0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost15. 4. 20078 minut

Štěstí a past v Třanovicích

Uprostřed problémů, které hýbou Moravskoslezským krajem, se v tisícihlavé obci na úpatí Beskyd podařilo během pár let snížit počet lidí bez práce na polovinu.

Fotografie: Máme tady čápy, rybník a žáby, ale teď tu budu zazděná. Ludmila Šimíková před svým domkem v Třanovicích – přede dveřmi bude mít šestnáct metrů vysokou halu, za barákem se staví dálnice. • Autor: Respekt
Fotografie: Máme tady čápy, rybník a žáby, ale teď tu budu zazděná. Ludmila Šimíková před svým domkem v Třanovicích – přede dveřmi bude mít šestnáct metrů vysokou halu, za barákem se staví dálnice.
Fotografie: Máme tady čápy, rybník a žáby, ale teď tu budu zazděná. Ludmila Šimíková před svým domkem v Třanovicích – přede dveřmi bude mít šestnáct metrů vysokou halu, za barákem se staví dálnice. • Autor: Respekt

Mohl by to být čítankový příběh ekonomického úspěchu. Uprostřed problémů, které hýbou Moravskoslezským krajem (čerstvá data hlásí v některých okresech nezaměstnanost kolísající až okolo 20 procent), se v tisícihlavé obci na úpatí Beskyd podařilo během pár let snížit počet lidí bez práce na polovinu. Vesnická průmyslová zóna a „podnikatelské inkubátory“ v Třanovicích poblíž Českého Těšína navíc dávají práci stovkám lidí ze širokého okolí. Místní ale v poslední době na vlastní kůži zjišťují, že hladce běžící byznys má i nepříjemné stránky. Rozpínající se průmyslové haly se chystají spolknout okolí vesnice a obyvatelé se místo oslav obracejí proti investorům.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Já tu zůstanu

„Tak tohle je naše zóna,“ ukazuje starosta Třanovic Jan Tomiczek (nezávislý) na řadu nově omítnutých domů se zářivě červenými střechami. Za socialismu tu býval státní statek, jehož privatizace se po revoluci nepovedla. Budovy chátraly až do doby, než se jich na konci 90. let ujala obec. Radnice krachující podnik oddlužila a pomohla mu od bank, evropských a ministerských fondů sehnat peníze na rozsáhlou rekonstrukci. Obec dohromady dokázala obstarat více než sto milionů korun a rozpadlý areál se postupně změnil k nepoznání. Budovy září novotou, cesty jsou upravené, kolem nich raší mladý trávník. Místo družstevníků tu sídlí několik místních firem, které dohromady zaměstnávají čtyři stovky…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc