2007-888-mobr-12B.gif
2007–888-mobr-12B.gif • Autor: Respekt

2007-888-vobr-12B.jpg
Fotografie: Proč si prý nepodáme ruce, slyšel jste to? (Paisley a McGuinness jako čerství ministři, 8. květen) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Dějiště nejkrvavějšího sektářského konfliktu v Evropě vykročilo rázně vpřed. Vládu, kterou vytvořili tvrdí zástupci katolíků i protestantů, mohou podrazit jen oni sami.

Byla to skutečně událost. V Belfastu se v úterý sešly celebrity včetně šéfa Evropské komise, irského i britského premiéra, aby viděly, jak se Severní Irsko, region chmurně proslulý krveprolitím, vydává na cestu k míru. Jistě, taková naděje už tu byla vícekrát a po letech marných snah může podléhat inflaci. Ale jedna novinka jí paradoxně dává řádnou vzpruhu. Společnou vládu totiž vytvoří dosavadní arcinepřátelé a muži spjatí s terorismem – Ian Paisley a Martin McGuinness.

Mezi oběma s úsměvem stojí José Barroso. Že by si tolik vážil nejtvrdších lídrů protestantů a katolíků? Kdepak, předseda „eurovlády“ tu slouží jako podavač rukou. Paisley a McGuinness, premiér a vicepremiér právě slavené společné vlády, by si totiž navzájem ruce nepodali – jen skrze prostředníka.

Takovou vysvětlivkou je nutné doprovodit fotografii publikovanou v médiích. Takhle totiž vypadá dovršení mírového procesu v konturách politického realismu. Leckomu se to možná nelíbí, ale jak minulá dekáda ukázala, lepší a účinnější řešení nikdo prosadit nedokázal. Naproti tomu oba noví regionální lídři mají za sebou sice nepěknou minulost, ale též silné mandáty voličů z počátku letošního března.

Od teroru k…

200720-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200720-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte