Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Profil

Skončila éra Majského

Je pátek 27. dubna a před senátem Speciálního soudu v Bratislavě stojí trojice mužů. Kauza? Vytunelování firem nabízejících jen trochu sofistikovanější verzi pyramidové hry.

Fotografie: Jozef Majský. - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Jozef Majský. - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Je pátek 27. dubna a před senátem Speciálního soudu v Bratislavě stojí trojice mužů. Kauza? Vytunelování tzv. nebankovních subjektů – firem nabízejících jen trochu sofistikovanější verzi pyramidové hry. Jozef Majský (61), souzený jako organizátor podvodu za 800 milionů korun, na rozdíl od obou společníků poslouchá verdikt otočený zády k publiku – 12 let vězení.

Ještě před pár dny Majský senát varoval, že jeho případné odsouzení bude „justiční vraždou na důchodci s podlomeným zdravím“. Ale navzdory tomu, že má k dispozici lékařské zprávy dokládající jeho nemocné srdce a celý proces absolvuje na antidepresivech, se lítost vytrácí. Ačkoliv verdikt musí ještě potvrdit Nejvyšší soud, Slovensko už oslavuje.

Majského pád vítají média, politici i veřejnost. Možná ne všichni z téhož důvodu. Těžko totiž spočítat, kolik balvanů spadlo ze srdcí politické a společenské smetánky. Muž, který léta zosobňoval propojení divokého byznysu s politikou i světem médií, padá osamocen a přitom se ani nepokouší strhnout někoho s sebou. To musí být pro mnohé až příliš dobrá zpráva.

Oligarcha ruského střihu

Podobných příběhů se stalo v šeru přechodu ze socialismu ke kapitalismu více. Ale za to, že právě ten jeho se stal symbolem, si může Majský sám.

Oproti mnoha jiným zlatokopům ho těšila světla reflektorů. Určitě nebyl jediný, kdo se mohl naparovat, že má…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].