2007-742-mobr-10A.gif
2007–742-mobr-10A.gif • Autor: Respekt

2007-742-vobr-10A.jpg
Fotografie: Únosy jsou tu běžné, ale tenhle stojí za novinářský protest. Gaza, 17. duben. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Když před více než měsícem v Gaze unesli novináře BBC Alana Johnstona, zdálo se, že půjde o běžný případ. Tedy o únos s následujícím scénářem: maskovaní ozbrojenci zastaví auto s cizím žurnalistou, učitelem či humanitárním pracovníkem a pak oběť drží na neznámém místě. Výhrůžky zabitím ani dokonané vraždy rukojmích nejsou – na rozdíl od běžné praxe v současném Iráku – v palestinském prostředí zvykem.

Jaké jsou motivy únosců? Lokální publicita a moc frakcí či rodinných klanů, výkupné nebo odpor proti vedení samosprávy a snaha vynutit si na něm ústupky. Proto bývají rukojmí většinou už po několika hodinách až dnech bez újmy propuštěni.

Případ Alana Johnstona ale modelovému příběhu neodpovídá. Zatímco ten mohou vyprávět desítky lidí, kteří – často bez většího mediálního zájmu – strávili s maskovanými chlapíky pár hodin napjatého vyčkávání, Johnston se zřejmě stal první obětí nového fenoménu. Nejenže je držen na neznámém místě neobvykle dlouho. Navíc není ani jasné, zda je vůbec naživu: před týdnem se objevila nepotvrzená zpráva od zatím neznámé skupiny Tawhíd a džihád, jejíž členové údajně žurnalistu zavraždili.

Al-Káida ve Svaté zemi

Memorandum ihned vzbudilo zájem Západu a diskuse o tom, co se vlastně v Gaze děje. Vždyť krátkodobé únosy patří k místnímu koloritu stejně jako palestinská pohostinnost. Návštěvník si tak na obě stránky…

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte