200720-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/20

Koupit vydání
200719-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 6.–13. 5. 2007 200721-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 20.–27. 5. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Víte, jak vypadá miliarda českých korun? Třeba jako deset metrů vysoký sloup z pětitisícových bankovek.
Trendy
Slova mohou zabíjet Ian Buruma Julia Streichera, vydavatele listu Der Stürmer a dalších antisemitských periodik, popravili v roce 1946 za zločiny proti lidskosti. Plážový stát na Blízkém východě Etgar Keret Někteří říkají, že vznikl na protest proti druhé libanonské válce a jejímu selhání. Přemnožené příběhy Jiří Kratochvil Už jste si taky všimli, jak často se právě v těch nejpůsobivějších televizních reklamních klipech objevují zvířata, ať už domácí nebo divoká nebo i kulinárně upravená?
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy čtenářů.
Polemika
Vyplatil se vstup do Evropské unie? Jiří Sobota, Petr Mach Bez větší pozornosti uplynul třetí rok existence Česka v Unii.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Uplynulo 62 let od konce druhé světové války. Přes občasné dešťové přeháňky vyjížděli hasiči k desítkám požárů pustošících zemi na polích i v hvozdech.
Jednatřicítka
Jeden den v životě Drahuše Demeterová Je ráno 8.15, syna jsem vypravila do školy a já si piju ranní kávu, než mi pojede autobus do Prahy. Otrávený vzduch Respekt Ve střední Evropě je květen nejen měsícem vzkvétající přírody a lásky. Mimochodem Petra Hůlová Edgar de Bruin si odkašlal a na pódiu se rozhostilo ticho. Projevu v holandštině, který následoval, jsem nerozuměla ani slovo. Ve hvězdách Jan Gregor Nebýt Brama Stokera, po upírech by dnes patrně neštěkl pes.
Civilizace
Chodit, číst, mluvit ve 21. století Jiří Suk Technické obrazy na televizních nebo počítačových obrazovkách se střídají ve svižném tempu a způsobují závrať z možností – „všechno“ je na dosah. Záhadný startovní výstřel Jan Kolář Poručit stromům, kdy mají kvést? Pro toho, kdo zná tajemství florigenu, to nemusí být nemožné. Syndrom Everest Jan Fojtík Český horolezec píše, proč bude obětí nejvyšší hory světa přibývat. Když padne noc Jaroslav Formánek Do Tibetu míří týmy trénovaných horolezců a my čteme o jejich zážitcích se zatajeným dechem.
Kultura
Relax s pěstí na bradě Tomáš Sachr Prásk! – tomu zvedáku do brady se nešlo vyhnout a být Jan Šmidt jen kousek dál od provazů, poroučel by se na koberec.
Kulturní servis
Hudba Pavel Klusák Výběr z nových nahrávek a koncertů Výstavy Jan H. Vitvar Výběr z aktuálních výstav. Noblesní herec s jednou botou Jan Gregor Křehký nešika. Ztřeštěný popleta. Roztržitý smolař.
Výběr z webu
Kdyby hloupost kvetla Petr Behenský V jednom ze svých článků jsem se zaobíral nesmyslným právním předpisem o umísťování čísel popisných a orientačních... Tak trochu divný podnik Jan Haisman Představte si velkou společnost, která podniká v nespočetně odvětvích, v některých má dokonce monopol, vlastní ji třeba několik milionů drobných akcionářů, žádný z nich nemá majoritu. Bodies – osvěta, nebo nechutný spektákl? Jan Kolář Do Prahy právě dorazila putovní výstava Bodies... The Exhibition, která si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek mediální pozornosti.
Rozhovory
Mistrovství světa bych nepřeceňoval Marek Švehla Marian Jelínek je uznávaný kondiční trenér. Narodil se v roce 1963 v Českém Krumlově.
Literatura
Ztratily jsme mnoho času... Ale ne sebe! Jiřina Šiklová Tomáš Bursík Malá cvičení v bezohlednosti Tereza Brdečková Drahomíra Pithartová Co se čte v Respektu Respekt Redaktoři Respektu doporučují. Novinky Respekt Nové knižní tituly. Velitelem v Osvětimi Jaroslav Formánek Rudolf Höß
Profil
Soud zatrhl lustrace Tomasz Mackowiak Páteční večer byl jedním z nejdramatičtějších v Polsku za poslední léta. Bratři Kaczyńští dostali první velkou ránu ve svém tažení za očistu polského veřejného života od temných sil spojených s komunistickým režimem. Nikolić jako Grebeníček Matyáš Zrno Předsedou srbského parlamentu stal Tomislav Nikolić – úřadující šéf jeho nejsilnější formace, Srbské radikální strany.
Zahraničí
Společně v rozděleném Ulsteru Zbyněk Petráček Dějiště nejkrvavějšího sektářského konfliktu v Evropě vykročilo rázně vpřed. Vládu, kterou vytvořili tvrdí zástupci katolíků i protestantů, mohou podrazit jen oni sami. Izrael ve stínu Winograda Jan Fingerland Vaadat Winograd, Winogradova komise – tato dvě slova kralují izraelským ulicím i médiím. Francouzi, do práce Jaroslav Formánek V departementu Seine-Saint-Denis na severu Paříže předminulou neděli shořelo na 90 vozidel.
Ekonomika
Podnikatelské školy se mění The Economist „Práce bez prostojů a dodávka přesně načas – jako u Toyoty.“
Domov
Strašní lesů páni Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Určitě to není mezi dobrými zprávami ta nejmenší. Svitla naděje, že brzy skončí jeden z nejdelších tunelů v této zemi. Výprodej nemocnic, díl první Marek Švehla Má to tři slova, je to kolem Prahy a Davidu Rathovi se z toho zvedá adrenalin. Co to je? Privatizace středočeských nemocnic. Jinak také přelomový reformní krok, který do českého zdravotnictví vnáší nebývalou dávku napětí, jak to celé dopadne, co na to pacienti a které další kraje budou Středočechy v prodeji svých nemocnic následovat. Právě minulý týden privatizaci odsouhlasilo středočeské zastupitelstvo. Reformátor jde do boje Ondřej Kundra Už několik týdnů se pasuje do role vizionáře a bojovníka za radikální podobu připravované ekonomické reformy. Co zavinilo jedno video Vladimír Ševela Ten živý řetěz netvořili žádní teenageři s dredy, ale vesměs usedle vyhlížející občané kolem čtyřicítky. Zrovna teď na začátku května se tihle lidé nečekaně po tři dny stavěli do cesty bagrům a buldozerům jedoucím budovat základy pro karlovarskou hokejovou halu. Občané, kteří tam zatarasili cestu stavebním strojům, chtějí upozornit na větší průšvih: neschopnost zdejší politické reprezentace debatovat s lidmi a naopak její velkou schopnost plýtvat veřejnými penězi.
Komentáře
Vláda pro lobbisty Jiří Sobota Postavit se zlu nemá cenu, je neporazitelné a tak jako tak zvítězí. Slovensko-ruské koleje Martin M. Šimečka Kdyby měla slova politiků z malých zemí velkou vážnost, tak pojem střední Evropa by už byl v troskách a sousedé Slovenska by rychle couvali z toho rumoviště. Francie na nové cestě Jaroslav Formánek Si Sarko passe, je me casse! Jestliže Sarko projde, já mizím, lze volně přeložit loňský výrok jednoho z nejpopulárnějších Francouzů, bývalého tenisty a nyní zpěváka Yannicka Noaha. Tlustý s rozbuškou v ruce Erik Tabery Václav Klaus v něm viděl naději a budoucnost ODS. Dnes je Vlastimil Tlustý pro tuto stranu největší hrozbou. Co poví historie o Blairovi? The Economist Nejspíš jen málo Britů uroní slzu, až Tony Blair 27. června po deseti letech opustí křeslo premiéra, jak tento týden oznámil.
Téma
Podvedená armáda Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Stát investoval do českého vojska za posledních deset let skoro čtvrt bilionu korun – a přesto máme dnes jen tři tisíce vojáků schopných opravdu bojovat.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte