtonu se v tyto dny odehrávají nevídané scény. Ve vestibulu se srocují zaměstnanci a skandují „Odstup, odstup“. Kwaśniewski se hlásí o slovo Tomasz Mackowiak Když současná vládní garnitura v Polsku přebírala v roce 2005 moc, někteří komentátoři, či spíše vykladači úmyslů premiéra Jarosława Kaczyńského, tvrdili, Kdo unesl Alana Johnstona Filip Moravec Když před více než měsícem v Gaze unesli novináře BBC Alana Johnstona, zdálo se, že půjde o běžný případ.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Při průletu Země meteorickým rojem Lyrid padaly z nebe hvězdy. Ochladilo se. Na Máchově jezeře začala sezona jachet a plavidel. Prezident Václav Klaus se v Lánech sešel s českými biskupy a debatoval s nimi o vztazích státu a katolické církve. Zemřel Andrej Kvašňák.
Jednatřicítka
Jeden den v životě Ondřej Fér Nad ránem mě vzbudí mňoukání právě narozených koťat na půdě a mí psi, kteří s úderem sedmé hodiny začnou tlouct do misek a dožadovat se ranní dávky piškotů. Ekonomika bez pána Respekt Téměř tři hodiny zabrala koaliční diskuse, jež předcházela schválení tzv. balíčku ekonomických opatření. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Hrdinství a zrada spolu často kráčejí ruku v ruce. Kdo jiný se spíše dostane pod tlak vedoucí až k selhání než ten, kdo je motivován k nasazení života? Mimochodem Tereza Brdečková Případu Kulínský mají všichni po krk: veřejnost, bývalé sboristky, Kulínský i soudkyně.
Civilizace
Spor o hobita vyřešen Václav Vančata Byla to ohromující zpráva. Na indonéském ostrově Flores archeologové v roce 2004 vykopali kosti podivuhodného tvora, kterého popsali jako Homo floresiensis, nový trpasličí druh člověka. Hostujícím profesorem Pavel Jungwirth Vzpomínám si, že během studií na Univerzitě Karlově koncem 80. let jsme provozovali takzvaný „ksichtkurz“. Oheň na Měsíci Martin Uhlíř V konferenčním sále hotelu Hilton v San Franciscu se hlouček novinářů tísní kolem prošedivělého pána v brýlích.
Kultura
V Ocelovém městě Vladimír Ševela Jako bychom vstoupili do obživlé sci-fi. V obrovské průmyslové hale se pokoušíme přivyknout hluku a prachu a oči kloužou po kusech železa připomínajících opuštěné kosmické lodě nebo ztroskotané batyskafy.
Kulturní servis
Hudba Pavel Klusák, Karel Veselý Zajímavé hudební nahrávky a koncerty. Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy pro tento týden. Další dávka Woodyho Allena Jan Gregor Přibližně po roce a čtvrt nabízí Česká televize další přehlídku filmů Woodyho Allena.
Literatura
Kainova kniha Jan Gregor Alexander Trocchi Obsazeno Vladimír Karfík Věra Nosková Novinky Respekt „Znepokojuje ji to podivné, mihotavé světlo, nechápe, odkud pochází. Co se čte v Respektu Respekt Příběh dvou chlápků z psychiatrické kliniky snažících se po léčení z projevů autismu a sociální fobie zapojit do normálního života. Prezidenti Erik Tabery Stephen R. Graubard
Výběr z webu
Jak zabránit kvokání Jan Vurbs Moje maminka je ten typ, který raději pro většinu nepotřebných věcí najde nové místo, než aby je nacpala do chřtánu sídlištního kontejneru. Nemravnost Milan Mraček Taxikáři nejsou jedinou nástrahou, která čeká na návštěvníka našeho hlavního města. Proč nezakázat prodej zbraní Aleš Tůma, Ondřej Roztomilý Po tragédii na virginské polytechnice nepochybně oživne debata o regulaci vlastnictví zbraní.
Rozhovory
Soudců je dost. Problém je jinde Marek Švehla Zdeněk Kühn je přední český právní teoretik, specializuje se na otázky justice a výkladu práva. Absolvoval pražskou právnickou fakultu a právnickou fakultu Michiganské univerzity v Ann Arboru v USA.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte