Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Trendy

Odtržená kra míří od evropských břehů na oceán

Rusko je odtržená kra. Pluje si, kam chce. Ve vzácném liberálním období svých dějin se sunula směrem k západní civilizaci a namlouvala si, že je evropskou krou, i když k evropským břehům nikdy nedoplula.

Fotografie: Viktor Jerofejev - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK
Fotografie: Viktor Jerofejev - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Viktor Jerofejev

(1947) je ruský spisovatel, editor a literární organizátor. Žije v Moskvě, část dětství jako syn diplomata strávil v Paříži. Jeho román Ruská krasavice (česky 1992) byl přeložen do více než 20 jazyků. V roce 1979 byl jedním z autorů a organizátorů samizdatového sborníku Almanach, který mu vynesl zákaz publikování. Koncem 90. let sestavil dnes už slavnou antologii povídek Ruské květy zla (vyšlo ve slovenštině).

Rusko je odtržená kra. Pluje si, kam chce. Ve vzácném liberálním období svých dějin se sunula směrem k západní civilizaci a namlouvala si, že je evropskou krou, i když k evropským břehům nikdy nedoplula. Dnes ji ale ženou jiné větry – jsou studené a ona je zná lépe, více jim rozumí – sune se na otevřený oceán, kde si bude žít podle vlastních zákonů a nezákonností.

Na této kře mezi lidem a mocí odjakživa existovalo zvláštní spojení a taky zvláštní odpor. Pozorujeme to i dnes. Velké množství ruských obyvatel vítá studené větry, cítí je jako zdravý přírodní jev a někteří touží po ještě silnějších mrazech. Ale paralelně s tím, navzdory vší politické logice, roste na kře nespokojenost. Namouduši, tomu nelogickému národu se opravdu nevládne lehce.

O tom jarním víkendu si speciální oddíly milicí, okázale šustící téměř kosmickými skafandry, čestně splnily svou povinnost. V Moskvě a Petrohradu srazily hřebínek účastníkům …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].