Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Trendy

Týden nářků

Děsivým událostem na virginské polytechnice nepředcházel žádný boj ani sebeobětování, nevedl je žádný vyšší princip. Ti, kteří tam zemřeli, za nic nebojovali. Nezavraždili je naši nepřátelé. Nebyli mučedníky.

Fotografie: Christopher Hitchens - Autor: Isifa Image Services • Autor: Respekt
Fotografie: Christopher Hitchens - Autor: Isifa Image Services • Autor: Respekt

Christopher Hitchens(1949) je spisovatel a filozof. Pochází z Velké Británie, žije ale ve Spojených státech. Je komentátorem Vanity Fair a Slate Magazine. Jeho nejslavnější kniha je The Trial of Henry Kissinger, v níž tvrdě kritizuje Kissingerovu politickou minulost. Jeho nejnovější kniha se jmenuje Thomas Jefferson: Autor Ameriky.

Joan Didionová jednou řekla, že když Američané použijí větu „žádný člověk není ostrov“, myslí si, že citují Ernesta Hemingwaye. Jenže Hemingway ta podmanivá slova citoval z básnické sbírky Johna Donnea. V mottu svého románu Komu zvoní hrana z ní použil jednu strofu, z níž si navíc vypůjčil jeden z nejslavnějších titulů 20. století. Hemingway však nechtěl říct doslova, že všechny pohřby jsou stejné nebo že každé smrti je třeba litovat stejně. Chtěl říct, že pokud by španělskou republiku ovládl fašismus, znamenalo by to porážku nás všech. Byla to otázka solidarity, ale také vlastního zájmu. Buď se zastanete svých přátel právě teď, anebo později někdo opustí a potupí zase vás.

Děsivým událostem na virginské polytechnice nepředcházel žádný boj ani sebeobětování, nevedl je žádný vyšší princip. Ti, kteří tam zemřeli, za nic nebojovali. Nezavraždili je naši nepřátelé. Nebyli mučedníky. Uveďme ale jeden příklad z únavné národní slavnosti nářků, kterou jsme měli možnost před pár dny sledovat. Na Cornellově univerzitě vyzváněly…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].