0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře29. 4. 20075 minut

Volání ruské ulice

Má ruská opozice, která tu více, tu méně hlasitě dává najevo nespokojenost s mnohými mocenskými kroky vlády prezidenta Vladimira Putina, naději na úspěch?

  • Autor: Respekt

Má ruská opozice, která tu více, tu méně hlasitě dává najevo nespokojenost s mnohými mocenskými kroky vlády prezidenta Vladimira Putina, naději na úspěch?

Otázek bychom si mohli formulovat v souvislosti s politickým životem v Rusku vskutku mnoho. Například tuto: Je ruská Státní duma skutečně tradičně pojatým parlamentem, v němž jednotlivé politické strany nabízejí své rozdílné programy směřující k posilování občanského blaha? Vzniká ruská vláda opravdu jako důsledek volebních výsledků?

Nikoliv, ruská vláda vzniká zcela nezávisle na volebních výsledcích, je to výtvor prezidentova rozhodnutí; tak mu to umožňuje ústava, která vznikla za Jelcinových časů a měla prvnímu ruskému prezidentovi umožnit nedbat na poměrně silnou účast komunistů v dumě. Komunisté již dávno nejsou v Rusku silní, prezidentova ústavní síla však přetrvává a opozice, která z mnohých důvodů nesídlí v parlamentu, ale musí se spokojit s náměstími a ulicemi měst, dosud marně na tuto nedemokratickou situaci upozorňuje a volá po změně.

Zůstaňte na ulici

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ano, skutečná ruská opozice vede a ještě dlouho povede svůj politický dialog s veřejností na ulicích, rozháněna obušky policie, jak nás přesvědčují nedávné útoky na opoziční shromáždění nejprve v Moskvě a poté v Petrohradě. Prezident Putin totiž prosadil zákon, který výrazně omezil možnosti opozičních sil proniknout do Státní dumy. Zrušeny byly tzv. jednomandátové volební obvody, založené na většinovém…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc