Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Trendy

Plážový stát na Blízkém východě

Někteří říkají, že vznikl na protest proti druhé libanonské válce a jejímu selhání.

Fotografie: Etgar Keret. • Autor: Respekt
Fotografie: Etgar Keret. • Autor: Respekt

Etgar Keret

(1967) se narodil a žije v Tel Avivu. Je autorem povídkových sbírek, komiksů, knížek pro děti, píše také scénáře pro izraelskou televizi a přednáší na filmové škole v rodném městě. Patří k nejvíce překládaným izraelským autorům své generace (česky mu vyšla zatím jen kniha povídek Létající Santini).

Někteří říkají, že vznikl na protest proti druhé libanonské válce a jejímu selhání, jiní přísahají, že k jeho založení vedla trestní řízení vůči prezidentu Kacavovi a premiéru Olmertovi, ale my staří, zasloužilí, sluncem spálení pamětníci onoho jedinečného státního zázraku víme, že existoval už dávno předtím. Vznikal bez ohlušujícího třesku, který většinou doprovází jakékoli násilné začátky na Blízkém východě, rodil se dlouho a téměř neznatelně. Jako příliv, který milimetr za milimetrem dobývá zlatý pás pláže – tak vznikl i on: plážový stát.

Chvála nenáročnosti

Většina obyvatel Izraele si existence toho státu není vědoma a naivně ho nazývá „Frischmannova pláž, Tel Aviv“. Guvernérovi státu Frischmannova pláž Uzimu-Počítačovi to vůbec nevadí, spíše naopak. „Pokud mám být zcela upřímný,“ říká mi Uzi rozvalen na pláži, „takhle je to lepší. Nosem do písku. Kdo ví, jaký cirkus by začal, jakmile by lidi zjistili, že jsme tady zřídili nový stát s hebrejštinou coby oficiálním jazykem. Nahrnuli by se sem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].