200719-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/19

Koupit vydání
200718-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 29. 4. – 6. 5. 2007 200720-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 13.–20. 5. 2007
Editorial
Editorial Erik Tabery Jedna z nejtěžších jsou pro novináře ta témata, která se nehýbají z místa nebo se stále dokola opakují. Co o nich znovu a znovu psát? Přitom cítíte, že jsou velmi důležitá.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů od našich čtenářů.
Eseje
K čemu slouží profesor Umberto Eco Dnešní děti absorbují většinu vědomostí skrz média. Můj otec v dětství netušil, že Hirošima je v Japonsku, a o Indii věděl jen to, co napsal Emilio Salgari v <em>Černém korzárovi</em>.
Trendy
Čtyři dny se slávou Miloslav Petrusek Dne 27. dubna zesnul v Moskvě světoznámý ruský violoncellista a dirigent Mstislav Rostropovič. Dva dny poté se s ním Rusové rozloučili v chrámu Krista Spasitele. Existencialisté to měli lehčí T. C. Boyle Týden nářků Děsivým událostem na virginské polytechnice nepředcházel žádný boj ani sebeobětování, nevedl je žádný vyšší princip. Ti, kteří tam zemřeli, za nic nebojovali. Nezavraždili je naši nepřátelé. Nebyli mučedníky.
Výběr z webu
Plíživá tálibanizace Pákistánu Viera Langerová Zdá se, že současný Pákistán nezadržitelně směřuje k islamizaci celé společnosti. V zemi se vyostřuje konflikt mezi zastánci spíše sekulární podoby státu, reprezentovanými současnou vládou, a islamisty. Češi, do toho! Angela Rogner Ptají-li se mě lidé v Rakousku na český národní sport, odpovím: houbaření a hokej. Jinými slovy: kombinace pečlivé pomalosti a bleskové rychlosti. Interview se šamanem Jan Šinglovič Během své cesty do západoafrické Guinea-Bissau jsem mohl posoudit jak v praxi funguje spolupráce moderní medicíny a tradičního léčitelství.
Polemika
Čeští katolíci: představy a skutečnost Petr Třešňák, Jiří Zajíc Je nejsilnější církev v Česku uzavřenou společností, která se čím dál více zdá být mimo realitu? Nebo je to jen nepochopení ze strany nevěřících?
Komentáře
Našinci, kulturní barbaři Tereza Brdečková Stále častěji se ozývá nářek, že Česko už není tak kulturní jako bývalo. Jsme na tom skutečně tak špatně? Konkurence mezi diplomy The Economist Evropa chce být konkurenceschopná, avšak není připravena přijmout konkurenční prostředí, říká Esko Aho, bývalý finský předseda vlády a současný poradce Evropské komise pro otázky reformy. Smrt vedle Béma Marek Švehla Jestli platí, že se chování politiků měří přísnějším metrem, pak má druhý muž ODS a pražský primátor Pavel Bém problém. Amerika na mapě Evropy Zbyněk Petráček Z George Bushe našince neuděláme, ale na kancléřku Merkelovou bere. Příběh neškodného hejska Jaroslav Spurný, Martin M. Šimečka Nejvyšší soud definitivně ukončil stíhání komunistického špiona Pavla Minaříka. Osvobozující verdikt jen podtrhl důležitost Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož vznik schválila Poslanecká sněmovna vzápětí po rozsudku.
Téma
Sami proti Satanovi Petr Třešňák, Jáchym Topol Český kardinál Miloslav Vlk poslal do Říma abdikaci a zdejší katolíci se mohou těšit na nového šéfa. Ten bude mít co řešit.
Jednatřicítka
Mimochodem Jiří Kratochvil Tak jako dnes někteří tvrdí, že za komunistů bylo líp, tak hned po válce zas někteří tvrdili, že za Hitlera byl větší pořádek a míň se kradlo. Respekt před 15 lety Respekt Český premiér dostal do od Federální bezpečnostní informační služby (FBIS) seznam 262 jmen novinářů, kteří byli agenty StB, a dnes prý tendenčními informacemi destabilizují společnost, napsal Respekt před patnácti lety. Jeden den v životě Daniela Beranová Nejdůležitější je první věta. Ta moje první po ránu &ndash; <em>ještě chvilku</em> &ndash; důležitá opravdu je, a to nejen po ránu. Ve hvězdách Erik Tabery Pro osobnosti, jako byl Emanuel Rádl, se vžilo označení renesanční. Uměl toho skutečně mnoho, vždyť publikoval studie na téma nervový systém, okultismus či dějiny filozofie.
Rozhovory
Příroda není zase tak krutá Jaroslav Flegr je autorem rozsáhlé učebnice Evoluční biologie, do širšího povědomí veřejnosti vstoupil díky své knize Zamrzlá evoluce, v níž populární formou vysvětluje svou teorii vývoje druhů, která popírá panující evoluční teorie Ch. Darwina a R. Dawkinse.
Kultura
Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Když umíral Hitler, respektive Stalin Jan Gregor Televizní tip na tento týden. Hudba Pavel Klusák Ta nejlepší hudba pro tento týden. Gypsies in da Chanov Karolína Ryvolová <em>Ghetto no. 1 </em> je název devadesátiminutového dokumentu o učebnicovém selhání sociálního inženýrství v mosteckém Chanově. Bomba v knedlíku a český rasismus Zuzana Štefková Myslíte si, že by Romové na území České republiky mohli spáchat sebevražedný atentát?&ldquo; ptá se mladý reportér, příslušník tuzemské romské menšiny, náhodného kolemjdoucího. Narušitelka na Zemi Pavel Klusák &bdquo;Jednu Björk si můžeme dovolit,&ldquo; nechal se svého času slyšet zástupce Universal Music. Vyjádřil tím dost strašnou věc. Z autorů, kteří dlouhodobě pěstují sepětí s popem a zároveň s avantgardou, si může světový koncern pěstovat jediného. Internetové Oscary v éře YouTube Jan Gregor Co mají společného David Bowie, webová aukce eBay a spoluzakladatelé YouTube? Kamery, milenci a vrazi Tereza Brdečková Film <em>Red Road</em> cirkuluje po českých artkinech bez reklamy. Přitom jde o jeden z nejzajímavějších evropských filmů minulého roku. Srp a magistrátní kladivo Jan H. Vitvar &bdquo;Umění se nechová racionálně, ale okolní nablblou racionalitu mnohdy reflektuje,&ldquo; říká výtvarník Krištof Kintera. Nepiju sám Jaroslav Formánek Vladimir Vysockij Borgesův svět Vladimír Karfík Václav Cílek Jak vlastně myslí teroristé Zdeněk R. Nešpor Vzrůst náboženského fundamentalismu, nábožensky motivovaného násilí a terorismu zaskočil nejenom českou veřejnost, nýbrž i světové sociology náboženství. Ti totiž dlouho předpokládali, že religiozita mizí ruku v ruce s modernizací, jenže od 80. let minulého století začalo být stále zřejmější, že tomu tak není. Novinky Respekt Knižní novinky pro tento týden. Co se čte v Respektu Respekt Co právě čtou naši redaktoři.
Kulturní servis
Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Když umíral Hitler, respektive Stalin Jan Gregor Televizní tip na tento týden. Hudba Pavel Klusák Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Literatura
Nepiju sám Jaroslav Formánek Vladimir Vysockij Borgesův svět Vladimír Karfík Václav Cílek Jak vlastně myslí teroristé Zdeněk R. Nešpor Vzrůst náboženského fundamentalismu, nábožensky motivovaného násilí a terorismu zaskočil nejenom českou veřejnost, nýbrž i světové sociology náboženství. Ti totiž dlouho předpokládali, že religiozita mizí ruku v ruce s modernizací, jenže od 80. let minulého století začalo být stále zřejmější, že tomu tak není. Novinky Respekt Knižní novinky pro tento týden. Co se čte v Respektu Respekt Co právě čtou naši redaktoři.
Domov
Skvělý kurz pro Prahu Marek Švehla Většina směnáren v pražském centru jsou slušné podniky, které informují zákazníky pomocí běžného kurzovního lístku. Ty zbylé vsází na trik s matoucími cedulemi. Jarovít je tady Vladimír Ševela Je poslední dubnová sobota krátce po poledni a členové spolku Rodná víra a jejich sympatizanti právě oslavují Jarovíta, boha jarní &bdquo;plodivé i ničivé&ldquo; síly. Vraha asi nepoznáte Silvie Lauder Muhammad Fahed bil svoji ženu a policie ho za to vykázala ze společného domova. Ale pak přišla poslední dubnová sobota, žárlivý násilník se vrátil a ubodal svoji partnerku k smrti. Případ jihočeské matky Kateřina Čopjaková Náměstkovi českobudějovického primátora Tomáši Kubínovi (ODS) se zčásti splnil velký sen: devět dětí občanky jihočeské metropole Valérie Pužové vyrůstá v klidném, čistém a stabilním prostředí. Štastný velký muž Ondřej Kundra Novopečený poslanec Boris Šťastný (ODS) přes zákaz a nelibost svých partajních šéfů sepsal protikuřácký zákon a úspěšně ho posunuje hlasovací mašinerií.
Ekonomika
Čekání na další útok al-Káidy The Economist Na rozdíl od pečlivě organizovaných teroristických buněk Irské republikánské armády (IRA) se policie musí postavit opačné hrozbě v podobě mlhavého přediva prolínajících se skupin džihádistů. Nový &bdquo;Mr. Euro&ldquo; se pustil do práce David Klimeš Kdo v médiích zaznamenal, že česká vláda schválila dokument s názvem Národní plán zavedení eura v České republice, mohl nabýt dojmu, že máme konečně jasnou představu o přistoupení ke společné měně. Bohužel tomu tak není. Vláda pouze schválila technický plán, jak euro zavést. Místo konkrétního data plán modeluje rok x, ke kterému z obou stran v časových odstupech určuje potřebné kroky před zavedením a po zavedení měny.
Civilizace
Možnosti tu jsou Martin Uhlíř Technologie, které by zmírnily globální oteplování, existují. Je to jedno z hlavních poselství čerstvé zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Jak varovat politiky Ukázali jsme, kolik britského území může kvůli globálnímu oteplení ukrojit moře, říká prof. David King (68) z univerzity v Cambridgi. Nepříjemné slovo Hana Librová Představa, že tak extrémně komplikovaný proces, jakým jsou změny klimatu, lze snadno vyřešit, je lidské optice vlastní. Příčiny věcí nahlíží jednodimenzionálně a neméně prostě vidí řešení. Čekání na období dešťů Tomáš Lindner Předkoloniální Afriku 19. století charakterizují dva rysy: regionální rozmanitost a prudké společenské změny. Nebyl to primitivní, statický svět ani kontinent uvržený do chaosu.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Návratem deště skončilo sucho. Po kopcích hořely ohně čarodějnic. Policie na Prvního máje rozehnala demonstraci mladých neonacistů v Brně a mladých bolševiků v Praze.
Profil
Nezapomeňme na pančhenlamu Robert Mikoláš Ve své době nejmladší politický vězeň na světě, 11. tibetský pančhenlama Gendün Čhökji Ňima, se dožil dospělosti. Problém je v tom, že nikdo neví, kde druhá nejvýše postavená osobnost tibetského buddhismu je. Skončila éra Majského Peter Javůrek Je pátek 27. dubna a před senátem Speciálního soudu v Bratislavě stojí trojice mužů. Kauza? Vytunelování firem nabízejících jen trochu sofistikovanější verzi pyramidové hry.
Zahraničí
Krev, bronz a slzy Alexandre Gajdamacký Estonsko přesunulo pomník rudoarmějcům a následovaly první nepokoje od pádu komunismu. Těží z toho vlády v Moskvě i Tallinnu. Jak nevládnout Ukrajině Alexander Duleba Viktor Juščenko dělá špatná politická rozhodnutí. Letos se pokouší napravit své chyby z předchozích dvou let. Jenže za chyby se platí. Skotský průlom Jiří Sobota Země whisky vyrazila na cestu k samostatnosti. Nejde o to, zda se odtrhne od Velké Británie. Otázkou spíše je, jak rychle k tomu dojde. Turecko hledá svou tvář Zbyněk Petráček Ty obrázky z masových demonstrací v Turecku jsou pozoruhodné. Vidíme světu otevřenou mládež, ale hned vedle ní veterány ve starých vojenských uniformách.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte