Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Příroda není zase tak krutá

Jaroslav Flegr je autorem rozsáhlé učebnice Evoluční biologie, do širšího povědomí veřejnosti vstoupil díky své knize Zamrzlá evoluce, v níž populární formou vysvětluje svou teorii vývoje druhů, která popírá panující evoluční teorie Ch. Darwina a R. Dawkinse.

2007-849-mobr-14A.gif
2007–849-mobr-14A.gif • Autor: Respekt

2007-849-vobr-14A.jpg
Fotografie: Jaroslav Flegr. – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Doc. RNDr.Jaroslav Flegr,CSc., (1958) vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze a působí zde na katedře parazitologie, kde se zabývá protozoologií, molekulární taxonomií a evoluční biologií. Jeho tým jako první popsal vliv parazita Toxoplasma gondii na lidskou psychiku a chování a na pravděpodobnost narození synů či dcer. Je autorem rozsáhlé učebnice Evoluční biologie, do širšího povědomí veřejnosti vstoupil díky své knize Zamrzlá evoluce, v níž populární formou vysvětluje svou teorii vývoje druhů, která popírá panující evoluční teorie Ch. Darwina a R. Dawkinse. Kniha v minulých dnech získala ve své kategorii cenu Magnesia Litera.

Dá se říci, že vaše teorie zamrzlé evoluce popírá Darwina. V čem se podle vás mýlil?

V tom úplně základním ne. Nemýlil se, když říkal, že existuje evoluce a že organismy vznikly jeden z druhého postupnou cestou. Pravdu měl i v tom, že vznik účelných adaptivních struktur organismů – třeba ploutví nebo křídel – se dá vysvětlit přirozeným výběrem, ve kterém vyhrávají ti, kteří jsou lépe přizpůsobeni přírodním podmínkám, v nichž žijí.

V čem ale pravdu neměl, je tvrzení, že přirozený výběr může tímto způsobem měnit druhy, které už známe a které se v přírodě vyskytují. Abychom byli přesní: pro organismy, které se rozmnožují nepohlavně, Darwinova teorie platí beze zbytku. Pohlavně se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
200719-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte