200718-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/18

Koupit vydání
200717-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 22.–29. 4. 2007 200719-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 6.–13. 5. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Naše reportérka Anneke Hudalla a fotograf Tomki Němec zkoumali život a myšlení Srbů, kteří žijí na nepřátelském území Albánců v Kosovu.
Ekonomika
Sud do auta a jedem Marek Švehla Už tomu začínají věřit i Češi: auta na řepkový olej fakt existují. Broušení nožů The Economist Banka ABN Amro vždy předpokládala, že v případě nabídky na převzetí bude v pozici útočníka, a ne obránce.
Domov
Střet na medvědí stezce Vladimír Ševela Údolím pod zasněženou horou Kriváň rázuje v ranním šeru šest mladých lidí s ruksaky na zádech. Je krátce po šesté, ale skupinka je už hodinu na cestě. Tak rozhoduje Říman Silvie Lauder Zažil to možná každý, to bezmocné chytání se za hlavu a údiv: co to tam nahoře zase vymysleli? Jak je něco takového mohlo napadnout? Ruská ryba v české síti Tomáš Sachr, Alexandre Gajdamacký Sláva – česká policie „vyhmátla“ v uprchlickém táboře mezinárodně hledaného podvodníka z kruhu vysokých ruských bankéřů. Informaci o tom úspěchu tady minulý týden dostal každý, kdo si přečetl noviny. Zatčení ruského uprchlíka je ale jen jedním z mnoha zlomových okamžiků více než desetiletého příběhu s otevřeným koncem. Pán (a paní) odposlechů Ondřej Kundra V žádném případě.“ „Rozhodně ano.“ Dva verdikty, které v krátké době za sebou vynesli dva různí soudci ze stejného soudu. Seberu ti klíčky Tomáš Pavlíček Ta změna je vidět každý den. Po chvilce uklidnění, kterou loni v létě přineslo na tuzemské silnice zavedení bodového systému, se na scénu opět vrátily divoké poměry. Biopárky ve sněmovně? Děkuji, ne Byl to ambiciózní a na české poměry nezvyklý plán, s nímž loni vstupovali do sněmovny zelení – proměnit dolní komoru v ekologicky se chovající, moderní instituci.
Výběr z webu
Znáš elektronické marketingové nářadí? Máš dynamismus a pozitivní myšlení, se kterým bys se chtěl s námi podělit, máš odvahu oslovit konkurenci, jsi to ty? Chceš to dělat? Chceš to mít? Varování: kouření ohrožuje ochranu osobních údajů! Petr Behenský V německých městech a větších vesnicích není pomalu ulice, kde by člověk nenarazil na automat s cigaretami. 24 hodin mezi Peruánci Markéta Musilová Autobusy nemají žádný jízdní řád, nadlimitní počet sedadel a zavazadla na střeše. Doprava v Peru vůbec není nuda.
Téma
Domov v zemi nepřítele Anneke Hudalla Smíření, demokracie, lidská práva – takové byly cíle, když OSN před osmi lety zřídila protektorát v Kosovu. Dnes lze říci, že všechny tyto snahy ztroskotaly. Kosovo se zřejmě rozpadá – a nebylo by překvapení, kdyby se tím roztočilo další kolo v krvavém boji o politické uspořádání na Balkáně.
Komentáře
Hurá na Tatry Martin M. Šimečka Území lítého boje ochranářů s lesníky a policií o tatranskou přírodu v dolinách Tichá a Koprová se stalo pro slovenského ministra zemědělství Miroslava Jureňu „Kosovým polem střetu dvou civilizací“. Volání ruské ulice Luboš Dobrovský Má ruská opozice, která tu více, tu méně hlasitě dává najevo nespokojenost s mnohými mocenskými kroky vlády prezidenta Vladimira Putina, naději na úspěch? Stop antievropanství The Economist Dne 26. dubna vedla významná britská debatní společnost Oxford Union diskusi na téma „Tato společnost lituje, že došlo k založení Spojených států amerických“. Skeptici se šinou do středu Jiří Sobota Angela Merkelová nechtěla jenom zachránit ústavu. Na začátku svého předsednictví vzrušeně prohlašovala, že „musíme Evropě dát duši“. Kubice dostal šanci Jaroslav Spurný Závěr dokumentu státních zástupců Kubiceho v podstatě podpořil. Jde o to, nakolik mu různé zákony bránily svobodně říkat to, co řekl, a nakolik vytváří prostředí „zvýšeného rizika zneužití moci“.
Trendy
Pařížská večeře s růžovou dámou Bernard-Henri Lévy Už před naším setkáním samozřejmě věděla, že nepatřím ani zdaleka k horlivým stoupencům její kandidatury na prezidentku. Proč volím muže, a ne ženu André Glucksmann Překvapení prezidentských voleb se odehrálo už dávno před prvním kolem. Francouzi prožívají mentální proměnu – všude je cítit odmítání ztuhlé Francie, z níž se stal jakýsi muzeální špitál vydaný napospas vlastním infekcím: sobectví, diskriminaci, agresivitě a depresi. Odtržená kra míří od evropských břehů na oceán Viktor Jerofejev Rusko je odtržená kra. Pluje si, kam chce. Ve vzácném liberálním období svých dějin se sunula směrem k západní civilizaci a namlouvala si, že je evropskou krou, i když k evropským břehům nikdy nedoplula.
Civilizace
Jak jsem se stala levičačkou Erika Hníková V poslední době mám pocit, že v českém prostředí nelze o některých tématech přemýšlet (přinejmenším ne nahlas), aniž by byl člověk označen za pravičáka nebo levičáka. Prokleté včely Martin Uhlíř Kalifornský včelař David Bradshaw dostal v životě nesčetně žihadel. Největší šok své kariéry však utrpěl počátkem letošního roku, když otevřel své úly a zjistil, že polovina z jeho 100 milionů včel někam beze stopy zmizela.
Polemika
Dopisy Respekt Dopisy čtenářů. Investiční pobídky jako past? Jan Amos Havelka, Jaroslava Kypetová Divoké události ve společnosti CzechInvest (Respekt č. 15/07), která láká do Česka zahraniční investory, vyvolaly znovu debatu, nakolik podobnou instituci vlastně potřebujeme. Je to zdroj peněz a pracovních míst, nebo deformace trhu?
Jednatřicítka
Jeden den v životě Ospale mžourám do studeného pokoje. Je šest hodin ráno a mně se vůbec nechce vstávat. Mimochodem Jan Balabán V týdnu po velikonoční neděli byla naše víra ve vzkříšení či nesmrtelnost, pokud ještě nějakou máme, prověřena mimo jiné smrtí spisovatelů Kurta Vonneguta a Egona Bondyho. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Byla Titanikem vzduchoplavby – svými rozměry i způsobem zániku. A byť její katastrofa zanechala poměrně málo obětí, ukončila éru letounů lehčích než vzduch. Luxus po česku Respekt Před 10 lety.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Nastala vedra. Hydrometeorologové a hasiči varovali veřejnost, že se na Čechy valí velké sucho, v němž hrozí rozsáhlé požáry lesů. Po půlroční odstávce začaly v českých městech znovu tryskat fontány a pítka. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek odmítl v parlamentu podpořit zákon proti kouření.
Kultura
Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy. Angelina, Audrey a Katharine Jan Gregor Televizní tipy. Hudba Pavel Klusák Hudební novinky. Revoluce za dobrou cenu Jana Kačurová Nahlížet na okolní svět skrze hudbu a texty Bright Eyes byla jen málokdy procházka rozkvetlou zahradou. NYC Open Studios Jan Kovalík V jednoduchosti je krása. Asi tak by se dal shrnout nápad americké neziskové organizace Emerging Artists International (EAI), která za peníze sponzorů pomáhá umělcům z New Yorku dostat jejich díla do povědomí veřejnosti. Nejistá bestie bez vady na kráse Kateřina Kačerovská Z reklamních plakátů k filmu Bestiář na nás shlíží světlovlasá dívka s přemýšlivýma očima. V její blízkosti stojí muž, oduševnělý a vážný, a mezi nimi panuje zvláštní důvěra i distance dvou lidí, kteří o sobě vědí, a přitom je každý soustředěný na svůj vnitřní svět. Nic lepšího tu nevyšlo Jan Gregor Rozhodnutí poroty literární ceny Magnesia Litera udělit hlavní cenu Jiřímu Našincovi za překlad románu Simion Výtažník rumunského prozaika Pétra Cimpoesa dalo zajímavý signál. Pár piv – a máme zajíce Jan H. Vitvar Tělíčko, ruce i nohy má vyrobené z ohnutých korunkových zátek, které kdosi sletoval k sobě. Stejnou technikou mu anonymní autor vyrobil ocas. Výherci Markéta Pilátová Julio Cortázar Zamrzlá evoluce aneb je to jinak, pane Darwin Marek Špinka Jaroslav Flegr Co se čte v Respektu Respekt Co se právě čte. Novinky Respekt Novinky na knižním trhu. Česko – Ottův historický atlas Zbyněk Petráček Eva Semotanová a kol.
Kulturní servis
Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy. Angelina, Audrey a Katharine Jan Gregor Televizní tipy. Hudba Pavel Klusák Hudební novinky.
Literatura
Výherci Markéta Pilátová Julio Cortázar Zamrzlá evoluce aneb je to jinak, pane Darwin Marek Špinka Jaroslav Flegr Co se čte v Respektu Respekt Co se právě čte. Novinky Respekt Novinky na knižním trhu. Česko – Ottův historický atlas Zbyněk Petráček Eva Semotanová a kol.
Rozhovory
Pořád si pleteme národ a nárok Karel Hvížďala Dnes zemřel Jiří Gruša, český a německý spisovatel a diplomat. Přinášíme Vám rozhovor z roku 2007, který s ním tehdy vedl Karel Hvížďala.
Profil
Bhútán cvičí demokracii Zbyněk Petráček Přechod z absolutistické monarchie na konstituční. Dostaneme-li takovou otázku u maturity, musíme se zahloubat nad érou císaře Františka Josefa. Erdogan, turecký Kohl Petr Kučera Po křesťanské demokracii se hlásí o slovo též islámští demokraté
Zahraničí
Odkaz velkého dědy Borise Alexandre Gajdamacký Zemřel Jelcin. Pro jedny likvidátor Sovětského svazu, pro jiné rozmarný alkoholik. Právě jemu je však zavázána celá ruská elita – od Putina po oligarchy. Asijci zápolí s americkým snem Hana Waisserová Čo Sung-hü je už dva týdny mrtev, stejně jako 32 obětí jeho střelby, ale v médiích žije dále. Senzační záběry z místa činu na virginské polytechnice vystřídaly neméně senzační „výpravy do mozku vraha“. Francouzi se probudili Jaroslav Formánek To je skandální, takhle se chovat k lidem! Co si o nás pomyslí cizinci?“ prohodí jazykem nepřítomných policistů plešatý chlapík s brejličkami a uraženě odfrkne.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte